Krievija palaiž kosmosā cilvēkveidīgu robotu

LETA/AFP
Krievija palaiž kosmosā cilvēkveidīgu robotu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Fjodors - pirmais kosmosā nosūtītais Krievijas robots
Fjodors - pirmais kosmosā nosūtītais Krievijas robots Foto: EPA/Scanpix

Krievija ceturtdien palaida raķeti ar bezpilota kosmosa kuģi, kurā atrodas cilvēkam līdzīgs robots, kas pavadīs desmit dienas Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) un mācīsies, kā palīdzēt astronautiem.

Robots, kam dots vārds Fjodors, ir pirmais kosmosā nosūtītais Krievijas robots.

Fjodors no Baikonuras kosmodroma Kazahstānā devās izplatījumā ar kosmosa kuģi "Sojuz MS-14". Plānots, ka kuģis SKS sasniegs sestdien un tur paliks līdz 7.septembrim.

Ierasti kosmosa kuģus "Sojuz" vada cilvēks, bet šoreiz tas lido bezpilota režīmā, lai varētu pārbaudīt jauno avārijas glābšanas sistēmu.

FOTO: FJODORS - PIRMAIS KOSMOSĀ NOSŪTĪTAIS KRIEVIJAS ROBOTS

Kosmonautu vietā īpaši pielāgotā pilota krēslā ar drošības siksnām tika piesprādzēts Fjodors, kam rokās bija neliels Krievijas karogs.

Cilvēkam līdzīgais 1,8 metrus garais robots sver 160 kilogramus.

Fjodoram ir savs konts sociālās saziņas vietnēs "Instagram" un "Twitter", kuros var sekot, kā robots apgūst jaunas prasmes, piemēram, ūdens pudeles atvēršanu. SKS tas izmēģinās savas prasmes zemas gravitācijas apstākļos.

"Tas savieno un atvieno elektrības vadus, izmanto standarta priekšmetus no skrūvgrieža un uzgriežņu atslēgas līdz ugunsdzēšamajam aparātam," televīzijas uzrunā pirms palaišanas sacīja Krievijas kosmosa aģentūras perspektīvo programmu un zinātnes direktors Aleksandrs Blošenko.

Pēc orbītas sasniegšanas robota tviterkontā tika ierakstīts, ka "lidojuma eksperimentu pirmais posms norisinājās saskaņā ar plānu".

Fjodors imitē cilvēka kustības, kas ir nozīmīga prasme, lai attālināti palīdzētu astronautiem un pat cilvēkiem uz zemes izpildīt uzdevumus, kamēr viņus ieskauj eksoskelets.

Blošenko ziņu aģentūrai "RIA Novosti" sacīja, ka nākotnē tādi roboti veiks bīstamas operācijas, piemēram, iziešanu atklātā kosmosā.

Fjodors nav pirmais robots, kas nogādāts izplatījumā.

2011.gadā ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) palaida cilvēkveidīgu robotu "Robonaut 2", ko uzbūvēja kompānija "General Motors". Tehnisku problēmu dēļ 2018.gadā tas tika nogādāts atpakaļ uz Zemi.

2013.gadā Japāna kopā ar SKS pirmo kosmosa komandieri no Japānas nosūtīja kosmosā nelielu robotu "Kirobo", ko izstrādāja kompānija "Toyota". Tas bija spējīgs sarunāties japāņu valodā.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu