Stabiņas lietā tiesa neapmierina advokāta pieteikto noraidījumu prokuroram

Ārija Stabiņa.

FOTO: LETA

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien noraidīja bijušās Rīgas domes amatpersonas Ārijas Stabiņas, kura tiek apsūdzēta kukuļa saņemšanā 6018 eiro apmērā, aizstāvības pieteikto noraidījumu viņas krimināllietas prokuroram Arvim Miglānam, pastāstīja Stabiņas advokāts Didzis Vilemsons. 

Viņš skaidroja, ka noraidījums prokuroram ticis pieteikts, jo Miglāns esot pieļāvis būtisku nolaidību, kas saistīta ar apcietinājuma piemērošanu Stabiņai pēc viņas atgriešanās Latvijā. Aizstāvis uzsvēra, ka brīdī, kad Stabiņa atgriezās valstī, "visi procesuālie termiņi jau bija nokavēti". Attiecīgi, advokāta ieskatā, prokuroram, kurš pieļāvis šādu kļūdu, nevajadzētu uzturēt valsts apsūdzību konkrētajā lietā.

Vilemsons arī apgalvoja, ka saistībā ar šo nolaidību bija vērsies pie Miglāna virsprokurora, kurš kļūdu atzinis un piemērojis Miglānam disciplinārsodu.

"Tas ir kliedzošs moments, ka Stabiņa divus mēnešus nelikumīgi atradās apcietinājumā," sacīja aizstāvis un piebilda, ka arī tiesa šo pārkāpumu konstatēja, kad atbrīvoja Stabiņu no apcietinājuma pēc diviem mēnešiem.

Tāpat Vilemsons norādīja, ka aizstāvība apsver iespēju vērsties tiesā pret Latvijas valsti par nelikumīgi piemēroto apcietinājumu. Viņš arī pieļāva iespēju, ka nākamajā tiesas sēdē varētu atkārtoti pieteikt noraidījumu Miglānam.

Vaicāts, vai vēl aizvien spēkā ir Stabiņas sākotnējā iecere par vienošanās noslēgšanu ar prokuroru par vainas atzīšanu, Vilemsons atbildēja noliedzoši. 

Jau vēstīts, ka Stabiņai tiek inkriminēta kukuļņemšana, savukārt Rīgas domes Dzīvokļu pārvaldes Protokola nodaļas vadītājai Ļenai Paščenkovai Rīgas apgabaltiesa iepriekš piemēroja pusotra gada reālu cietumsodu par prettiesisku labuma pieņemšanu.

Bijusī Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Dzīvokļu pārvaldes priekšniece Stabiņa šajā lietā pie kriminālatbildības saukta par kukuļņemšanu un ar to saistīto dienesta viltojumu, kas noticis no 2012.gada marta līdz septembrim, kad viņa tika aizturēta. Viņa apsūdzēta deviņu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā, no kuriem septiņus izdarījusi grupā ar pašvaldības darbinieci, kurai Rīgas apgabaltiesa šī gada martā piesprieda pusotru gadu ilgu brīvības atņemšanu.

Tāpat persona saukta pie kriminālatbildības par to, ka viņa valsts amatpersonas deklarācijās norādījusi nepatiesas ziņas.

Stabiņu korupcijas apkarotāji par ilgstošu kukuļņemšanu apmaiņā pret pašvaldības dzīvokļu rindas ietekmēšanu aizturēja 2012.gada rudenī. Pēc pāris mēnešiem tiesa viņu atbrīvoja apmaiņā pret drošības naudu un, kad pusgadu vēlāk tika pieņemts lēmums Stabiņu apcietināt, viņa izrādījās pazudusi.

Valsts policija Stabiņu meklēja piecus gadus, izsludināja arī starptautiskajā meklēšanā, līdz beidzot pagājušā gada novembrī viņu aizturēja Ēģiptes varasiestādes un izraidīja uz Latviju, kur Stabiņu apcietināja.

Apcietinājumā Stabiņa pavadīja tikai trīs mēnešus. Pirms dažām nedēļām Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pārskatīja viņai piemēroto drošības līdzekli un iepriekš vairāk nekā piecus gadus bēguļojušo Stabiņu no apcietinājuma atkal atbrīvoja, jo beidzās tiesību ierobežošanas termiņš.

Ņemot vērā, ka Stabiņa 2013.gada vasarā bija izsludināta starptautiskajā meklēšanā, kriminālprocess tika sadalīts un pret divām personām piemēroti prokurora priekšraksti par sodu, ar deviņām personām slēgtas vienošanās par sodu, bet pret vienu juridisko personu piemēroti piespiedu ietekmēšanas līdzekļi. Vēl pret vienu personu lieta nosūtīta tiesai vispārējā kārtībā, kura tiek skatīta Rīgas apgabaltiesā apelācijas kārtībā.

Uz augšu