Saistībā ar Brexit ministrija izplatījusi aicinājumu Lielbritānijā dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem

FOTO: Reuters/ScanPix

Ārlietu ministrija (ĀM) aicina Lielbritānijā dzīvojošos Latvijas pilsoņus sakārtot formālās attiecības ar mītnes zemi un reģistrēties pastāvīgajam statusam Apvienotajā Karalistē, informēja ministrijā.

Latvijas pilsoņiem, kuri Lielbritānijā plāno uzturēties pēc Brexit, reģistrēšanās nodrošinās Eiropas Savienības (ES) pilsoņu tiesības un ļaus izvairīties no iespējamiem sarežģījumiem. 

"Tādēļ aicinām visus Latvijas iedzīvotājus, kuriem Lielbritānijā dzīvo bērni, ģimenes locekļi, radi un draugi, sarunās ar tuviniekiem nopietni vērst uzmanību uz nepieciešamību savlaicīgi sakārtot tiesisko statusu. Reģistrēšanās ir bezmaksas un vienkārši veicama elektroniski," pastāstīja ĀM.

Jaunākā informācija no Lielbritānijas Iekšlietu ministrijas liecina, ka Latvijas pilsoņi pastāvīgajam statusam reģistrējas kūtri. Šī gada 31.jūlijā savu statusu Lielbritānijā bija reģistrējuši tikai 31 800 Latvijas pilsoņu, kaut arī saskaņā ar oficiālajiem datiem Apvienotajā Karalistē dzīvo vismaz 117 000 Latvijas pilsoņu.

ĀM ir aicinājusi nozaru ministrijas, Latvijas Banku, Latvijas Darba devēju konfederāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru aktualizēt rīcības plānus bezvienošanās Brexit gadījumā. Šobrīd ĀM gatavo informatīvo ziņojumu par Latvijas gatavību bezvienošanās Brexit un Lielbritānijas-ES nākotnes attiecībām izskatīšanai 17.septembra Ministru kabineta sēdē.

Kā ziņots iepriekš, Lielbritānijas izstāšanās no ES datums ir pagarināts līdz 31. oktobrim. Tādējādi, ja vien atlikušo divu mēnešu laikā nestājas spēkā Izstāšanās līgums vai netiek lemts par atkārtotu 50.panta pagarinājumu, Lielbritānija kļūs par trešo valsti 1. novembrī.

Ņemot vērā Brexit procesā valdošo neskaidrību un to, ka Lielbritānijas parlaments jau vairākas reizes balsojumā noraidījis ES-Lielbritānijas sarunu rezultātā panākto vienošanos par Izstāšanās līgumu un tam pievienoto politisko deklarāciju par ES–Lielbritānijas nākotnes attiecību ietvaru, šobrīd bezvienošanās Brexit scenārija risks ir augstāks nekā jebkad iepriekš, uzsvēra ĀM.

Uz augšu