Kā slikts uzturs var padarīt cilvēku aklu?

Frī kartupeļi

FOTO: Evija Trifanova / LETA

Nupat kā kāds pusaudzis Anglijā kļuva akls pēc tam, kad ilgstoši bija pārticis no čipsiem, kartupeļiem frī un citiem īpaši apstrādātiem produktiem. 14 gadu vecumā zēns savam ģimenes ārstam sūdzējās par nogurumu. Pēc analīzēm ārsti secināja, ka zēnam ir zems B12 vitamīna līmenis organismā un viņš ir mazasinīgs, turklāt zēns bija ļoti izvēlīgs ēšanas ziņā.

Ārsts izrakstīja zēnam B12 vitamīna injekcijas un sniedza padomus par uztura pilnveidošanu. Kad zēnam apritēja 15 gadu, viņš sāka piedzīvot problēmas ar dzirdi un redzi, tāpēc tika nosūtīts pie ausu, deguna un rīkles speciālista un oftalmologa, tomēr iemesls netika atklāts.

Līdz 17 gadu vecumam viņa redze kļuva vēl sliktāka, līdz pat aklumam. Ārsts viņu nosūtīja uz Bristoles acu klīniku, kur viņu izmeklēja neirooftalmoloģijas speciālists. Rezultātā zēnam tika diagnosticēta redzes neiropātija (redzes nerva bojājums), bet vēlāk noskaidrojās, ka iemesls ir slikts uzturs.

Zēnam bija dažādu uzturvielu nepietiekamība, piemēram, joprojām zems B12 un D vitamīna līmenis, kā arī nepietiekams vara un selēna līmenis organismā. Savukārt cinka līmenis bija pārāk augsts. D vitamīna trūkuma dēļ viņam bija arī zems kaulu minerālais blīvums.

Zēns atzinās, ka jau kopš sākumskolas viņš ir ļoti izvēlīgs ēdājs un atsakās ēst dažādus ēdienus. Ikdienā viņš pārtika no čipsiem, kartupeļiem frī, apstrādātām šķiņķa šķēlēm, desiņām un baltmaizes.

Par spīti tam, ka ārsti nekavējoties ķērās klāt zēna organisma apgādāšanai ar trūkstošajām vielām, viņa redze neatgriezās.

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Annals of Internal Medicine”, rakstīts, ka nepilnvērtīga uztura dēļ zēnam iestājusies redzes neiropātija. Tas ir ļoti rets, bet nopietns stāvoklis.

Vitamīnu B1, B2, B3, B6, B9 un B12 trūkums, kā arī dzelzs, kalcija, magnija un vara trūkums organismā var izraisīt redzes neiropātiju. Tiesa, ja ārstam nav zināms, ka pacientam ir slikts uzturs, tad bieži vien var kļūdīties diagnozē.

Ja šo stāvokli diagnosticē pietiekoši laicīgi, tad redzi ir iespējams atgūt, tomēr, ja slimība ir ielaista, tad aklums var būt neatgriezenisks. Tā tas notika arī šā zēna gadījumā.

Nepietiekams uzturs ir ļoti izplatīta problēma pasaulē un ietekmē aptuveni 2 miljardus cilvēku. Bieži vien nepietiekamam uzturam klāt nāk arī pastiprināta alkohola lietošana un smēķēšana. Uztura nepietiekamība ir biežāk sastopama attīstības valstīs, tomēr tā var rasties arī bērniem, kuri ir izvēlīgi pārtikā.

Mūsdienās pie D un B12 vitamīna trūkuma organismā var novest arī pārāk bieža ātro ēstuvju piedāvājuma patērēšana, kā arī vegānisms, jo šie vitamīni ir atrodami zivīs, gaļā, olās un piena produktos.

Uz augšu