Valmieras teātra kafejnīcā grafiķa Māra Bišofa izstāde

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Māris Bišofs
Māris Bišofs Foto: Andrejs Strokins

Līdz ar Valmieras drāmas teātra jauno sezonu tiek apdzīvota arī mākslas galerija Valmieras teātra kafejnīcā. Kā pirmā šajā sezonā apskatāma mākslinieka Māra Bišofa izstāde "Dziesmu un deju svētki". Izstādes svinīgā atklāšana gaidāma 12. septembrī plkst. 19.00, kad to simboliski ieskandinās un iedziedās Kocēnu novada jauktais koris "Imera".

Grafiķis Māris Bišofs radījis 12 sietspiežu ciklu - radoši interpretējot Latvijas Dziesmu un deju svētkus, rada jaunus vaibstus, jaunus skaidrojumus to semantikā. Mākslinieks savos zīmējumos meklē atbildes uz jautājumiem, kas mums, latviešiem, ir šie, tradīcijām bagātie svētki, kāda ir mūsu attieksme pret Dziesmu un deju svētkiem, kāda ir to vieta mūsu dzīvēs. Izstādes kurators Uldis Mākulis izceļ: "Māris Bišofs ir zīmētājs. Mākslinieka asajā, mikroskopiskajā skatā viss tiek pamanīts. Tas ir šķietami distancēts, bet nekad ne virspusējs, kaut bieži viņa perspektīva izvēlēta, it kā raugoties no gaisa balona. M. Bišofa vērojums ir precīzs, zīmējumos jēga jāmeklē starp rindām. Viņš atklāj jaunas šķautnes mums šķietami zināmajā, nekopējot realitāti. Šoreiz zem "zīmētāja mikroskopa" - Dziesmu un deju svētki."

Valmieras teātra kafejnīca šai izstādei nav nejauša - tās lete jeb saimes galds un āra terase veidota no Mežaparka estrādes dēļiem, kas piedzīvojuši Dziesmu un deju svētku sajūtas un neskaitāmus koristu soļus. Tieši tāpēc arī izstādes atklāšanā aicināts Kocēnu novada jauktais koris "Imera", kas ir aktīvs Dziesmu svētku dalībnieks.

Māris Bišofs

Māris Bišofs dzimis 1939. g. 11. jūnijā Rūjienā. Pēc Auces vidusskolas 7. klases pabeigšanas viņš mācījās Rīgas Lietišķās Mākslas vidusskolas Koktēlniecības nodaļā. 1965. g. M. Bišofs beidza Latvijas Mākslas akadēmijas (tolaik - Latvijas PSR Valsts Mākslas akadēmija) Interjera un iekārtas nodaļu, kļūstot par pirmo mākslinieku, kurš beidzis to ar interjerista diplomu. Studiju gados viņš apzināti pievērsās ironiskajam zīmējumam. 1963. g. žurnālā "Dadzis" publicēti mākslinieka pirmie šāda veida darbi. M. Bišofs dzīvojis un iedvesmojies dažādās pasaules malās - Maskavā, Izraēlā, Parīzē. 1984. g. viņš devās uz ASV un sāka zīmēt ilustrācijas turienes laikrakstiem. Mākslinieka zīmējumi bija gandrīz katrā žurnāla "Time" numurā. 2003. g. M. Bišofs atgriezās Latvijā. Liela daļa no darbiem, ko mākslinieks radījis un turpina radīt, ietver universālas tēmas ar nezūdošu aktualitāti. Katru dienu viņš ievieto kādu zīmējumu sociālajā tīklā Facebook, tādējādi saņemot arī tūlītēju skatītāju reakciju. M. Bišofs saņēmis daudz diplomu un godalgu par augstvērtīgu darbu ilustrāciju jomā. 1975. g. starptautiskajā karikatūru izstādē Berlīnē "Cartoon 75" ieguvis Bronzas Heinrihu - 3. godalgu. Ir izdotas vairākas M. Bišofa zīmējumu grāmatas, rīkotas personālizstādes Izraēlā, Vācijā, Beļģijā, ASV, Latvijā. Mākslinieks piedalījies arī dažādās grupu izstādēs. 2015. g. Viļņā norisinājās XII Baltijas Starptautiskā mākslas triennāle, kuras publiskās kampaņas grafiskā noformējuma veidojis M. Bišofs.

Izstādi rīko "Valmiermuižas kultūras biedrība" sadarbībā ar Kultūras biroju "Hydrargyrum". 

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu