JKP iebildumi varētu nozīmēt budžeta veidošanas sarunu sākšanu "no sākuma"

Tieslietu ministrs, JKP līderis Jānis Bordāns

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Jaunā konservatīvā partija (JKP), visticamāk, no jauna koalīcijas partneriem budžeta veidošanas sarunās piedāvās jau sākotnēji izvirzītos priekšlikumus, tostarp par minimālo algu un neapliekamo minimumu 500 eiro apmērā.

JKP ministru iebildumu dēļ piektdien uz nedēļu atlikta nākamā gada valsts budžeta prioritāšu izskatīšana. Par iemeslu tam kalpoja viedokļu atšķirības saistībā ar jaunā Liepājas cietuma būvniecības sākšanas termiņiem.

Tieslietu ministrs, JKP līderis Jānis Bordāns pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja, ka JKP ir savi politiskie uzstādījumi, kas pamatā saistīti ar nabadzības sliekšņa pacelšanu, pelēkās ekonomikas izskaušanu, ieskaitot minimālās algas pacelšanu. Prioritāte ir arī izglītības un satiksmes, kā arī tieslietu profesionālie jautājumi, piebilda ministrs.

Bordāns uzsvēra, ka JKP līdz šim bija piedāvājusi savus papildu risinājumus un korekcijas valdības sarunās. Korekcijas koalīcijas partneru vidū automātiski netika apstiprinātas, tāpēc sarunas pēc politiskā spēka pieprasījuma tiks turpinātas.

"Ņemot vērā, ka pārējie koalīcijas partneri vēlējās iet uz priekšu, neņemot vērā mūsu iebildumus un priekšlikumus, aicinājām premjeru ievērot koalīcijas līgumu. Turpināsim vest sarunas. JKP ievēros savas vērtības un idejas, gan arī piedāvās risinājumus," teica politiķis.

Atsakoties nosaukt konkrētas plānotā budžeta detaļas, Bordāns pastāstīja, ka partijai ir būtiski arī tas, kuras no Tieslietu ministrijas prioritātēm guvušas koalīcijas atbalstu. JKP vēlas atkārtoti runāt par politiskā spēka uzstādījumiem, jo līdz šim JKP politiķu vadītās ministrijas, kā sacīja Bordāns, ir stipri piekāpušās.

"Mēs redzam, ka patlaban pozīcijām ir jābūt citām, un tāpēc ir šis ekstra pārtraukums," teica Bordāns.

Bordāns norādīja, ka politiskais spēks piekāpies "ļoti daudzās pozīcijās". "Mēs pietiekoši daudz gājām uz kompromisiem tur, kur mūsu ieskatā tas nebūtu nepieciešams," teica Bordāns.

Uz jautājumu, vai tas nozīmē, ka JKP atjaunos prasību par savu prioritāšu iekļaušanu budžetā, sarunas par nākamā gada budžetu faktiski sākot no sākuma, Bordāns atbildēja: "Savā ziņā tajā virzienā tā situācija arī ir."

Piektdienas vakarā Bordāns aģentūrai LETA skaidroja, ka koalīcijas partneriem budžeta veidošanas sarunās uzstās uz skaidru redzējumu JKP priekšlikumam par minimālās algas un neapliekamā minimuma palielināšanu līdz 500 eiro apmēram. Ieviešot šādu priekšlikumu, Latvija varētu izkļūt no ekonomiskajām grūtībām, turklāt mazinātos ēnu ekonomika un aplokšņu algu izmaksas, pārliecināts politiķis. "Pretējā gadījumā Latvija vēl vairāk atpaliks no saviem kaimiņiem Igaunijas un Lietuvas," viņš sacīja.

Bordāns vērsa uzmanību, ka Tieslietu ministrija ilgstoši vedusi sarunas ar koalīcijas partneriem par jaunā cietuma celtniecības sākšanu. Pirms budžeta sarunām jau kopš aprīļa TM sniedza valdībā ziņojumus par nepieciešamību noslēgt cietuma būvniecības līgumu, taču atļauja valdībā tika vilcināta un saslēgta ar JKP virzītajiem pasākumiem minimālās algas un neapliekamā minimumu 500 eiro apmērā ieviešanai, līdz ar to Bordāns uzskata, ka cietuma jautājums no koalīcijas partneru puses bija liekulīgs. "Tagad patiesībā ir redzams, ka tas bija tikai iegansts atlikt nozīmīgo JKP prioritāro priekšlikumu īstenošanu," pauda ministrs.

Ņemot vērā, ka ministrs paziņojis par starptautiska konkursa organizēšanu jaunā cietuma būvniecībai, JKP neredzot iemeslu tagad novilcināt priekšlikuma ieviešanu saistībā ar minimālās algas un neapliekamā minimuma palielināšanu līdz 500 eiro apmēram. Tāpat JKP uzstās uz pedagogu, Valsts probācijas dienesta un Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbinieku algu palielināšanu.

Uz augšu
Back