Irāna iedarbinājusi uzlabotas urāna bagātināšanas centrifūgas

Behruzs Kamalvandi

FOTO: AP/Scanpix

Irāna iedarbinājusi uzlabotas centrifūgas, lai palielinātu valsts bagātinātā urāna krājumus, sestdien paziņoja valsts atomenerģijas organizācijas pārstāvis Behruzs Kamalvandi.

Aģentūra iedarbinājusi 20 centrifūgas IR-4 un 20 centrifūgas IR-6, kas ir Irānas trešais solis savu 2015.gada kodolvienošanās saistību samazināšanā, televīzijā pārraidītā uzrunā paziņoja Kamalvandi.

Vienlaikus viņš pavēstīja, ka Irāna atļaus Starptautiskajai Atomenerģijas aģentūrai (IAEA) turpināt novērot tās kodolprogrammu.

Irānas prezidents Hasans Ruhani šonedēļ paziņoja, ka Irānas kodolprogrammai nebūs robežu, kad piektdien sāksies trešā fāze aiziešanā no 2015.gadā noslēgtās starptautiskās kodolvienošanās.

Prezidents pavēstīja, ka valstīm, kas parakstījušas kodolvienošanos ar Irānu, būs vēl divi mēneši laika, lai izpildītu šīs vienošanās saistības. Ja tas tiks izdarīts, arī Irāna mainīs kursu un atgriezīsies pie vienošanās ievērošanas.

ASV prezidents Donalds Tramps pagājušā gada maijā paziņoja, ka Vašingtona izstājas no 2015.gadā pasaules lielvaru noslēgtās kodolvienošanās ar Irānu un atjauno pēc šīs vienošanās noslēgšanas apturētās sankcijas, bet pārējās valstis, kas parakstījušas šo vienošanos, - Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija - ir centušās saglabāt vienošanos.

Taču Teherāna uzskata, ka Eiropas valstis nav ievērojušas savas saistības, un ir pakāpeniski atkāpusies no vienošanās izpildes.

Uz augšu