"Fontes": Latvijā alga šogad pieaugusi 74% darba ņēmēju

FOTO: AFP/SCANPIX

Lielāku mēneša pamatalgu šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu Latvijā saņēmuši 74% darba ņēmēju, kas ir par trīs procentpunktiem vairāk nekā pērn, liecina personālvadības konsultāciju un pētījumu kompānijas "Fontes" veiktais ikgadējais darbinieku atalgojuma pētījums.

"Šogad ir palielinājies arī to uzņēmumu skaits, kuri ir gatavi maksāt augstāku atalgojumu nekā viņu konkurenti," sacīja "Fontes" pētījuma grupas vadītāja un valdes locekle Anta Praņēviča, piebilstot, ka atalgojuma izaugsme ir novērojama pēdējos deviņus gadus.

Viņa aicināja uzņēmumus uz atalgojumu skatīties sabalansēti, vispirms izanalizējot esošo atalgojumu uzņēmumā, lai vieglāk saprastu, kuram darbiniekam tiešām vajag celt atalgojumu un kuram atalgojums jau ir adekvāts.

"Fontes" veiktais pētījums parāda, ka 83% darbinieku, kas veic to pašu darbu un kam nav mainījies amats, kopumā ņemot 12 kalendārajos mēnešos, ir saņēmuši lielāku atalgojumu, kas ir par sešiem procentpunktiem vairāk nekā pērn. Vidēji gada atalgojums šiem darbiniekiem šogad ir palielinājies par 9%.

Vairāk nekā puse uzņēmumu jeb 54% no organizācijām pērn palielināja darbinieku skaitu, savukārt 17% tas ir palicis nemainīgs. Šogad uzņēmumi ir piesardzīgāki, 44% uzņēmumu plāno šī gada beigās palielināt darbinieku skaitu un tikpat daudz uzņēmumu plāno saglabāt tādu pašu darbinieku skaitu kā pērn. Arī savos nākamā gada plānos uzņēmumi ir piesardzīgi - nākamgad jau tuvāk divām trešdaļām jeb 62% uzņēmumu neplāno palielināt darbinieku skaitu.

Tāpat pētījumā secināts, ka pēdējā gada laikā ir būtiski palielinājies arī to uzņēmumu skaits, kuri piedāvā apmaksātas prakses. Uzņēmumu piedāvātajā labumu grozā darba ņēmējiem ir arī nomaksāts rēķins par mobilo telefonu, veselības apdrošināšana, darbinieku izklaides pasākumi, kā arī finansētas apmācības vai kursi.

"Ekonomikas izaugsmes tempi ir nedaudz palēninājušies, un darbaspēka trūkums vairs netiek norādīts kā nozīmīgākais izaicinājums. Joprojām gan ir aktuāls jautājums, kā piesaistīt un noturēt talantīgus darbiniekus un speciālistus. Atalgojuma pētījuma dati atklāj, ka pēdējo 12 mēnešu laikā būtiski ir palielinājies to uzņēmumu skaits, kuri ieviesuši jaunas tehnoloģijas procesu uzlabošanai," sacīja Praņēviča.

Pētījumu par darbinieku atalgojumu 2019.gadā Latvijā veica personālvadības konsultāciju un pētījumu kompānija "Fontes vadības konsultācijas". Aptaujā piedalījās 369 organizācijas (266 nesaistītas organizācijas/organizāciju grupas) visā Latvijā. Kopumā informācija par atalgojumu apkopota par 82 105 darbiniekiem.

"Fontes" ir pirmais uzņēmums Baltijā, kas 1991.gadā Tartu, Igaunijā, sāka augstākā līmeņa vadītāju atlasi un konsultācijas personāla vadības jomā. 1996.gadā "Fontes" sāka piedāvāt vadītāju atlases un personāla vadības konsultāciju pakalpojumus Latvijā. Uzņēmums piedāvā vadītāju atlases, novērtēšanas un koučinga pakalpojumus, sniedz atbalstu darba attiecību izbeigšanas brīdī, kā arī atbalsta organizācijas atalgojuma sistēmu un atalgojuma politikas izstrādē un ieviešanā, veic procesu, funkciju un pienākumu auditus, atalgojuma pētījumus.

Uz augšu