Urbanovičs rosina Rīgas domei uzņemties atkritumu izvešanas izmaksas līdz krīzes atrisinājuma rašanai

Jānis Urbanovičs FOTO: Edijs Pālens/LETA

Rīgai būtu jāuzņemas atkritumu savākšanas un izvešanas izmaksu segšana līdz brīdim, kamēr tiks raksts tiesisks risinājums atkritumu apsaimniekošanas krīzei galvaspilsētā, trešdien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē sacīja partijas "Saskaņa" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Viņaprāt, pastāv nopietns risks, ka līdz ar 15.septembri virknei "atkritumu ražotāju" nebūs noslēgtu līgumu ar atkritumu apsaimniekotājiem, nebūs tiesiska ietvara pakalpojumu veikšanai un apmaksai, kā rezultātā "miskasti neviens nevedīs".

"Mums jāmēģina saprast, kas ir visatbildīgākais šajā bezatbildīgumā. Rīgas domei kaut vai uz mēnesi būtu jāuzņemas visas atkritumu izvešanas izmaksas, līdz viņiem būs iespējas regresa kārtībā izmaksas piedzīvot no atkritumu ražotājiem," sacīja deputāts.

Urbanovičs uzsvēra, ka, viņaprāt, cita ceļa neesot. "Tas pat Rīgas domei piestāvēs - uzņemties šo kroplo risinājumu, kad neviens cits to nedarīs," piebilda deputāts.

Kā ziņots, valdība otrdien tomēr nespēja vienoties par ārkārtas situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā, bet aicināja Rīgas domi pildīt Konkurences padomes (KP) lēmumu.

KP piemērojusi pagaidu noregulējumu, kas aizliedz AS "Tīrīga" slēgt līgumus ar iedzīvotājiem par atkritumu apsaimniekošanu pēc 15.septembra.

Ministri vienojās, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) uzraudzīs to, kā Rīgas dome pilda KP lēmuma izpildi. Par paveikto Rīgas domei būs jāinformē VARAM, savukārt nepieciešamības gadījumā šodien varētu sasaukt valdības ārkārtas sēdi, lai lemtu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu. 

Valdības lēmums paredz uzticēt Rīgas domei vērsties pie visiem četriem līdzšinējiem atkritumu apsaimniekotājiem ar aicinājumu turpināt nodrošināt pakalpojumu sniegšanu Rīgā. Ja Rīgas dome saņems rakstiskus apliecinājumus no operatoriem, ka viņi to nav gatavi darīt, tad dome varēs atkal vērsties pie VARAM ar lūgumu izsludināt ārkārtas stāvokli.

Patlaban Rīgas dome par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ir noslēgusi sadarbības līgumus ar četriem uzņēmumiem - SIA "Clean R", SIA "Eco Baltia vide", SIA "Pilsētvides serviss" un SIA "Lautus".

"Clean R" un "Eco Baltia vide" pārstāvji otrdien žurnālistiem apliecināja, ka ir gatavi turpināt nodrošināt atkritumu apsaimniekošanu un viņiem tam pietiek gan kapacitātes, gan aprīkojuma. Abi šie uzņēmumi jau tagad nodrošina aptuveni 88% atkritumu izvešanu Rīgā.

"Eco Baltia vide" trešdienas rītā arī informēja, ka ir nosūtījusi domei rakstisku apliecinājumu par gatavību turpināt līgumu par atkritumu apsaimniekošanu galvaspilsētā.

Savukārt "Lautus" izpilddirektors biznesa attīstības jautājumos Jānis Stafeckis aģentūrai LETA otrdien sacīja, ka gaidīs, kādu risinājumu atkritumu apsaimniekošanai piedāvās Rīgas dome. "Savu biznesu plānojam laicīgi - gan materiāltehniskos resursus, gan cilvēkresursus. Patlaban jau esam atlaiduši daļu darbinieku, tāpēc ir jāsaprot, ko piedāvās Rīgas dome - nodrošināt pakalpojumu uz mēnesi, uz diviem, vai varbūt uz gadu," sacīja Stafeckis. Tikai pēc tam, kad būs skaidrs risinājums, "Lautus" lems, vai atsākt sniegt pakalpojumus.

Savukārt "Pilsētvides serviss" apliecināja, ka no nākamās nedēļas neturpinās sniegt atkritumu savākšanas un izvešanas pakalpojumus Rīgā. "Domes rīkotā konkursa rezultāti ir zināmi jau labu laiku, tāpēc "Pilsētvides serviss" ir atlaidis no darba visas brigādes, kuras strādāja Rīgā. Tāpēc no nākamās nedēļas pakalpojumus vairs nepiedāvāsim," sacīja uzņēmuma pārstāve Olga Ribkina.

Uz augšu
Back