Sarunu procedūru par atkritumu apsaimniekošanas nodrošināšanu Rīgas dome izsludinās trešdienas vakarā

Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Sarunu procedūru, aicinot tajā piedalīties četrus līdzšinējos atkritumu apsaimniekotājus, Rīgas dome izsludinās jau šovakar, pēc valdības ārkārtas sēdes paziņoja Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR).

Burovs atkārtoja, ka saskaņā ar valdības rīkojumu, divi lielākie komersanti - SIA "Clean R" un "Eco Baltia vide" - kas jau patlaban apsaimnieko 88% Rīgas atkritumu, turpinās savu darbu par līdzšinējām cenām.

"Sarunu procedūru sludināsim par tiem 12%, kurus, balstoties uz komersantu sniegtajām atbildēm, pēc svētdienas varētu būt neapsaimniekoti. Nosacījums būs saglabāt esošo cenu, lai izmaksas nepieaugtu," sacīja politiķis.

Pēc viņa teiktā, šāda kārtība pastāvēs līdz brīdim, kad tiesa pieņems lēmumu par labu Konkurences padomei (KP) vai Rīgas domei.

Ja lēmums būs par labu pašvaldībai, dome turpinās publiskās privātās partnerības līgumu ar AS "Tīrīga", bet, ja par labu KP - Burovs pauda gatavību kopā ar atbildīgo ministriju un KP sēsties pie viena galda, lai izstrādātu koncepciju, kā turpmāk risināt atkritumu apsaimniekošanu Rīgā.

Taujāts par tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) rosinājumu lemt par domes atlaišanu, ņemot vērā, ka tā nespēj nodrošināt vienu no savām pamatfunkcijām, Burovs pauda viedokli, ka šādā veidā ministrs sēdi pārvērtis par "vēl vienu platformu politiskai izklaidei."

Kā ziņots, neskatoties uz Konkurences padomes vadītājas Skaidrītes Ābramas pausto un Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) izteikto pārliecību, ka valdībai nav jāiesaistās Rīgas atkritumu apsaimniekošanas problēmu risināšanā, jo tas ir Rīgas domes kompetencē, ministri tomēr lēma atbalstīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto rīkojuma projektu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanā Rīgā.

Gan Valsts kancelejas juristi, gan arī Tieslietu ministrijas eksperti ieteica izsludināt ārkārtējo situāciju, kas esošajā situācijā esot vienīgais pareizas lēmums.

Ar valdības rīkojumu Rīgas domei uzlikts par pienākumu vienoties ar tiem komersantiem, kas apliecinājuši gatavību nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, par pakalpojumu sniegšanas turpināšanu no 15.septembra, ievērojot visus tos administratīvos un finansiālos nosacījumus, balstoties uz kuriem jau patlaban ir noslēgti līgumi starp esošajiem komersantiem, pašvaldību un Rīgas atkritumu radītājiem, proti, Rīgas iedzīvotājiem un juridiskām personām.

Tāpat tiek uzdots līdz 13.septembrim izsludināt un noslēgt sarunu procedūru, lai nodrošinātu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu tajā Rīgas pilsētas administratīvās teritorijas daļā, kurā, komersanti nav gatavi nodrošināt pakalpojumu sniegšanu pēc 14.septembra. 

Tas nozīmē, ka sarunu procedūra jāveic par teritoriju, kas aptver aptuveni 12% Rīgas. Sarunu procedūras pretendentiem izvirzītās prasības un arī procedūras rezultāts ir jāsaskaņo ar VARAM. No tiem komersantiem, kuri nav gatavi turpināt darbu, domei jāpieprasa noslēgtie līgumi ar iedzīvotājiem, lai sarunu procedūra varētu tikt izsludināta balstoties uz tiem noteikumiem, uz kuriem līdz šim konkrētie apsaimniekotāji nodrošinājuši savu darbu. 

Vēl līdz 13.septembrim domei jānosaka atkritumu apsaimniekošanas tarifs, ka stāsies spēkā ar 15.septembri, kā arī no šī datuma jānodrošina sadzīves atkritumu apsaimniekošana neatkarīgi no tā, vai iedzīvotājiem ir vai nav noslēgts sadarbības līgums ar sarunu procedūras uzvarētāju.

Domei arī uzticēts nodrošināt, ka līdz līguma noslēgšanai ar sarunu procedūras rezultātā izvēlētajiem komersantiem iedzīvotājiem maksa par atkritumu apsaimniekošanu tiek piemērota atbilstoši faktiskajam apsaimniekotajam sadzīves atkritumu apjomam un saskaņā ar jauno apstiprināto maksu.

Ar rīkojumu tiek paredzēts uzlikt par pienākumu arī iedzīvotājiem līdz 10.oktobrim noslēgt līgumu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ar sarunu procedūras rezultātā izvēlētajiem komersantiem, norēķinus veicot par periodu no atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma saņemšanas brīža.

Vienlaikus Rīgas domei tiek uzlikts par pienākumu nodrošināt, ka iedzīvotājiem līdz 10.oktobrim netiek piemērota administratīvā atbildība par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas līguma nenoslēgšanu, kā arī nodrošināt, ka iedzīvotājiem nekavējoties ir pieejama objektīva un pilnvērtīga informācija par kārtību, kādā tiks nodrošināta sadzīves atkritumu apsaimniekošana Rīgas teritorijā.

Rīkojums arī nosaka, ka par iespējamiem zaudējumiem, kas nodarīti fiziskajām un juridiskajām personām ar šo rīkojumu izsludinātās ārkārtējās situācijas pastāvēšanas laikā atbild Rīgas pilsētas pašvaldība.

Uz augšu