ASV izlūkdienesti: izgāzušies vismaz pieci Krievijas "superraķetes" izmēģinājumi

FOTO: Sputnik/Scanpix

Krievija savu jauno spārnoto raķeti "Burevestņik" izmēģinājusi vismaz piecas reizes un visi šie izmēģinājumi bijuši neveiksmīgi, ieskaitot augustā notikušo noslēpumaino incidentu, kas izraisīja radiācijas līmeņa pieaugumu pie Severodvinskas, vēsta ASV medijs CNBC, atsaucoties uz avotiem, kas iepazinušies ar attiecīgu ASV izlūkdienestu ziņojumu.

Šo raķeti pagājušajā gadā pieminēja arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins, norādot, ka tā būšot faktiski neierobežota darbības rādiusa raķete. Krievijas mediji šo raķeti dēvē par "9M730 Burevestņik", savukārt NATO to nosaukusi par "SSC-X-9 Skyfall".

Kā liecina ASV izlūkdienestu rīcībā esošā informācija, jaunās raķetes izmēģinājumus veic kopš 2017.gada. Ilgākais raķetes lidojums ilga vairāk nekā divas minūtes, bet īsākais – vien četras sekundes.

Neskatoties uz neveiksmīgajiem izmēģinājumiem, Krievija plāno paātrināt darbu pie šī projekta. Kā noskaidrojuši ASV izlūkdienesti, šīs ar kodoldzinējiem aprīkotās raķetes Krievijas armijas bruņojumā plānots iekļaut jau 2025.gadā.

Ar "Burevestņik" izmēģinājumu tiek saistīts noslēpumainais kodolnegadījums, kas Krievijā notika pagājušajā mēnesī un kurā bojā gāja vismaz pieci cilvēki.

Kā uzskata ASV izlūkdienesti, sprādziens noticis brīdī, kad no ūdens mēģināts izcelt raķeti, kuras palaišanas mēģinājums bijis neveiksmīgs.

Uz augšu