Rīgas kanālmalas apstādījumi iegūst pirmo Latvijas Ainavu arhitektūras balvu

FOTO: LETA/Zane Bitere

Pirmā Latvijas Ainavu arhitektūras "Dižbalva" starptautiskas žūrijas vērtējumā piešķirta kategorijā "Ilgtspējīga ārtelpa" pieteiktajam Bulvāru lokam - Rīgas kanālmalas apstādījumiem, informē konkursa organizatori.

Attiecīgo apstādījumu izveide sākās 1856.gadā pēc pilsētas aizsargmūru nojaukšanas. Apstādījumu attīstību ilgus gadus vadīja Georgs Kūfalts, savukārt jaunāko rekonstrukcijas projektu izstrādāja ainavu arhitekte Gundega Lināre. Pašlaik apstādījumus apsaimnieko pašvaldības SIA "Rīgas meži" nodaļa "Rīgas dārzi un parki".

"Starp visiem pieteikumiem bija viens, kas izcēlās īpaši. Mūsuprāt, tas patiešām ir starptautiskas izcilības piemērs.

Šis projekts parāda - kad dažādas profesijas strādā roku rokā, kopīgi var radīt lieliskas lietas. Šis projekts nav svarīgs tikai Rīgai un Latvijai, bet arī visai Eiropai un pat pasaulei. Tas ir augstas raudzes piemērs, un žūrijas lēmums par to bija vienbalsīgs.

Tādēļ "Dižbalvu" mēs piešķiram Kanālmalas apstādījumiem - Rīgas Bulvāru lokam - zaļajam koridoram,"

skaidroja starptautiskās žūrijas vadītājs, Starptautiskās Ainavu arhitektu federācijas prezidents Džeimss Heiters no Austrālijas.

Savukārt nominācijā "Projekti" apbalvoti seši projekti piecās kategorijās.

Kategorijā "Ar ēkām saistīta publiskā ārtelpa" apbalvoti divi projekti - viesnīcas "AC Hotel Riga" skvērs, kura autori ir SIA "Zala Landscape Architecture", SIA "Arhis arhitekti" un SIA "Elmāra Daniševska birojs", kā arī Rūjienas kultūras nama teritorijas labiekārtojums, kura autori ir ainavu darbnīca "ALPS".

Kategorijā "Ar ēku nesaistīta publiskā ārtelpa" apbalvots Jūras parks Saulkrastos, kura autors ir arhitektu birojs "Substance" arhitekta Arņa Dimiņa vadībā.

Kategorijā "Ārtelpa ar sociāli nozīmīgu raksturu" balva piešķirta ainavu darbnīcai "ALPS" par projektu "Apstādījumi Krišjāņa Barona ielas posmā no Aspazijas bulvāra līdz Brīvības ielai".

Kategorijā "Inženierbūvju dizains" - projekts "Gaujas ielas Ādažos pārbūve", kuras pasūtītājs ir Ādažu novada dome un projekta koncepcijas un tehniskā projekta autoru komanda - SIA "Toma Kokina birojs", SIA "Ie.La inženieri", SIA "BM-projekts".

Kategorijā "Vides dizains" apbalvots arhitekta Didža Jaunzema veidotais objekts "Gājēju ceļš un skatu terase Atpūtas parkā Valmierā".

Nominācijā "Procesi" balvas piešķirtas pieciem procesiem četrās kategorijās.

Kategorijā "Labas pārvaldības projekti" balvu saņēma Ventspils pilsētas pašvaldība.

Kategorijā "Publikācijas" balva piešķirta divām grāmatām - Aijas Mellumas "Kuldīga. Laiki, cilvēki, ainava." un Ilzes Māras Janelis veidotajai grāmatai "Latvijas muižu dārzi un parki".

Kategorijā "TV un radio raidījumi" balvu piešķirta Latvijas Televīzijas raidījumam "Ielas garumā".

Kategorijā "Izstādes, festivāli" apbalvota izstāde "Sarkandaugava - dārzs", Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā.

Tās kuratori ir biedrība "Domu zīme", Kristīne Želve un Ieva Stūre sadarbībā ar ainavu darbnīcas "ALPS" Ilzi Rukšāni ar komandu.

Savukārt balvas par mūža ieguldījumu pasniegtas Gundegai Linārei, Aijai Mellumai, Silvijai Rubenei, kā arī Imantam un Laumai Lancmaņiem.

Balva ir Latvijas ainavu arhitektūras profesionāļu labāko sasniegumu skate, kura tiek veidota kā laikmetīgs, nozares daudzveidībai atvērts pasākumu kopums.

Balvas virsuzdevums - veicināt izpratni par ārtelpu kā nacionālās kultūrtelpas neatņemamu un neaizstājamu sastāvdaļu, kā sociāli, ekoloģiski un ekonomiski nozīmīgu cilvēku koprades produktu. Balvai visās nominācijās bija iesniegts 81 pieteikums.

Uz augšu