Ņujorkas 1,1 miljonam skolēnu atļauj piedalīties klimata streikā

FOTO: AFP/SCANPIX

Ņujorkas pilsētas pašvaldība ir nolēmusi, ka 1,1 miljoni Ņujorkas skolu audzēkņu piektdien drīkstēs piedalīties "globālajā klimata streikā" un viņiem nedraudēs sodi par mācību stundu neapmeklēšanu šajā dienā, ziņoja laikraksts "New York Times" .

Pirms Ņujorkas pilsētas Izglītības departamenta pieņemtā lēmuma iespējama skolēnu dalība šajos klimata aktīvistu protestos mācību stundu laikā bija uzskatāma par neatrisinātu problēmu skolēniem, viņu vecākiem un pedagogiem.

Protesta "globālais klimata streiks" ietvaros piektdien paredzēti klimata aktīvistu protesti ar simtiem tūkstošu cilvēku iesaistīšanos visā pasaulē, tostarp pasākumi ASV, Austrālijā, Dienvidāfrikā, Indijā, Japānā, Lielbritānijā, Vācijā un desmitiem citu valstu.

Demonstrācijas notiks dažas dienas pirms ANO klimata samita Ņujorkā, kur valdību vadītāji iesniegs savus ilgtermiņa plānus cīņai ar siltumnīcefektu izraisošo gāzu emisiju.

Akcijas ietvaros ir plānotas vismaz 800 demonstrācijas visos ASV štatos, un organizatori cer, ka tās kļūs par lielākajām klimata demonstrācijām valsts vēsturē. Pēc ASV lielākā mācību apgabala lēmuma atļaut skolēniem tajās piedalīties organizatori pauda cerību, ka šim piemēram sekos arī citi mācību apgabali.

Daudzi kritiķi gan sacīja, ka Ņujorkas mērs Bils de Blāzio ir izmantojis skolu apmeklējuma politiku, lai veicinātu politisku mērķi. Laikraksta "New York Post" redakcija nosauca šo lēmumu par "pilnīgu valdības atbalstu konkrētam viedoklim".

Pastāv arī risks, ka daudzi skolēni var izmantot izdevību neapmeklēt stundas, lai izklaidētos, nevis piedalītos protestos.

Dalībnieku skaits protestos Ņujorkā parādīs klimata aktīvistu kustības spēju pievērst sev uzmanību pirms gaidāmā ANO klimata samita un tam sekojošas ANO Ģenerālās asamblejas sanāksmes.

Demonstranti jau ir masveidīgi sagaidījuši 16 gadus veco zviedru klimata aktīvisti Grētu Tūnbergu, kad viņa augustā ieradās Ņujorkā pēc Atlantijas okeāna šķērsošanas ar jahtu.

Viņa ir iedvesmojusi skolēnu protestus vismaz 100 valstīs.

Daudz demonstrantu, lielākoties vidusskolēni, pēdējās divas piektdienas kopā ar Tūnbergu ir piedalījušies protestos pie ANO mītnes Ņujorkā.

Ņujorkas pašvaldība pērn attaisnoja mācību stundu neapmeklēšanu skolēniem, kas piedalījās protestos šaujamieroču kontroles atbalstam, solidarizējoties ar Floridas štata Pārklendas pilsētas vidusskolas audzēkņiem pēc tam, kad bruņots vīrietis šajā skolā nošāva 14 skolēnus un trīs skolas darbiniekus.

Skolēniem, lai piektdien neapmeklētu mācību stundas, gan būs vajadzīga vecāku vai aizbildņu atļauja.

Uz augšu