Rīgā sākas kino svētki - festivāls "Baltijas pērle"

"Rear Window"

FOTO: kadrs no filmas

Jau ceturtdien, 19. septembrī Rīgā sākas kino svētki - festivāls "Baltijas pērle", kas aizsākās tālajā 1993. gadā. Pirmais seanss - filmas “Dauntonas Abatija” pasaules pirmizrāde.

Britu kulta seriāla cienītāji Rīgā varēs noskatīties šo filmu jau pirms tās oficiālās pirmizrādes Londonā.

Programma ir veidota tā, lai dažādu vecumu skatītāji ar atšķirīgu interešu loku pulcētos vienuviet un katrs atrastu ko nozīmīgu tieši sev.

Trīs brīnišķīgas jubilejas - aprit 90 gadi leģendārajām 20. gadsimta aktrisēm - Vijai Artmanei, Odrijai Hepbernai un Greisai Kellijai. Tās tiks atzīmētas ar filmām, kas kļuva īpašas viņu karjerā. Holivudas klasika tiks demonstrēta no oriģinālās 35 mm kinolentes, ko laipni nodrošinājusi Holivudas kompānija Universal.

Filma “Mērnieku laiki”, kas restaurēta pēc festivāla “Baltijas pērle” iniciatīvas, tiks izrādīta uz lielā ekrāna 22. septembrī īpašajā seansā, kas veltīts Vijas Artmanes. Eduarda Pāvula, Gunāra Cilinska un citu spožu aktieru piemiņai. Viņu devums saglabājies ne vien uz kinolentes, bet arī mūsu sirdīs. Pirms seansa ievadvārdus teiks slaveni aktieri, režisori un citi kino darbinieki.

Līdztekus izcilai klasikai festivāls parādīs aizraujošu kino novitāšu spektru programmās “Kino gardēdis”, “Festivālu eksotika”, “Mīlestība', “Logs uz Krieviju”.

Kannu kinofestivālu festivālā “Baltijas pērle” tradicionāli pārstāvēs visdažādākās un negaidītākās filmas ar slaveniem vārdiem un šokējošiem stāstiem.

Kā dārga pērle festivāla kino kronī būs Pedro Almodovara filma “Sāpes un slava”, ko kinokritiķi un skatītāji vienprātīgi atzinuši par vienu no labākajiem darbiem režisora karjerā.

“Sāpes un slava”

FOTO: kadrs no filmas

Visdrosmīgākajiem un bezbailīgākajiem kinomāniem - Džima Džārmuša filmas “Mirušie nemirst” pirmizrāde - izsmalcinātā makabriskā satīra, kurā pārpārēm kino citātu un tīšu klišeju, ir ļoti smieklīga, apzināti paredzama un tajā pašā laikā satriec ar negaidītu režijas risinājumu. Džims Džārmušs radījis oriģinālu filmu, kas lauž pastāvošos šablonus un paceļ kino valodu jaunā līmenī.

Festivālu eksotikas interesenti varēs noskatīties jaunāko Žana Lika Godāra filmu “Bilžu grāmata”. Tā izrādījās tik eksperimentāla, ka Kannu kinofestivāls tai pasniedza jaunu balvu - “Īpašais palmas zars”.

Vissvaigākais kino jaunums ir Venēcijas kinofestivāla atklāšanas filma - “Patiesība”, ko uzņēmis Hirokadzu Koreeda, viens no spilgtākajiem mūsdienu režisoriem, ar izcilu aktieru sastāvu - Katrīnu Denēvu, Žiljetu Binošu, Ītenu Houku, Ludivinu Sanjē. Filma pēta franču bohēmas dzīvi ar tās sarežģītajām un samezglotajām ģimenes attiecībām.

“Patiesība”

FOTO: publicitātes

Franču kino šogad tiks pārstāvēts ar pēdēja laika labākām filmām: “Brīnišķīgais laikmets”, “Mīlestības vecums”, “Dzīves labākie gadi”, “Klēras Dārlingas pēdējā neprātība” un “Solījums rītausmā”.

Slavena krievu aktrise Anna Mihalkova Rīgā prezentēs komēdiju par ģimenes dzīvi “Šķirsimies!” - košu, sulīgu, humora pilnu stāstu, ko uzņēmusi režisore Anna Parmasa. Plašākai publikai viņa ir pazīstama kā kulta grupas “Ļeņingrada” klipu autore. Aktrise un režisore tiksies ar skatītājiem 21. septembrī pirms un pēc filmas seansa.

“Šķirsimies!”

FOTO: kadrs no filmas

Kino almanahs "Berlīne, es tevi mīlu" ir romantisku, smieklīgu, šokējošu un aizkustinoši cilvēcisku attiecību kaleidoskops zem Berlīnes debesīm. Atzīstoties mīlestībā pilsētai, tas pārņem stafeti no filmām par Parīzi, Ņujorku un Riodežaneiro.

Un noslēgumā - viena no festivāla noslēpumainākajām filmām ir "Pretstāve", kuras kinematogrāfiskais liktenis sarežģījās, jo izcēlās skandāls ar Hārvija Vainstīna studiju.

Pēc spožas pirmizrādes Toronto festivālā filma tika iekonservēta līdz tiesību jautājuma nokārtošanai; tās nonākšana kinoteātros vēl joprojām ir atklāts jautājums. Galvenajās lomās - Benedikts Kamberbačs, Maikls Šenons, Toms Holands un Nikolass Holts.

Intriģējoša augstprātīgu un pašpārliecinātu vīriešu pretstāve uz pagājušā gadsimta Amerikas enerģētiskās revolūcijas fona. Nekas nav mainījies, tupinās tās pašas intrigas, šantāža, apmelojumi un korupcija.

Šie septiņu dienu kino svētki, kas demonstrēs mūsdienu kinematogrāfijas bagātību un daudzveidību, lai sajūsminātu, izklaidētu, pārsteigtu un iepriecinātu skatītāju, sāksies šodien kinoteātrī Splendid Palace. Biļetes uz daudziem seansiem jau izpārdotas, bet jums tomēr allaž vērts vēl painteresēties par tām festivāla kasē kinoteātrī. Detalizēta informācija par filmām un seansu plāns atrodams vietnē www.balticpearl.lv.

Video: Alfrēda Hičkoka filmas "Rear Window" reklāmas rullītis.

Uz augšu