Katram trešajam līdzbraucējam vienalga, ka šoferis izmanto mobilo telefonu pie stūres (1)

TVNET Auto
CopyLinkedIn Draugiem X
Autovadītājs ar telefonu rokā
Autovadītājs ar telefonu rokā Foto: Publicitātes foto

Satiksmes drošības eksperti Latvijā un citviet pasaulē uzsver, ka ar mobilā telefona lietošanu pie stūres ir saistīti līdz pat 30% no visiem ceļu satiksmes negadījumiem. Savukārt to novēršanā var iesaistīties gan autovadītāji, gan līdzbraucēji. Tomēr, kā liecina mobilo sakaru operatora BITE un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktās aptaujas dati*, teju katrs trešais blakussēdētājs nepievērš uzmanību tam, ja šoferis auto vadīšanas laikā izmanto mobilo telefonu.

Aptaujas dati atklāj, ka 29% līdzbraucēju nepievērš uzmanību tam, ka šoferis izmanto mobilo tālruni auto vadīšanas laikā, jo paļaujas, ka viņš zina, ko dara. Turpretim 22% aptaujāto mudina autovadītājus ātrāk nolikt mobilo telefonu, jo baidās, ka var notikt ceļu satiksmes negadījums. Bet vēl 25% pasažieru piedāvā autovadītājiem palīdzību mobilā telefona izmantošanā, vadot auto, piemēram, lai uzrakstītu ziņu vai piezvanītu un izliktu skaļruni, ievadītu galamērķi mobilajā aplikācijā “Waze” u.tml.

Interesanti, ka visbiežāk par mobilo telefonu lietošanu pie stūres autovadītājiem aizrāda gados jauni cilvēki, vecumā no 18-29 gadiem, un teju 40% šī vecumposma pārstāvju piedāvā šoferiem palīdzību mobilā telefona lietošanā auto vadīšanas laikā. Eksperti ir pārliecināti, ka tas iezīmē pozitīvu tendenci auto vadīšanas kultūrā Latvijā, sevišķi jaunāko paaudžu vidū.

Līdzās tam, ka 17% respondentu aizrāda šoferim par mobilā telefona izmantošanu, esot pie stūres, bet neko nedara, lai to novērstu, vēl neliela daļa līdzbraucēju – 2% - piekopj īpaši bīstamu praksi. Viņi atzina, ka telefona lietošanas laikā, palīdz šoferim “vadīt” automašīnu, brīdinot par sarkano gaismu luksoforā, palīdzot pārslēgt ātrumus u.tml.

“Ārvalstu eksperti mobilā tālruņa lietošanu pie auto stūres pielīdzina braukšanai reibumā, jo tas būtiski samazina reakcijas ātrumu un koncentrēšanās spējas. Daudzu satiksmes drošības kampaņu rezultātā sabiedrībā ir nostabilizējusies noliedzošā attieksme pret braukšanu reibumā. Tādēļ šā brīža uzdevums ir panākt, lai visa sabiedrība iestātos pret mobilā tālruņa lietošanu pie stūres. “Iekāp auto, izkāp no telefona!” - tāds ir CSDD aicinājums,” stāsta CSDD pārstāve Ieva Bērziņa.

*Aptauja veikta 2019. gada augustā, tajā piedaloties 1011 respondentiem ekonomiski aktīvajā vecumā no visas Latvijas.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Nepalaid garām!
Uz augšu