ES stingrāk iestāsies pret kultūras priekšmetu nelikumīgu apriti

Porcelāna figūriņas

FOTO: EPA/AFI

Jaunā Eiropas Savienības (ES) regulā stingri noteikts, ka ES ir aizliegts ievest tādus kultūras priekšmetus, kas no izcelsmes valsts ir izvesti nelikumīgi,  informē Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārstāve Alma Kaurāte.

Viņa informēja, ka regulējums izstrādāts, lai aizsargātu kultūras mantojumu un cīnītos ar kultūras priekšmetu nelikumīgu apriti. Jaunās regulas mērķis ir novērst kultūras priekšmetu iesaisti nelikumīgos darījumos, organizētajā noziedzībā, kā arī izmantošanu terorisma finansēšanai. 

Eiropas Parlamenta un Padomes regula par kultūras priekšmetu ievešanu un importu skar tos kultūras priekšmetus, kas radīti vai atklāti ārpus ES, un ir saistoša visām ES dalībvalstīm.

Tā tiks piemērota pakāpeniski, bet ne vēlāk par 2025. gada 28. jūniju.

Pēc Kaurātes paustā, lai ieviestu regulu, tiek izstrādāti detalizēti noteikumi un centralizēta elektroniska sistēma, kas vienkāršotu atļaujas izsniegšanas procesu importētājam.

Centralizētā elektroniskā sistēma būs kopīga gan muitai, gan kultūras mantojuma aizsardzības institūcijām. Eiropas Komisijas darba grupā elektroniskās sistēmas izstrādē piedalās arī pārstāvis no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, līdz ar to dalībvalstis, tostarp Latvija, sākušas gatavošanos veiksmīgai regulējuma prasību ieviešanai.

Regula ierobežos noteiktu kultūras priekšmetu ievešanu vai importēšanu ES, kas vecāki par 250 gadiem. Lai varētu ievest vai importēt šādus kultūras priekšmetus, būs nepieciešams saņemt importa atļauju. Tā tiks izsniegta tikai pēc tam, kad importētājs elektroniskajā sistēmā būs iesniedzis visus nepieciešamos dokumentus, kas apliecina kultūras priekšmeta likumīgu apriti.

Savukārt, lai ES ievestu vai importētu kultūras priekšmetus, kas vecāki par 200 gadiem un kuru vērtība ir vismaz 18 000 eiro, elektroniskajā sistēmā būs jāiesniedz importētāja apliecinājums, ka attiecīgie kultūras priekšmeti no izcelsmes valsts ir izvesti likumīgi. 

Uz augšu