Liepājā jauno mediju mākslas izstāde "Starpliktuvē"

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
"Starpliktuve"
"Starpliktuve" Foto: publicitātes

Piektdien, 27. septembrī, plkst. 17.30 jauno mediju mākslinieki aicina uz izstādes “Starpliktuvē” atklāšanu. “Starpliktuvē” sešpadsmit talantīgi mākslinieki pēta cilvēka attiecības ar tehnoloģijām, savos darbos atkailinot pārspīlētās gaidas pret tehnoloģiju veiktspēju un demistificējot to darbības principus. Izstāde noritēs koncertzālē “Lielais dzintars” un mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” ietvaros būs skatāma līdz pat 30. oktobrim. Ieeja – bezmaksas.

“Ikdienā strādājot mākonī, ik pa laikam saskaramies ar iznirstošo logu, kas vēstī, ka dokuments “kopēts starpliktuvē”. Kāda ir šī telpa, kam dots visnotaļ mītiskas vietas nosaukums? Jauno mediju mākslas izstādes mākslinieki pēta to, ko dēvē par imaginārajiem medijiem. Caur saviem darbiem tie ļauj skatītājam fiziski iekāpt attēlu telpās, lai izpētītu, kas norisinās starpliktuvē – nesataustāmajā dimensijā, kurā tiek glabāti pārāk sarežģīti vārdi, paroles un rēķinu numuri, nepabeigtas domas un nenosūtītas vēstules, iespējami apkaunojošas atmiņas, mēmes, kas personiskajām reakcijām uzliek popkultūras šablonus, un ar izplatīšanas ierobežojumiem aplikti attēli.

Starpliktuvē glabājas pagaidu lietas. Viss, kas gaida īsto mirkli, bet mēdz uznirt visnepiemērotākajā brīdī,”

par izstādes ideju stāsta tās kuratores – Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorijas vadītāja Anna Priedola un māksliniece, neatkarīgā producente Ieva Vīksne.

Izstādē ar savām interaktīvajām skaņas, gaismas un video instalācijām, 3D animācijām, AR (paplašinās realitātes) vides un video darbiem piedalās sešpadsmit talantīgi mākslinieki, kuri visi sevi saista kā ar Liepāju, tā jauno mediju mākslu – Gints Gabrāns, Paula Vītola, Krista Dintere, Reinis Naļivaiko, Rihards Vītols, Pēters Riekstiņš, Uldis Hasners, Rasma Kroģere, Diana Mikanova, Gustavs Lociks, Tija Plāce, Kaspars Jaudzems, Gunta Dombrovska, Andrejs Poikāns, Ieva Vīksne, Anna Priedola.

Gints Gabrāns savā darbā vizualizējis starpliktuvi – bezgalīgu glabāšanas pasauli. Projekta “Trūdi” ietvaros viņš veidojis kompostu no vietējās mākslas telpas aprites digitālajām paliekām paplašinātās realitātes lietotnē SAN. Liepājā izstādītais SAN virtuālais objekts “Trūdi” būs klons no darba, kas šobrīd atrodas pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un tika kompilēts īpaši "Purvīša balvai 2018". Darbā iekļautas arī fotogrāfijas no Purvīša balvas atklāšanas, kas laika gaitā degradētas ar gleznieciskām un digitālām kvalitātēm. “Trūdus” caur viedierīču ekrāniem “Liepājas Mākslas foruma” laikā varēs aplūkot gan koncertzālē, gan tās apkārtnē.

Pēters Riekstiņš darbā no sērijas “Atpakaļ gaismā” uzlauž datu glabāšanas ierīces, no iztīrītām datoru atmiņām atjauninot pasu kopijas un citus vērtīgus personas datus. Savukārt interaktīvajā video instalācijā “Garāmgājējs”, ko Riekstiņš radījis kopā ar Jāni Jankevicu, skatītājs varēs iekāpt attēlu telpā un reāllaikā mijiedarboties ar savām pagātnes kopijām. Rasma Kroģere un Diana Mikanova izstādē modelē distopisku nākotni, kurā cilvēces sapņi glabājas mākonī. Gustavs Lociks smalki atveido ainu, kurā daba un dati saplūduši vienā ainavā, skatītājam liekot uzdot jautājumu, vai viņš atrodas fiziskā vai virtuālā realitātē, vai kaut kur starp tām. 

Mediju tehnoloģijas ir nesaraujami saistītas ar iztēles telpu. Ieva Vīksne, Anna Priedola un Andrejs Poikāns izgaismo imagināro slāni un mītus, kas apvij mūsdienu tehnoloģijas. Savukārt Gunta Dombrovska savā darbā “Smadzeņu vēstījums” realizējusi mūžseno cilvēka sapni par telekinēzi, skatītājam ļaujot spēlēt mūzikas instrumentu ar domu spēku un vienlaikus nonākt saskarsmē ar citādi nenovērojamajiem procesiem paša ķermenī.

Tehnoloģijas kā tiltu uz nezināmo, neredzamo, nesajūtamo izmanto arī skaņas mākslinieki Reinis Naļivaiko un Krista Dintere, liekot saklausīt mūzikas instrumentu iekšējo balsi jeb to materiālam raksturīgo frekvenci darbā “Introverti”. Bet Rihards Vītols ļauj iejusties Amazones lietusmežos mītoša insekta ādā, sadzirdot ūdens kustību koku stumbros sev visapkārt.

Mākslinieku video darbi un instalācijas skatāmas izstādes atbalstītāju “Samsung” sarūpētajos jaunākās paaudzes QLED TV ekrānos. Izstādi organizē koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar elektroniskās mākslas un mediju centru E-LAB un Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratoriju. Izstādes darba laiks: no pirmdienas līdz sestdienai plkst. 10.00 – 19.00, svētdienās – plkst. 10.00 – 15.00. 27. septembrī apmeklētāji plkst. 17.30 aicināti pulcēties ārā, pie koncertzāles ieejas, lai kopā ar māksliniekiem atklātu gan izstādi, gan arī pašu “Liepājas Mākslas forumu”.

Par Liepājas Mākslas forumu

No 27. līdz 29. septembrim Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” svinēs mūsdienu mākslas festivāla Liepājas Mākslas forums piekto jubileju. Festivāla programma šogad pārsteigs ar desmit dažādu žanru notikumiem – koncertiem, dejas izrādi, mākslas izstādi, teātri, kino un operu. Festivāls aicina ļauties sarunai par aktuālām, pasaulīgām un pārpasaulīgām tēmām caur mūsdienu jauno meistaru un jaunās mūzikas vecmeistaru darbiem no Nīderlandes, Somijas, Beļģijas, Lielbritānijas, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Festivālu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Liepājas pašvaldība. Biļetes nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv. Pieejama arī festivāla kopbiļete, kas sniedz iespēju apmeklēt foruma pasākumus izdevīgāk. 

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu