Sākts kriminālprocess pret pašvaldību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma "Piejūra" bijušo valdi

Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldē sākts kriminālprocess pret pašvaldību kapitālsabiedrības SIA "Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra"" bijušo valdi, informēja Tukuma novada domes juriste Ilze Blanka.

Ar iesniegumu policijā pēc uzņēmumā veiktā lietderības un likumības audita par "Piejūras" amatpersonu iespējamo nodarīto kaitējumu vērsies viens no uzņēmuma kapitāldaļu turētāju pārstāvjiem, Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam").

Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Organizētās noziedzības un noziegumu ekonomikas apkarošanas nodaļā ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 317.panta pirmās daļas, 318.panta pirmās daļas un 319.panta pirmās daļas par amatpersonu veiktām iespējamām pretlikumīgām darbībām, kas saistītas ar valsts amatpersonu bezdarbību, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un dienesta pilnvaru pārsniegšanu laikā no 2017.gada 1.janvāra līdz 2018.gada 31.decembrim. Katrā no Krimināllikuma pantiem noteiktais bargākais sods ir brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem.

Kriminālprocesa sākšanu aģentūrai LETA apstiprināja arī VP pārvaldes pārstāve Arlita Dolgā. Viņa apgalvoja, ka lietā turpinās izmeklēšana, kas būšot apjomīga. Plašāki komentāri par lietu pašlaik netiek sniegti.

Jau vēstīts, ka "Piejūras" valde - valdes priekšsēdētāja Indra Rassone, kā arī valdes locekļi Ojārs Āboltiņš un Raimonds Bērziņš - ir zaudējusi kapitāla daļu turētāju uzticību un atsaukta pilnā sastāvā.

Jūrmalas domes, Talsu, Tukuma, Kandavas, Engures, Dundagas, Jaunpils, Mērsraga un Rojas novadu domju kapitāldaļu turētāju pārstāvji uzņēmumā "ir konstatējuši faktus, kas norāda uz sabiedrības valdes nesaimniecisku un, iespējams, prettiesisku rīcību, neapzinātu vai apzinātu bezdarbību un iespējamiem normatīvo aktu pārkāpumiem". Tas konstatēts, izskatot "Piejūras" valdes pārskatu par 2018.gada finanšu darbību, valdes plānu un priekšlikumus uzņēmuma maksātspējas uzlabošanai, iepazīstoties ar "Swedbank" sniegto informāciju, uzklausot neatkarīgā revidenta SIA "Auditorfirma inspekcija" viedokli un, iepazīstoties ar Tukuma novada domes speciālistu izlases kārtā veikto iepirkumu un finanšu dokumentu pārbaudi.

Vēlāk pašvaldību auditori uzņēmumā veikuši lietderības un likumības auditu, secinot, ka iekšējās kontroles sistēma ir izveidota, taču tai piemīt būtiski trūkumi un nepilnības. Audita laikā tika konstatētas arī būtiskas nepilnības grāmatvedības uzskaitē, iepirkumu veikšanā un līgumu slēgšanā, piemēram, līgumu sadalīšana un Publiskā iepirkuma likuma normu pārkāpšana, budžeta un naudas plūsmas plānošanā un uzraudzībā, dažādos vadības procesos un nozīmīgu lēmumu pieņemšanā. 

Uz augšu