Kodoltūrisms Ukrainā: apmeklētājiem atver Černobiļas AES 4. reaktora vadības telpu

4. kodolreaktora vadības telpa FOTO: SERGEY DOLZHENKO / EPA

Ukrainas valdība lielā tūristu pieplūduma dēļ ir atvērusi Černobiļas 4. reaktora vadības zāli, kas ir vēsturē vissmagākās kodolkatastrofas epicentrs, vēsta medijs "Telegraph".

Šajā telpā 1986. gada aprīlī padomju inženieri testa ietvaros izslēdza dzesēšanas sūkņus, izraisot eksploziju un ugunsgrēku, kas nogalināja vismaz 54 cilvēkus un simtiem tūkstošu pakļāva radioaktīvam starojumam.

Tagad ļaudis, kas ir pietiekami drosmīgi vai neprātīgi, var uz ļoti īsu brīdi paskatīties uz pasaules lielākās kodolkatastrofas epicentru.

FOTO: Tūristu bums Černobiļā

Aptuveni 200 tonnas radioaktīvās degvielas joprojām atrodas arvien nestabilajos tērauda un betona sarkofāgos, ko negadījumu likvidatori uzcēla virs ceturtā reaktora.

Bailes no radiācijas ir tik lielas, ka 2016. gadā ap reaktoru tika apjozts 108 metru augsts un 36 000 tonnas smags kupols, kas ir pasaulē lielākā pārvietojamā metāla konstrukcija.

Tūristu apskates vietas līdz šim bija zināmā attālumā no avarējušā reaktora, taču Volodimira Zelenska iecerētās Černobiļas tūrisma programmas ietvaros apmeklētājiem tagad būs pieejama arī telpa, kurā risinājās traģiskie notikumi.

Daudzi ekskursanti līdz šim aprobežojās ar spoku pilsētas - pamestās Pripjatas - apmeklējumu, tomēr pagājušajā nedēļā ierēdņi žurnālistus veda caur kilometru garo alumīnija koridoru uz bēdīgi slavenā ceturtā reaktora vadības telpām, kas atrodas zem jaunā norobežojošā kupola. Žurnālistiem tika izziņots 21 jauns tūristu maršruts Pripjatā.

Kaut arī izmeklēšanas laikā pēc negadījuma liela daļa aprīkojuma tika izņemta no vadības telpas, joprojām var redzēt sarūsējušos paneļus ar vadības pogām un ekrāniem.

Vadības telpas apskate ilgst tikai dažas minūtes, lai radiācijas iedarbība nesasniegtu bīstamu līmeni. Viesi daudz vairāk laika pavada respiratoru, ķiveru un aizsargtērpu nodošanā un radiācijas pārbaužu skeneros.

FOTO: TVNET reportāža no Černobiļas

Radiācijas līmenis vietām ir ļoti atšķirīgs, taču tam ir tendence koncentrēties augos un augsnē. Ceturtā reaktora ēkā lielākie draudi ir radioaktīvie putekļi. Apmeklētājs, kurš nejauši pieskāries putekļainai vietai, var saņemt lielu radiācijas devu.

Tūristu skaits ievērojami palielinājies pēc HBO veidotā seriāla "Chernobyl" ("Černobiļa"). Šogad Černobiļu jau ir apmeklējuši vairāk nekā 87 000 cilvēku, salīdzinot ar 72 000 pagājušajā gadā.

Valdība ir uzlabojusi pastaigu takas, kontrolpunktus un mobilo uzņemšanu, kā arī nesen apstiprinātas ekskursijas ar laivām pa upi.

Tomēr ne visi ir priecīgi par lielo tūristu pieplūdumu. Pārlieku daudzi "selfiji" sociālajos tīklos lika HBO seriāla producentam aicināt cilvēkus "izturēties ar cieņu" pret katastrofas vietu.

Lielākā ekskursiju uzņēmuma "Černobiļas tūre" direktors Jaroslavs Jemeļjaņenko sacīja: ja apmeklētāji dienu pavada vadītajā maršrutā, viņi tiek pakļauti tik lielai radiācijai kā stundā transatlantiskā lidmašīnas lidojumā.

Bet ārsts Jurijs Bandaževskis, kurš gadu desmitiem ilgi ir pētījis Černobiļu, ir pretojies tūrismam aizlieguma zonā, uzskatot to par nevajadzīgu radiācijas iedarbības risku. Īpaši ugunsgrēki var izdalīt lielu daudzumu bīstamu daļiņu, viņš brīdināja.

"Tūristi var būt gan šo briesmu upuri, gan avoti," viņš sacīja.

Pirmdien, 30. septembrī,  Kijevas apgabala policija paziņoja, ka ir arestējuši 323 "stalkerus", jo pamestās vietas entuziasti dzenas uz turieni pēc populāras videospēles sižeta, kur jāapiet aizlieguma zonu kontrolpunkti.

Uz augšu
Back