Mirandas pils vairs neeksistē, taču to varam aplūkot fotogrāfijās un senlaicīgās pastkartēs. Vēl pirms dažiem gadiem šī spocīgā celtne bija pamestu ēku un spoku mednieku iekārota vieta. Neparastā ēka savulaik uz mata līdzinājusies cēlajai "Disney" multfilmas "Pelnrušķīte" pilij, tomēr, atstāta likteņa varā, nams satrūdējis tiktāl, ka nekas cits neatlika kā arhitektūras mākslasdarbu demontēt.  

Vēl samērā nesen pelēkā akmens pils bija noaugusi ar vīteņaugiem un pelējuma sēnēm, taču tas netraucēja dažus dēkaiņus doties pastaigā pa pamestās pils gaiteņiem. Pils bija celta Namīras provincē Beļģijā.

Mirandas pils ir celta 1866. gadā un tās autors bija britu ainavu arhitekts Edvards Milners. Ēka tapa pēc vietējā grāfa pasūtījuma - augstmanis esot izdzīts no 7. gadsimtā celtās Vēves pils, tādēļ tas nolēmis uzcelt pats savu mājokli. Grāfs īpaši pieprasīja, lai pils būtu būvēta neogotikas stilā un no akmens, tādējādi imitējot viduslaiku pili. Greznās pils celtniecība pilnībā noslēdzās 1907. gadā, kad tika uzstādīts torņa pulkstenis, bet pils iemītniekiem jau bija nomainījušās paaudzes. Kaut arī Beļģijā plosījās Pirmais pasaules karš, grāfa pēcteči palika dzīvot pilī un šeit mitinājās līdz Otrā pasaules kara sākumam. 

Mirandas pils 1907. gada pastkartē

FOTO: Wikimedia Commons

Otrais pasaules karš bija īsts izaicinājums tiem, kas par savām mājām sauca greznas pilis un muižas. Arī Mirandas pils iedzīvotāji, grāfa pēcteči, bija spiesti ēku pamest un pārcelties uz dzīvi citviet. Šī ēka bija pat ceļā slavenajai Ardēnu operācijai - Trešā reiha iebrukumam Beļģijā, Francijas ziemeļos un Luksemburgā - pils pagalmā esot burtiski bijis karalauks. Pēc kara beigām pils nonāca vācu nacistu rokās, bet 1950. gados to pārpirka valsts dzelzceļa uzņēmums, kas šeit ierīkoja bāreņu namu un vasaras nometni bērniem ar imūndeficītu. Nometni Mirandas pilī rīkoja līdz 1970. gadiem, bet pēc tam pili uzturēja valsts uzņēmums līdz 1991.gadam, kaut gan tā visu šo laiku stāvēja tukša. 

Pils pagalms

FOTO: Wikimedia Commons

Aptverot kopējās izmaksas par tukšas pils uzturēšanu, valsts dzelzceļa uzņēmums atteicās turpmāk finansēt pils apsaimniekošanu. Uzņēmums šo lēmumu pamatoja ar nespēju atrast sponsorus un investorus, kaut gan vietējā pagasta Sellas pašvaldība piedāvāja pili pārņemt, taču grāfa ģimenes pēcteči šo ideju noraidīja. Tā vietā, lai lietderīgi izmantotu vēsturisku ēku, paša oriģinālā pasūtītāja ģimene ēku atstāja likteņa varā. Neilgi pēc šī lēmuma pieņemšanas pils piedzīvoja postošu ugunsgrēku.

FOTO: Wikimedia Commons

Pēc ugunsnelaimes Mirandas pils bija vēl bēdīgākā un arī bīstamākā stāvoklī - tās jumts bija daļēji iebrucis un daļa no griestu apmetuma sāka birt. Tomēr, neraugoties uz iespējamām briesmām, pils kļuva par īpaši mīļu vietu urbānajiem pētniekiem, proti, pamestu namu apskatniekiem un paranormālu aktivitāšu meklētājiem. 

Ņemot vērā pils popularitāti, tajā tika arī filmēts amerikāņu šausmu seriāls "Hanibāls", kurā pili uzdeva par Lektera muižu, kas it kā atrodas Lietuvā. Arī vietēji filmu veidotāji pamanījās tukšo namu izmantot filmu ainās - te uzņēma arī beļģu un nīderlandiešu filmu ainas. 

FOTO: Ekrānuzņēmums no seriāla "Hanibāls"

Kaut arī pils bija iecienīta apskates vieta, fotosesiju lokācija un filmēšanas laukums, vietējā pašvaldība nolēma pili demontēt. 2017. gada oktobrī pili nolīdzināja gar zemi, kas, saprotams, izraisīja pamatīgu sensāciju un nosodījumu pat starptautiskā līmenī. 

Demontētā Mirandas pils

FOTO: Wikimedia Commons