Konceptuāli atbalsta vienota reģionālā gāzes tirgus izveidi kopā ar Igauniju un Somiju

FOTO: AFP / Scanpix

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē deputāti trešdien konceptuāli atbalstīja grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz vienotu reģionālo gāzes tirgu kopā ar Igauniju un Somiju, aģentūra LETA uzzināja komisijas sēdē

Tāpat deputāti nolēma grozījumus likumā skatīt steidzamības kārtībā. Plānots, ka pirmajā lasījumā Saeima grozījumus Enerģētikas likumā skatīs ceturtdien, 10.oktobrī, bet otrā lasījumā - 17.oktobrī.

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis deputātiem skaidroja, ka likumprojekts steidzamības kārtā jāskata, lai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) varētu paspēt izdarīt noslēdzošos darbus vienotā gāzes tirgus izveidē kopā ar Igauniju un Somiju. Viņš arī aicināja deputātus grozījumus likumā pieņemt vēlākais līdz novembrim.

Miezainis atzīmēja, ka vienotais gāzes tirgus kopā ar Igauniju un Somiju padarīs operatoriem gāzi pieejamāku, ļaus bez liekiem slogiem iegādāties gāzi no drošiem un vairākiem avotiem, kā arī veidos lielāku tirgu. Tāpat valsts finansiāli iegūs no vienotā gāzes tirgus izveides.

Tajā pašā laikā SPRK priekšsēdētājs Rolands Irklis uz Saeimas deputāta Jāņa Urbanoviča (S) jautājumu, vai tādējādi patērētājam samazināsies gāzes cena, atbildēja, ka, tirgum kļūstot lielākam, cenas kļūst konkurētspējīgākas. "Šajā tirgū būs sīva konkurence, tāpēc prognozējams, ka patērētājiem cenas varētu samazināties," viņš sacīja. 

LETA jau ziņoja, ka Ekonomikas ministrija sadarbībā ar SPRK un dabasgāzes pārvades sistēmas operatoru AS "Conexus Baltic Grid" ir izstrādājusi likumprojektu, lai reģionālais gāzes tirgus ar vienotu Somijas, Igaunijas un Latvijas ieejas-izejas tarifu sistēmu sāktu funkcionēt no 2020.gada 1.janvāra.

Vienota reģionālā gāzes tirgus izveide padarīs to likvīdāku, sekmēs konkurenci starp dabasgāzes tirgotājiem, attiecīgi pozitīvi ietekmējot gāzes cenu un tautsaimniecību kopumā. 

Likumprojektā noteiktas dabasgāzes pārvades sistēmas operatora, pārvades sistēmas lietotāju, tirgus dalībnieku un SPRK tiesības un pienākumi reģionālajā gāzes tirgū.

Paredzēts, ka SPRK saskaņos vienotās dabasgāzes pārvades ieejas-izejas sistēmas lietošanas noteikumus veiksmīgai vienota un funkcionējoša reģionālā gāzes tirgus izveidei.

Igaunijas, Latvijas un Lietuvas premjerministri 2014.gada nogalē pieņēma lēmumu par efektīvi funkcionējoša reģionālā gāzes tirgus izveidi. Savukārt 2015.gada 12.februārī tika izveidota Reģionālā gāzes tirgus koordinācijas darba grupa, kuras sastāvā ir Baltijas valstu un Somijas ministriju, nacionālo regulatīvo iestāžu un reģionālās nozīmes dabasgāzes infrastruktūras uzņēmumu pārstāvji. Minētās darba grupas izstrādātais Reģionālā dabasgāzes tirgus attīstības plāns paredz vienotas dabasgāzes pārvades ieejas-izejas sistēmas izveidi, dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojuma tarifu noteikšanā balstoties uz Eiropas Komisijas regulu.

2016.gada 9.decembrī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas premjerministri parakstīja deklarāciju par reģionālā dabasgāzes tirgus izveidi ar mērķi līdz 2020.gadam izveidot vienotu un reģionālu Baltijas valstu dabasgāzes tirgu, lai veicinātu ekonomisko attīstību reģionā, sniedzot labumu visiem dabasgāzes lietotājiem, nodrošinot konkurētspējīgu dabasgāzes cenu un augstas kvalitātes pakalpojumus.

Uz augšu