Valdis Muktupāvels radījis folkoratoriju "Mūsu esmes upes"

Valdis Muktupāvels prezentē Saulgriežu saspēles albumu "Karsta bija Jāņu nakte"

FOTO: Mārtiņš Otto/TVNET

29. oktobrī plkst. 20.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē tiks pirmatskaņota komponista, pētnieka un etnomuzikologa prof. Valda Muktupāvela folkoratorija "Mūsu esmes upes" (Rivers of Our Being), informē LKA Radošās darbības centra vadītāja Kristīne Freiberga.

Iestudējumā piedalīsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) jauktais koris "Sōla" un kamerorķestris diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā. Folkoratorijas atskaņojums būs LKA starptautiskās zinātniskās konferences "Kultūras Krustpunkti XIII" atklāšanas notikums. 

Oratorija tapusi starptautiski nozīmīga kultūras mantojuma izpētes projekta "CoHERE. Kritiskais mantojums: identitātes izpausmes un reprezentācija Eiropā" ietvaros, kur LKA bija viena no 12 partneriem. Četru gadu zinātniskā sadarbība noslēgusies ar radošu rezultātu - Valdis Muktupāvels projekta pētnieciskās atziņas ir ieaudis mākslinieciskā formā, radot īpaša žanra jaundarbu - folkoratoriju "Mūsu esmes upes". Pasākuma laikā 29. oktobrī tiks prezentēts arī cits projekta "CoHERE" rezultāts - apgādā "Routledge" izdotā zinātniskā monogrāfija "Mantojums un festivāli Eiropā" (Heritage and Festivals in Europe), kurā iekļauti LKA Zinātniskās pētniecības centra vadošo pētnieču prof. Rūtas Muktupāvelas, prof. Andas Laķes un Baibas Tjarves raksti.

Folkoratorijā 12 Eiropas tautu muzikālā mantojuma elementi savīsies kopā ar dzeju un kultūrpētnieku refleksīvajiem tekstiem, kuru rečitēšanā piedalīsies projekta "CoHERE" vadošie pētnieki Gonula Bozoglu (Gönül Bozoglu), Kriss Vaitheds (Chris Whitehead) (Ņūkāslas Universitāte), Mēreida NikKreita (Máiréad Nic Craith) un Ulrihs Kokels (Ullrich Kockel) (Heriota Vata Universitāte Edinburgā). Iestudējumu papildinās tematiskas videoprojekcijas, ko veido videomākslinieks Viktors Keino sadarbībā ar režisoru Mārtiņu Kagaini. Lai arī folkoratorija jau piedzīvojusi divus atskaņojumus Eiropā - 2018. gada 1. novembrī Ņūkāslā un 30. novembrī Edinburgā - Latvijas mērogā šāda mākslas un pētniecības sinerģija būs unikāls kultūras notikums. Jāpiebilst, ka visi minētie pētnieki piedalīsies arī konferences "Kultūras Krustpunkti XIII" starptautiskajā dienā 30. oktobrī, reflektējot par mākslas un pētniecības mijiedarbību, tai skaitā arī par folkoratorijas tapšanas procesu.

"Kompozīcija "Mūsu esmes upes" ir tematiski iedvesmojusies no Eiropas upēm, kas, plūstot caur dažādām zemēm, savieno atsevišķas kultūras. Upju straumes tiek prezentētas paralēli ar dažādām mūzikas tradīcijām plašajā Eiropas kultūrtelpā, tās ir arvien mijiedarbojušās un ietekmējušas viena otru. Folkoratorijā valodas, instrumenti, muzikālās tēmas un vēstījumi ir harmoniski savijušies, ļaujot tās plūdumā sajust gan Eiropas dažādību un vienotību, gan arī savu vietu tajā," stāsta komponists V. Muktupāvels.

Foto: Valdis Muktupāvels prezentē Saulgriežu saspēles albumu "Karsta bija Jāņu nakte".

Folkoratorija tapusi ES pētniecības un inovāciju programmas "Apvārsnis 2020" finansētā projekta "CoHERE" (finansējuma līgums nr. 693289) ietvaros. Iestudējuma Latvijas pirmatskaņojumu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Rīgas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Ieeja bez maksas.

Uz augšu