Brāļu naida sekas: Beirutas šaurākā māja ar mērķi bojāt ainavu

FOTO: Caters News Agency/Scanpix

Pieaugot pasaules iedzīvotāju skaitam, mūsdienu arhitekti jaunāko māju plānojumus pārsvarā optimizē tā, lai namos varētu iekļaut pēc iespējas vairāk dzīvokļus vai birojus. Kas attiecas uz šaurām ēkām - tās parasti tiek celtas, lai aizpildītu tukšas spraugas starp divām ēkām, taču ne Beirutā - te šaurākā ēka ir celta ne jau vietas taupības nolūkos, bet, lai ieriebtu brālim. 

Šaurā māja ir 60 centimetrus šaura un četrus metrus plata - vietējie savdabīgo konstrukciju nodēvējuši par "Al Basa", kas no arābu valodas nozīmē "Skaudība".  

Šaurā māja ir celta 1950. gados un, kā vēsta vietējie, pie mājas tapšanas vainojami divi brāļi, kuru starpā bija izveidojies diezgan nopietns konflikts, vēsta blogere Sandra Rišani. Piecdesmito gadu sākumā divi brāļi ieguva mantojumā no tēva palielu zemesgabalu, kura dēļ dēli sākuši pamatīgu kašķi. Brāļi neesot spējuši vienoties par to, kas tad tiks būvēts uz mantotās zemes, turklāt strīds saasinājās pēc tam, kad vienu zemes daļu nacionalizēja pašvaldība, lai uz tās celtu šoseju. 

FOTO: Caters News Agency/Scanpix

Ņemot vērā faktu, ka zemi šķērsoja arī šoseja, zemesgabals kļuva vēl mazāks, turklāt tas ieguva arī neierastu formu, tāpēc uz tā uzcelt lielu māju vairs nevarēja. Taču no otras puses - šoseja sadalīja zemesgabalus divās daļās un to daļu, kura bija vismazākā, nodeva vienam no brālim. 

Lai demonstrētu dusmas un naidu, mazā zemesgabala īpašnieks uzcēla īpaši šauru namu laikā, kad lielākā zemesgabala īpašnieks bija sācis celt savu namu. Šaurā māja aizsedza miljons dolāru vērto skatu uz jūru - lielākās mājas saimnieks no savas mājas logiem varēja redzēt vien sienas platuma konstrukciju, bet ne saulrietu. Savādais skats no logiem lepnākā brāļa namam pamatīgi samazināja īpašuma vērtību un brāļu naids kļuva tikai vēl lielāks. 

FOTO: Caters News Agency/Scanpix

Šaurajā namā tika izveidoti tikai divi ārkārtīgi mazi dzīvokļi, kuros kādu laiku bija ierīkots bordelis, bet pēc tam tie kalpoja kā patversmes kara bēgļiem. Šodien plānā māja ir tukša un neapdzīvota un, visticamāk, to arī neviens nejauks nost. Vietējais likums paredz, ka zemesgabals ir pārāk mazs, lai ēku varētu tā vienkārši nojaukt un tās vietā uzcelt jaunu īpašumu vai ierīkot miniatūru parku. 

Uz augšu