Turcija un kurdi viens otru apsūdz pamiera pārkāpšanā

FOTO: Ekrānuzņēmums video

Turcija un kurdi sestdien viens otru apsūdzēja pamiera vienošanās pārkāpšanā, saskaņā ar kuru Turcija aptur ofensīvu, kamēr kurdu spēki atkāpjas no "drošās zonas" Sīrijas ziemeļaustrumos.

"Turcijas bruņotie spēki pilnībā ievēro vienošanos," teikts Aizsardzības ministrijas paziņojumā. "Neskatoties uz to, teroristi pēdējās 36 stundās veikuši kopumā 14 uzbrukumus."

Kā pavēstīja ministrija, 12 uzbrukumi veikti no Rāselainas pilsētas, viens no Tell el Abjadas un vēl viens no Tell Amras reģiona, pielietojot dažāda veida vieglos un smagos ieročus, tostarp raķetes.

"Lai vienošanās noturētos un saglabātos miers, izņemot pašaizsardzības nolūkos", Turcija koordinējas ar ASV, teikts ministrijas paziņojumā.

Kurdu vadītie Sīrijas demokrātiskie spēki (SDF) paziņoja, ka Turcijas spēki nav atļāvuši atvērt koridoru civilistu un ievainoto evakuācijai no Rāselainas pilsētas, par ko abas puses bija vienojušās.

Lielbritānijā bāzētā Sīrijas aktīvistu organizācija "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR) ziņo, ka Rāselainā notiek apšaudes ar artilēriju un vieglajiem ieročiem.

Turcija ceturtdien pēc vienošanās ar ASV piekrita iepauzēt savu militāro operāciju, lai kurdu spēki 120 stundu laikā varētu pamest 32 kilometrus platu "drošības zonu" Sīrijas ziemeļaustrumos gar Turcijas robežu.

SDF paziņojuši, ka ir gatavi pakļauties pamieram posmā starp Rāselainu un Tell el Abjadu.

Turcija 9.oktobrī sāka plašu uzbrukumu kurdu kontrolētajām teritorijām Sīrijas ziemeļaustrumos, vispirms veicot intensīvu bombardēšanu, bet tad izvēršot sauszemes spēku ofensīvu.

Turcijas iebrukums kļuva iespējams pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps 6.oktobrī paziņoja, ka Sīrijā no robežas ar Turciju tiek atvilkti ASV karavīri, kas cita starpā bija arī garants tam, ka Turcija neuzbrūk Sīrijas kurdiem.

Kā skaidro Sīrijas kurdi, viņi bija spiesti vienoties ar Damasku par Sīrijas armijas izvietošanu valsts ziemeļaustrumos līdz ar sabiedroto ASV karavīru aiziešanu, lai paglābtos no tā, ka viņi tiek iznīcināti Turcijas uzbrukumā.

Līdz ar ASV karaspēka atvilkšanu Sīrijā nostiprinās prezidenta Bašara al Asada, kā arī Krievijas un Irānas pozīcijas, norāda eksperti.

Abās konflikta pusēs kopš Turcijas uzbrukuma sākuma dzīvību zaudējuši vairāk nekā 500 cilvēku, arī teju 100 mierīgie iedzīvotāji. Sīrijā Turcijas ofensīvas dēļ savas mājas pametuši 300 000 cilvēku, liecina sīriešu aktīvistu aplēses.

Uz augšu