Cenzūra jaunā līmenī: Krievijā stājas spēkā "interneta izolācijas" likums

FOTO: AFP/SCANPIX

Krievijā piektdien stājies spēkā pretrunīgi vērtētais likumprojekts, kas var novest pie Krievijas interneta izolācijas no ārpasaules. Organizācija "Reporters Without Borders" (RSF) to nodēvējusi par "jauna līmeņa" cenzūru, kas ieviesta Krievijā.

Valdība ar jauno likumu vēlas radīt infrastruktūru "suverēnam internetam", apgalvojot, ka tas nepieciešams valsts aizsardzībai pret kiberuzbrukumiem no ārvalstīm.

Kritiķi savukārt bažījas, ka tas pastiprinās cenzūru un galu galvā var novest pie izolēta tīkla, līdzīgi tam, kāds ir Ziemeļkorejā.

No TVNET arhīva: Krievijas nacionālais internets: kā tas varētu darboties un kādi ir tā mērķi

"Šī ir pirmā reize, kad valstij ir pilna tehniska kontrole pār internetu," norādīja nevalstiskās organizācijas "Roskomsvoboda" eksperts Aleksandrs Isavnins.

Ja iepriekš Krievijas interneta pakalpojumu sniedzēji darbojās brīvā tirgus apstākļos, turpmāk Krievijas valsts varēs izvērst tiešu kontroli pār tiem, sacīja Isavnins.

Likums paredz, ka interneta datplūsmas maršrutēšana tiks nodrošināta caur centriem Krievijā. Tam nepieciešamā infrastruktūra vēl nav izveidota.

RSF pauž bažas, ka šis likums palielinās cenzūru internetā, tādējādi ierobežojot pamata brīvības. Jaunais likums "pārceļ interneta cenzūru Krievijā jaunā līmenī", uzsver organizācija.

"Tas parāda, ka Krievijas līderi ir gatavi pakļaut politiskajai kontrolei visu tīmekļa infrastruktūru, lai bloķētu digitālās informācijas plūsmu, kad vien tai iegribas," raidorganizācijai DW norāda RSF Vācijas nodaļas izpilddirektors Kristians Mirs. "Pat ja jaunie noteikumi nebūs pilnībā ieviešami, tie parāda, cik lielā mērā Krievijā ir apdraudēta brīvība internetā."

RSF mediju brīvības indeksā Krievija ieņem 149.vietu no 180.

Likumu nosodījusi arī cilvēktiesību aizstāvju organizācija "Human Rights Watch" (HRW).

"Tagad valdība var tiešā veidā cenzēt saturu vai pat pārvērst Krievijas internetu par noslēgtu sistēmu, neskaidrojot sabiedrībai, ko tā dara un kāpēc," uzsver HRW Eiropas un Centrālāzijas nodaļas direktore Reičela Denbera.

"Tas ierobežo Krievijas iedzīvotāju tiesības uz vārda brīvību un informācijas brīvību internetā."

Krievijā notikušas vairākas demonstrācijas pret jauno likumu, kuru prezidents Vladimirs Putins parakstīja maijā.

Taču Krievijas līderi noraidījuši kritiku un Putina preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs ir uzsvēris, ka Krievija neplāno atslēgt sevi no interneta, bet gatavojas iespējamībai, ka Rietumi var mēģināt atslēgt Krieviju no interneta.

Putins šo likumu nodēvējis par nacionālās drošības jautājumu, taču nepamatoja, kādos apstākļos varētu notikt ārējs uzbrukums, kas prasītu šādus drošības pasākumus.

No TVNET arhīva: Krievija grasās veidot izolētu nacionālo internetu. Kā līdzīgi projekti īstenoti Ķīnā un Irānā?

Uz augšu