Latvijas vīrieši “izvēlas” mirt! Vecīt, nevelc garumā...

FOTO: Pixabay

Nav pareizas vai nepareizas ūsas! Tā sakās fonda “Movember Latvija” novembra akcija, veltīta vīriešu veselības stiprināšanai. Lai paustu protestu prostatas vēzim vīrieši aicināti nodzīt ūsas un bārdu, un visu novembri savu rotu audzēt no jauna, apliecinot, ka mūsdienās no prostatas vēža NAV JĀMIRST!  Un tomēr pēc SPKC datiem desmit gadu laikā, posmā no 2008. līdz 2018. gadam, no šīs ārstējamās slimības ir miruši 4274 vīrieši. 

Prostatas vēzis Latvijā ir visizplatītākais nāves cēlonis vīriešiem, un vēl arvien, atšķirībā no sievietēm, vīriešiem slimības atklāj daudz vēlākās stadijās. Starptautiskajā vīriešu veselības mēnesī novembrī fonds “Movember Latvija” aicina parūpēties par savu un tuvinieku veselību, kā arī apzināties, ka vēzis mūsdienās nav nāves spriedums. Fonda vadītājs Helmuts Bēķis aicina iesākt jaunu tradīciju - savā lokā, kopā ar tēvu, dēlu, brāli vai draugu ik gadu veikt asins analīzi (PSA), lai pārliecinātos par vīrišķo veselību. 

Vizīte pie urologa nav pazemojums

Latvijas Urologu asociācijas prezidents, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas urologs Pēteris Vaganovs norāda, ka ar prostatas vēzi pēdējā laikā slimo arvien jaunāki cilvēki,  lai gan ir pieejami daudzi ārstēšanas veidi. "Vīriešiem līdz 45 gadu vecumam šī slimība sastopama salīdzinoši reti. No 50–60 gadiem vēzi konstatē 15% stiprā dzimuma pārstāvju, pēc 60 gadu vecuma – aptuveni 30 procentiem vīriešu, bet pēc 70 gadiem – 40 procentiem. Sākot no 45 gadu vecuma vīriešiem ieteicams regulāri veikt prostatas vēža diagnostikai paredzētas asins analīzes (PSA), jo savlaikus atklāts vēzis mūsdienās ir veiksmīgi izārstējams. Dažreiz tas pat nav jāoperē, vienīgi jānovēro un attiecīgajā brīdī, ja nepieciešams, jāsāk ārstēšana.

Vīriešiem jāmaina savs uzskats par to, ka ierodoties pie urologa, tiks atzīts, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā.

Nē, tā vīrietis apstiprinās, ka viņam rūp sava veselība, un tad varbūt pārliecināsies, ka nav jāuztraucas. Urologa kabinetā nenotiek pazemojošas procedūras. Mēs vienkārši aprunāsimies, pirmās vizītes laikā pacientam tiks nozīmētas urīna un asins analīzes, iespējams, arī ultrasonogrāfija.”

Novembrī fonds “Movember Latvija” organizēs virkni publisku pasākumu, lai rosinātu Latvijas vīriešus savlaicīgi parūpēties par savu veselību. Visu pasākumu galvenais mērķis ir ne tikai informēt cilvēkus un savākt ziedojumus prostatas vēža pacientu atbalstam, bet arī atgādināt, ka ar vienkāršu asins analīzi (PSA) var savlaicīgi  diagnosticēt prostatas vēzi jau tā sākuma stadijās, kad tas ir veiksmīgi ārstējams.

Šo analīzi vīriešiem pēc 40 gadiem vēlams veikt reizi gadā. 

Fiziskā aktivitāte pret vēzi

2017. gadā ergoterapeits un fizisko aktivitāšu fiziologs Rūdolfs Cešeiko veica pētījumu, kurā tika pierādīts, ka vēža pacientiem individuāli pielāgotas fiziskās aktivitātes palīdz atveseļošanās procesā. Tāpat fiziskās aktivitātes iesaka kā vienu no svarīgākajiem ikdienas pienākumiem, lai samazinātu vēža attīstības risku.

Turklāt, remisijā esošajiem vēža pacientiem palielinās nodzīvoto gadu skaits, ja ikdienā tiek iekļautas dažādas fiziskās aktivitātes.

29. novembrī trešo gadu pēc kārtas norisināsies jau par tradīciju kļuvušais “Movember labdarības triatlons”, kurā piedalīties aicinātas draugu kompānijas, uzņēmumi ar saviem kolēģiem, kā arī citi interesenti. Atšķirībā no ierastā triatlona, šajās sacensībās dalībnieki sacentīsies tādās disciplīnās kā galda hokejs, galda futbols, šautriņas, novuss un galda spēle Flipper. Piedalīsies sabiedrībā zināmi kungi – DJ Toms Grēviņš, Horens Stalbe, radio personība Jānis Romanovskis, spēkavīri Dainis Zāģeris un Aivars Šmaukstelis.

Vīru mēnesis noslēgsies 30. novembrī, ar grandiozu labdarības pasākumu “Valmieras Boxing Club” telpās. Pasākuma laikā ikvienam būs iespēja saņemt vērtīgu informāciju no urologa. Notikumā piedalīsies arī Valmieras mērs Jānis Baiks, Cēsu mērs Jānis Rozenbergs un Smiltenes mērs Gints Kukainis. Būs iespēja vērot “Valmieras Boxing club” audzēkņu cīņu paraugdemonstrējumus, par ziedojumiem tikt pie pirmklasīga matu griezuma no fonda lieldrauga, vīriešu frizētavas Royal Dandy, kā arī nogaršot jauno Ze Movember Lager alu, kas tapis tieši šogad. Apmeklētāji varēs iesaistīties arī citas aizraujošas aktivitātes.

Pārbaudīties ir viegli

Nosūtījumu uz prostatas vēža diagnostikas asins analīzi (PSA) iespējams saņemt no ģimenes ārsta. Ja asins analīzē PSA norma ir paaugstināta, vīrietis tiek nosūtīts pie urologa. Urologs pēcāk ar vieglām un nesāpīgām metodēm nosaka, vai pastāv prostatas vēža klātesamība. Ja prostatas vēzis tiek diagnosticēts, pacientam nozīmē ārstēšanu.

Ja vēzis atklāts pirmajā vai otrajā stadijā, 90% gadījumu vēzi var pilnībā izārstēt.

Tomēr jāatceras, ka pēc ārstēšanas reizi pusgadā vai gadā, atkarībā no ārsta norādījumiem, PSA analīzes jānodod visas dzīves garumā, lai pārliecinātos, ka slimība neatgriežas. 

Uz augšu