Šovasar Latvijā pabijis vēsturnieks, kurš Krievijā sagrieza gabalos studenti

Daugavpils cietoksnī notiek starptautiskais kara vēstures rekonstrukcijas klubu festivāls "Dinaburg – 1812", kas veltīts 1812. gada Napoleona armijas uzbrukumam Dinaburgas cietoksnim.

FOTO: Ivars Soikāns/LETA

Aizvadītajās brīvdienās pasauli pāršalca ziņa par šaušalīgu slepkavību Sanktpēterburgā - 63 gadus vecs vēsturnieks Oļegs Sokolovs nogalināja un gabalos sagrieza savu bijušo studenti, ar kuru viņu, visticamāk, vienojušas ne tikai profesionālas attiecības. Daugavpils portāls "Gorod" vēsta, ka šovasar vēsturnieks apmeklējis starptautisko vēstures rekonstrukcijas festivālu "Dinaburg - 1812" Daugavpilī. 

Portāls norāda, ka Sokolovs bijis viens no galvenajiem festivāla viesiem un toreiz iejuties Napoleona maršala Nikolā Šarla Udino tēlā. 

Ziņu aģentūras LETA arhīvā atrodami arī festivālā iemūžināti fotomirkļi. Vienā no tiem redzams arī Sokolovs. 

Oļegs Sokologs (no kreisās) festivālā "Dinaburg - 1812"

FOTO: Ivars Soikāns/LETA

Par Sokolova vizīti Latvijā liecina arī viņa komentāri Latvijas plašsaziņas līdzekļiem. 

"Es ļoti labi zinu, ko nozīmē būt bruņās tādā karstumā," pēc festivāla vēsturnieka teikto citēja portāls "rus.lsm.lv", norādot, ka festivāla noslēgumā Sokolovs lasījis lekciju par maršalu Udino. 

FOTO: Ivars Soikāns/LETA

2019. gada jūlijā Daugavpilī notika 5. starptautiskais vēstures rekonstrukcijas festivāls "Dinaburg - 1812". 

FOTO: Ivars Soikāns/LETA

Sestdienas, 9. novembra, rītā Krievijas pilsētā Sanktpēterburgā no upes izvilkts Sanktpēterburgas Valsts universitātes pasniedzējs un vēsturnieks Oļegs Sokolovs, kura mugursomā pēc tam atrastas nogrieztas sievietes rokas.

Sokolovs ir galvenais aizdomās turamais absolventes Anastasijas Ješčenko slepkavībā un upē viņš atradies, jo, iespējams, vēlējies izdarīt pašnāvību. 

Vēsturnieks jau atzinies slepkavības pastrādāšanā. 

FOTO: Ivars Soikāns/LETA

Tiek vēstīts, ka Sokolovs tūristu aizsegā ar sievietes ķermeņa daļām mugursomā gatavojies izdarīt pašnāvību. Viņš pats stāstījis, ka savu rīcību grasījās paskaidrot vēstulē, ko esot atstājis mājās kopā ar testamentu.

Iespējams, studente Jesčenko tika nošauta no tuva attāluma 7. novembrī Sokolova dzīvoklī. Viņi abi dzīvoja kopā. Slepkavības motīvs varētu būt jaunietes naidīgās attiecības ar vēsturnieka meitām.

Pēc mīļotās nonāvēšanas Sokolovs jau nākamajā dienā, 8. novembrī, pie sevis uzņēmis viesus, slēpjot mirušās ķermeni. Sestdien vīrietis nolēmis atbrīvoties no līķa un nopircis zāģi, lai to sadalītu. Procesa laikā viņš piedzīvojis krampjus un apreibinājies ar alkoholu.

Sokolova dzīvokļa durvis.

FOTO: ANATOLY MALTSEV / EPA

Saskaņā ar informācijas avotu stāstīto, 9. novembra naktī viņš iemeta somu ar meitenes kājām upē, un no rīta pats Sokolovs tika izvilkts no upes ar upura rokām mugursomā.

Pēc dažu avotu teiktā viņš mēģinājis sievietes ķermeņa daļas noslīcināt, taču neveiksmīgi. Saskaņā ar citiem avotiem Sokolovs jau bija ļoti piedzēries un iekritis ūdenī.

Sanktpēterburgas Valsts universitātes studenti sacīja vietējiem medijiem, ka Sokolovs "vienmēr bija nedaudz impulsīvs", bet "nebija nekādu satraucošu starpgadījumu", un izteica cerību, ka informācija par viņa līdzdalību slepkavībā ir aplama.

Citu viedokli sniedz kāds cits absolvents. "Viņš ir traks, uzskatīja sevi par Napoleona reinkarnāciju. Viņš tiešām bija tirāns. Visi viņu uzskatīja par slimu cilvēku," pavēstīja Vēstures fakultātes absolvents.

Vēsturnieks Jevgeņijs Ponaseņkovs, kuram bija konflikts ar pasniedzēju Sokolovu par viņa apsūdzībām par plaģiātu, runāja arī par Sokolova mīlestību pret "morālo rekonstrukciju".

"Viņš teica, ka Napaleona dēls. Viņš ir traks," teica Ponaseņkovs. 

Ponaseņkovs atzīmēja, ka brīdināja Sanktpēterburgas Valsts universitātes vadību par Sokolova "izturēšanos" un atkārtoti lūdza viņu atlaist, taču neviens neuzklausīja viņa argumentus.

Vēstures zinātņu doktors, Krievijas Zinātņu akadēmijas Dienvidu zinātniskā centra kazaku laboratorijas vadītājs, profesors Andrejs Veņkovs, runājot par Sokolovu, atzīmēja, ka viņš "ir devis milzīgu ieguldījumu mūsu zinātnes attīstībā," bet "visu to laiku viņš spēlēja rekonstrukcijas un visu mūžu bija izlicies, pastāvīgi parādoties Napoleona ģenerāļa tērpā un pieprasījis, lai viņu uzrunātu par Napoleonu."

"Viņš izturējās kā karā. No Eiropas Dzīvnieku aizsardzības biedrības pret viņu bija pretenzijas, jo pilsētā jājis ar zirgu," stāstīja Veņkovs.

Sokolovs tērpies kā Napoleons uz zirga.

FOTO: ANATOLY MALTSEV / EPA

Pēc Dmitrija "Goļina" Pučkova teiktā nesen Sokolovam tika izvirzītas apsūdzības par plaģiātu.

Pēc baumām par slepkavību Sokolova vārds pazuda no Krievijas Militārā vēstures biedrības zinātniskās padomes locekļu saraksta. "Google" kešatmiņā joprojām ir pieejama lapas kopija, kurā norādīts, ka Sokolovs ir visas Krievijas militāri vēsturiskās sociālās kustības prezidents.

Glābēji, kas izvilka Sokolovu.

FOTO: ANATOLY MALTSEV / EPA

Pēc sākotnējiem datiem, slepkavības upuris ir Sokolova absolvente, kura dzimusi 1995. gadā un ar kuru viņš dzīvojis kopā un pētījis Francijas vēsturi.

63 gadus vecais vēstures pasniedzējs un Napoleona eksperts, kurš 2003. gadā saņēmis Francijas Goda Leģiona ordeni, sestdien tika izvilkts no ledainās Moikas upes. Viņu no ūdens izcēluši glābēji, bet, kad atvēruši viņa mugursomu, atraduši tur cilvēka rokas.

"Viņš ir atzinis savu vainu," paziņoja Sokolova advokāts Aleksandrs Počujevs. Pasniedzējs nožēlojot izdarīto un sadarbojoties ar izmeklētājiem.

Izmeklētājiem Sokolovs teicis, ka nošāva savu mīļāko strīda laikā, tad nozāģēja viņai galvu, rokas un kājas, vēstīja vietējie mediji.

Policija Sokolova dzīvoklī atrada 24 gadus vecās Anastasijas Ješčenko līķa fragmentus un asiņainu zāģi. Sokolovs kopā ar savu bijušo studenti ir sarakstījis vairākus darbus.

Advokāts pieļāva, ka Sokolovs nozieguma brīdī bijis stresa vai emocionālas nestabilitātes stāvoklī. "Viņš tomēr ir gados vecāks cilvēks," teica Počujevs.

Tiek ziņots, ka pēc atbrīvošanās no līķa Sokolovs plānojis uzvilkt Napoleona tērpu un izdarīt pašnāvību Petropavlovskas cietoksnī.

Sokolovs pasniedza Sanktpēterburgas Valsts universitātē, kuru savulaik beidzis arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins, un bijis pietuvināts Krievijas varas eliti.

Viņš bijis pasniedzējs arī Parīzes Sorbonnas Universitātē, kā arī sarakstījis vairākas grāmatas par franču imperatoru Napoleonu Bonapartu, bijis vēstures konsultants vairākām filmām un piedalījies vēsturiskos Napoleona laika karu inscenējumos.

Universitātē pasniedzēja attiecības ar studenti bijušas "visiem zināms noslēpums".

Daudzi tagad pauž neapmierinātību, ka amatpersonas, jo īpaši universitātes vadība, nav reaģējusi uz Sokolova nereti agresīvo rīcību.

Medijos izskanējis, ka 2008. gadā Sokolovs piekāvis un draudējis nogalināt citu sievieti, bet nekad par to nav bijis oficiāli apsūdzēts.

FOTO: OLGA MALTSEVA / AFP

Uz augšu