Foto un video: 18. novembra militārā parāde

TVNET
Foto un video: 18. novembra militārā parāde
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 20
Foto: 18. novembra militārā parāde
Foto: 18. novembra militārā parāde Foto: Jānis Škapars/TVNET

Rīgā, 11.novembra krastmalā, šodien plkst.13.30 notika Latvijas Republikas proklamēšanas 101.gadadienai un Latvijas armijas simtgadei veltītā parāde.

Parādē piedalījās aptuveni 1500 karavīru, zemessargu, policistu, robežsargu, ugunsdzēsēju un jaunsargu, parādi komandēja Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Sandris Gaugers, bet to pieņēma valsts bruņotā spēka augstākais vadonis, Valsts prezidents Egils Levits, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Parādi apmeklēja daudzi goda viesi, tostarp arī Kanādas armijas komandieris ģenerālleitnants Veins Eira un Mičiganas Nacionālās gvardes komandieris ģenerālmajors Pols Rodžers. 

Militārās parādes ierindas priekšgalā soļoja Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes 3.kājnieku bataljona karavīri, kuriem šogad uzticēts nest Latvijas armijas karogu.

Aiz Latvijas armijas karoga grupas karogu nesa gan NATO spēku integrācijas vienības, gan trīs Baltijas valstu kopējās militārās izglītības iestādes - Baltijas Aizsardzības koledžas - karoga grupa. Parādē ar karoga grupu piedalījās arī sabiedroto spēku karavīri no Albānijas, Kanādas, Čehijas, Dānijas, Vācijas, Igaunijas, Itālijas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un ASV.

Latvijas bruņotos spēkus parādē pārstāvēja Mācību vadības pavēlniecības karoga grupa, Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Instruktoru skola, Kājnieku skola, Štāba bataljons, Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde, Kanādas vadītās NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas vienības, Gaisa spēki, Jūras spēki, Nodrošinājuma pavēlniecība, Zemessardzes karogu grupa, Zemessardzes 1. Rīgas brigāde, 2.Vidzemes brigāde, 3. Latgales brigāde un 4. Kurzemes brigāde. Tāpat parādē piedalīsies vienības no Valsts robežsardzes, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī no Jaunsardzes.

Parādes muzikālo noformējumu nodrošināja Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris, Jūras spēku orķestris un Zemessardzes orķestris. Parādes kājnieku vienības ar karavīru dziesmām militāro orķestru pavadībā turpināja gājienu pa Kaļķu un Brīvības ielu līdz pat Dailes teātrim.

Video: valsts prezidenta uzruna

Parādi noslēdza Latvijas un sabiedroto spēku, kā arī Valsts policijas, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta bruņojuma, tehnikas un transporta demonstrējums, kurā tikai lidojumam labvēlīgos laika apstākļos, tādējādi neradot apdraudējumu parādes vērotājiem, bija redzami Gaisa spēku divi helikopteri "Mi-17" un lidmašīna "An-2", Valsts robežsardzes divi viendzinēja helikopteri "Agusta Bell 206B" un divi divdzinēju helikopteri "Agusta 109E Power". 

Parādē piedalījās arī Dānijas un Beļģijas Gaisa spēku reaktīvās lidmašīnas "F-16", kas veic NATO patrulēšanas operāciju gaisa telpā virs Baltijas. Arī šogad parādē piedalījās nacionālā lidsabiedrība "airBaltic" ar vienu no savām jaunajām, modernajām lidmašīnām "Airbus A220-300".

Parādē bija vērojamas Latvijas bruņoto spēku pašgājējhaubiču sistēmas, kuras iegādātas no Austrijas, lai pilnveidotu Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spēju, kā arī uzlabotu Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās.

Tāpat parādē varēja redzēt kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas "CVR(T)", ko Nacionālie bruņotie spēki iegādājušies no Lielbritānijas, mīnu sprādzienu izturīgos ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļus "Husky", tuvās darbības pārnēsājamo pretgaisa aizsardzības sistēmu "Stinger", taktiskos transportlīdzekļus "Polaris", kvadraciklus un citu Latvijas bruņoto spēku militāro tehniku.

Parādes apmeklētāji varēja vērot arī sabiedroto valstu bruņutehniku, piemēram, Spānijas bruņoto spēku tankus "Leopard", Itālijas bruņoto spēku tanku "Ariete" un bruņumašīnu "Dardo", Kanādas bruņoto spēku vieglās kaujas bruņumašīnas "LAV", kā arī Čehijas un Slovēnijas bruņoto spēku militāro tehniku. 

Valsts policija militārajā parādē piedalījās ar motocikliem, kurus izmanto ceļu satiksmes uzraudzībā un ārvalstu augstāko amatpersonu eskortēšanā, un autotransporta vienībām, kuras izmanto ceļu satiksmes uzraudzībā, sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, kā arī speciālās uzdevumu vienības uzdevumu izpildē.

Savukārt Valsts robežsardze parādē demonstrēja apvidus automašīnas "Nissan Pathfinder" un "Toyota Hilux" ar sniega motocikliem un motorlaivām, kuras izmanto valsts robežas apsardzībā, jauno robežsargu apmācībām un speciālo operāciju uzdevumu veikšanai, kā arī dāvinājumā no ASV saņemtos kvadriciklus "Polaris MV850", kas ievērojami uzlabo Valsts robežsardzes mobilitāti un tiek izmantoti patruļām pierobežā.

Daugavā pretim parādes norises vietai varēja vērot Valsts robežsardzes kuģi RK-20 "Rānda" un kuteris "Boomeranger RIB A- 3500" ar apkalpi.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests parādē demonstrēja specializēto Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta tehniku, ko izmanto ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbos, kā arī ķīmisko avāriju seku likvidēšanā.

21 nāciju zalvi par godu valsts neatkarības proklamēšanas gadadienai no AB dambja veica Zemessardzes 17.kaujas atbalsta bataljons. Savukārt par kārtību un drošību parādes norises vietā un laikā rūpējās Militārā policija un Speciālo uzdevumu vienība, bet par medicīnisko nodrošinājumu - Nodrošinājuma pavēlniecība.

Tāpat Rīgas Pasažieru ostas piestātnē Nacionālie bruņotie spēki aicina iedzīvotājus apmeklēt Latvijas un sabiedroto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstādi, kurā apskatāma arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Valsts robežsardzes tehnika un aprīkojums.

Rīgas Pasažieru ostas piestātnē no plkst.10 līdz 16 būs apskatāmi Latvijas un NATO karakuģi.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais