Trīs vīriešus aicina apsūdzēt par nelicencētu filmu publiskošanu vairāku gadu garumā

FOTO: Pexels

Valsts policija lūdz prokuratūru apsūdzēt trīs vīriešus, kuri vairākus gadus uzturējuši tīmekļa vietni, kurā nelikumīgi publiskotas dažāda žanra filmas

Pērn Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas amatpersonas, veicot interneta monitoringu, bija konstatējušas kādu tīmekļa vietni, kurā nelicencēti publiskotas filmas, aģentūru LETA informēja Valsts policija.

ENAP amatpersonas izmeklēšanas laikā ieguva detalizētāku informāciju par vietni "www.movieslv.**" un noskaidroja, ka tās darbību nodrošina personu grupa.

Policistiem tapa zināms, ka šī tīmekļa vietne jau no 2013.gada nelicencēti publiskojusi dažāda žanra filmas, no kurām daļa piedāvātas skatīties latviešu valodā un domātas auditorijai Latvijā. Tāpat šajā vietnē nodrošināta filmu straumēšana tiešsaistē, kuras apmeklētājiem bija pieejamas bez maksas, kā arī secināts, ka 71% vietnes apmeklējumu bijuši tieši no Latvijas.

Policisti konstatējuši, ka, pārkāpjot autortiesības un veicot filmu publiskošanu bez tiesību subjekta atļaujas, kopējie radītie zaudējumi ir 9350 eiro. Policisti, realizējot virkni speciālo un neatliekamo izmeklēšanas darbību kopumu, pārtrauca vietnes darbību.

Kriminālprocesā veiktas vairākas kratīšanas Latvijas reģionos, tostarp Rīgā un Liepājā. Tajās izņemta datortehnika, dažāda veida datu nesēji, dokumenti un citi kriminālprocesa izmeklēšanā būtiski objekti.

Lai gan laika gaitā tīmekļa vietnē tika veiktas izmaiņas izmantoto tehnoloģiju jomā, lai izvairītos no administratoru identificēšanas un atbildības, ENAP amatpersonas noskaidroja aizdomās turamās personas un par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu aizturēja 1980., 1984. un 1986. gadā dzimušu vīriešus.

Pret aizturētajiem sākts kriminālprocess par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām personas interesēm un ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Par šādu noziegumu Krimināllikumā paredzēta brīvības atņemšana līdz četriem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods.

Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa informē, ka arī turpmāk tiks veikts Latvijas interneta segmenta monitorings, lai identificētu resursus, kuri bez attiecīgās licences retranslē audiovizuālo saturu. Jautājumos, kas saistīti ar licencēšanas kartību, jāvēršas Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē.

Tāpat Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa aicina iedzīvotājus informēt policiju par analoģiskā satura interneta vietnēm, kurām ir acīmredzama nelegāla izcelsme un kuras piedāvā Latvijas komercsabiedrību ražotus audiovizuālos produktus, sūtot informāciju uz e-pasta adresi "cyber@vp.gov.lv".

Uz augšu