"Conexus" akcijas tiks pārdotas Japānas kompānijas "Marubeni" fondam

FOTO: Edijs Pālens / LETA

Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") akcionārs "Marguerite Fund" pārdos sev piederošos 29,06% "Conexus" akciju Japānas kompānijas "Marubeni" fondam, aģentūru LETA informēja abu uzņēmumu pārstāvji.

Kompānija "Marguerite" ir parakstījusi akciju pirkuma līgumu ar Japānas kompānijas "Marubeni" kontrolēto "MM Capital Infrastructure Fund 1" par "Marguerite Fund" piederošo 29,06% "Conexus" akciju. Darījuma summa netiek atklāta.

"Noslēdzoties sacīkstes principos balstītam pārdošanas procesam, "MM Capital Infrastructure Fund 1" ir piekritusi iegādāties "Marguerite Fund" meitasuzņēmumam "Marguerite Gas II S.a.r.l." piederošās 29,06% "Conexus" akcijas, ievērojot Enerģētikas likuma un Nacionālās drošības likuma nosacījumus," pausts uzņēmumu paziņojumā.

Pircēju - "MM Capital Infrastructure Fund 1" - pārvalda "MM Capital Partners", ko 2018.gadā nodibināja "Marubeni Corporation", "Mizuho Bank Ltd." un "Asset Management One Co., Ltd." ar mērķi pārvaldīt fondus, kas specializējas ieguldījumos infrastruktūras aktīvos ārpus Japānas.

"Marubeni Corporation" ir Japānas tirdzniecības un investīciju uzņēmums, kas darbojas globāli plašā darījumu spektrā, ieskaitot infrastruktūru, enerģētiku, derīgos izrakteņus, ķīmiju un pārtiku. Tas jau ir veicis ieguldījumus daudzos ar dabasgāzes apgādi saistītos infrastruktūras aktīvos vairākās valstīs.

Paziņojumā medijiem norādīts, ka pēc kļūšanas par "Conexus" akcionāru "MM Capital Infrastructure Fund 1" plāno izmantot "Marubeni" zināšanas un pieredzi no līdz šim veiktajiem ieguldījumiem, lai sniegtu pienesumu veiksmīgai "Conexus" darbībai. Tāpat piebilsts, ka "MM Capital Partners" var arī sniegt atbalstu "Conexus" ilgtermiņa finansējuma piesaistē, izmantojot attiecības ar Japānas finanšu institūcijām.

"Marguerite" finanšu konsultants darījumā bija kompānija "Macquarie Capita. "MM Capital Partners" finanšu konsultants darījumā bija "Ernst&Young".

LETA jau vēstīja, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) sertificējusi "Conexus" ar diviem nosacījumiem, kas uzņēmumam jāizpilda līdz 2019.gada beigām.  

"Conexus" jānodrošina, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuves autoruzraudzību no 2020.gada 1.janvāra īsteno komersants, kas nav tiešā vai netiešā veidā saistīts ar Krievijas "Gazprom" un tā saistītajiem komersantiem.

Savukārt otrs nosacījums paredz nodrošināt, ka no 2020.gada 1.janvāra "Gazprom" nav iespēju tieši vai netieši kontrolēt "Conexus", proti, Krievijas uzņēmumam jāpārdod sev piederošās akcijas.

Šā nosacījuma otra daļa paredz, ka līdz 2020.gada 1.janvārim "Conexus" jānovērš arī interešu konflikta riski, ko rada "Marguerite Gas" vienlaicīga dalība gan "Conexus", gan "Latvijas gāzē".

"Latvijas gāze" ir dabasgāzes tirgotājs, kam pieder arī sadales sistēmas operators AS "Gaso". Savukārt "Conexus" ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Tas pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latviju ar Krieviju, Lietuvu un Igauniju.

"Conexus" ir slēgta akciju sabiedrība. Kompānijas lielākais akcionārs ir "Augstsprieguma tīkls" (34,36%), kamēr "Gazprom" pieder 34,1%, bet "Marguerite Gas" - 29,06% akciju.

"Latvijas gāzes" akcijas kotē biržā. Lielākie "Latvijas gāzes" akcionāri ir "Gazprom" (34%), "Marguerite Gas" (28,97%), "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija" (16%).

Jau ziņots, ka Krievijas valsts kontrolētais dabasgāzes koncerns "Gazprom" šogad 30.decembrī rīkos tam piederošo 34,09911% "Conexus" akciju izsoli. Akciju paketes sākumcena izsolē būs 79 miljoni eiro, bet minimālā cena - 70 miljoni eiro. Izsoles lejupejošais solis būs viens miljons eiro, bet augšupejošais solis - 500 000 eiro.

Uz augšu