Pārliecībā par uzvaru Džonsons publisko plānu pirmajām 100 dienām

FOTO: AFP/SCANPIX

"Brexit" partijas eiroparlamentāriešu atbalsta iedrošināts Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons nedēļu pirms parlamenta vēlēšanām nācis klajā ar plānu pirmajām 100 jaunās valdības dienām.

Sabiedriskās domas aptaujās Džonsona vadītie konservatīvie apsteidz leiboristus par aptuveni desmit procentpunktiem.

Lielbritānijas "Brexit" partija novembrī paziņoja, ka vēlēšanās nesacentīsies ar Konservatīvo partiju par 317 tās pašlaik kontrolētajām deputātu vietām, bet koncentrēs savus pūliņus, lai iegūtu daudzas no 262 vietām, kuras 2017.gada parlamenta vēlēšanās ieguva opozīcijā esošā Leiboristu partija. Lielbritānijas parlamentā ir 650 deputātu.  

"Brexit" partijas draudi konservatīvo vēlēšanu izredzēm vēl vairāk samazinājušies pēc četru "Brexit" partijas eiroparlamentāriešu paustā atbalsta Džonsonam.

Džonsons ir solījis panākt Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) līdz 31.janvārim. Taču Džonsons apgalvo, kas tas būs iespējams tikai tādā gadījumā, ja vēlēšanās 12.decembrī konservatīvie izcīnīs vairākumu parlamentā, kur tad būs iespējams panākt viņa noslēgtās "Brexit" vienošanās apstiprināšanu.

"Tad 2020.gads kļūs par gadu, kad mēs beidzot atstāsim aiz muguras strīdus un neskaidrību par "Brexit"," paziņoja Džonsons.

Viņš arī atklāja, ka plāno samazināt nodokļus "smagi strādājošām ģimenēm", bet plašāk nepaskaidroja, vienīgi norādīja, ka februārī tas tiks iekļauts pēcbreksita budžetā.

Džonsons arī solīja, ka pirmajās 100 jaunās valdības dienās pieņems likumus par finansējuma palielināšanu skolām un par stingrākiem sodiem noziedzniekiem, kā arī sāks strādāt pie imigrācijas sistēmas sakārtošanas.

Leiboristi uzvaras gadījumā apņēmušies sarīkot jaunu referendumu par "Brexit", bet savos priekšvēlēšanu solījumos uzsvaru likuši uz cīņu pret nevienlīdzību, investīciju palielināšanu un plašu infrastruktūras nacionalizāciju. Leiboristu programma paredz tik radikālas reformas, kādas valsts nav pieredzējusi desmitgadēm ilgi.

Leiboristi arī apšaubījuši Džonsona spējas reprezentēt pārmaiņas, ņemot vērā, ka Konservatīvā partija bijusi pie varas kopš 2010.gada un ievērojami samazinājusi finansējumu sabiedrisko pakalpojumu sektoram.

Leiboristu deputāts Endrū Gvins norādīja, ka konservatīvie atradušies pie varas 3494 dienas un šajās dienās pieredzēts, kā pieaug trūkumā dzīvojošo bērnu skaits, palielinās bezpajumtnieku skaits un biežāk notiek vardarbīgi noziegumi.

Eiropas Parlamentā maijā ievēlētā "Brexit" partijas politiķe Anunciata Rīsa-Moga, kura ir vadošā konservatīvo eiroskeptiķa Džeikoba Rīsa-Moga māsa, sacīja, ka Džonsona panāktā breksita vienošanās, ko Breksita partijas priekšsēdētājs Naidžels Farāžs uzskata par nepietiekamu, dabūs Lielbritāniju laukā no ES un atgūs valstij suverenitāti.

Ņemot vērā, ka leiboristi atbalsta otru "Brexit" referendumu, Džonsona vienošanās ir vienīgā izstāšanās iespēja, kas ir, norādīja  Rīsa-Moga.

Uz augšu