Sv, 14.08.2022.

Francijā nerimstas streiki pret Makrona pensiju reformu

TVNET/LETA/AFP
Francijā nerimstas streiki pret Makrona pensiju reformu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Francijā nerimstas streiki pret Makrona pensiju reformu
Francijā nerimstas streiki pret Makrona pensiju reformu Foto: AFP / Scanpix

Franciju pirmdien jau piekto dienu pēc kārtas sagaida transporta sistēmas paralīze, arodbiedrībām turpinot protestus pret prezidenta Emanuela Makrona iecerēto pensiju sistēmas reformu.

Makrons, Francijas premjerministrs Eduārs Filips un valdības ministri tikās svētdienas vakarā, lai apspriestu pretrunīgi vērtēto pensiju sistēmas reformu, pret kuru stingri iestājušās arodbiedrības.

Makrons vēlas ieviest universālu pensiju sistēmu, kas nomainīs pašreizējos 42 "īpašos režīmus", ko bauda dažādās nozarēs strādājošie, sākot ar dzelzceļniekiem un enerģētikas sektorā strādājošajiem un beidzot ar advokātiem un Parīzes opernama darbiniekiem. 

Šīs atsevišķās sistēmas attiecīgajā nozarē strādājošajiem bieži garantē lielākas pensijas un agrāku pensionēšanos.

Taču arodbiedrības norāda, ka reformas ietekmēs arī miljoniem strādājošo privātajā sektorā, spiežot tos strādāt arī pēc 62 gadu vecuma sasniegšanas, ja tie vēlēsies saņemt pilnu pensiju, kas savulaik tiem apsolīta.

Nedz valdība, nedz arodbiedrības pagaidām neizrāda gatavību piekāpties, un, streikiem turpinoties jau piekto dienu, uzņēmumi sākuši aplēst zaudējumus.

Streiku dēļ ievērojami traucēta satiksme, tostarp piepilsētas vilcienu skaits un metro kustība ierobežota līdz minimuma, slēgtas skolas, cietis tūrisma sektors un tirdzniecība. Uzņēmumu īpašnieki bažījas, ka preču piegāde var kavēties, ja streiki turpināsies, un samazināsies pircēju skaits tirgotājiem ienesīgajā laikā pirms Ziemassvētkiem.

Protestos pret pensiju sistēmas reformu pagājušo ceturtdien Francijā piedalījās aptuveni 800 000 cilvēku.

Vietējo uzņēmumu savienība brīdinājusi, ka ieilgušas nekārtības var kļūt letālas daudziem mazajiem uzņēmumiem. Viesnīcu asociācija ziņoja, ka pirmajā streiku dienā rezervāciju skaits Parīzes reģionā samazinājies par 30% līdz 40%.

Šodien noslogotākajās stundās kursēs tikai trešā daļa vai puse no vilcieniem, kas parasti nodrošina satiksmi starp Parīzes centru un piepilsētām, informēja sabiedriskā transporta uzņēmums RATP.

Tiks slēgtas desmit no 16 RATP metro līnijām, četras darbosies tikai daļēji un tikai divās līnijās vilcieni kursēs pēc standarta grafika.

Arī starppilsētu dzelzceļa uzņēmums SNCF brīdina, ka vilcieni pirmdien var būt bīstami pārpildīti, jo atcelti 15% līdz 20% reisu.

Gan SNCF, gan RATP aicinājušas cilvēkus izvairīties no sabiedriskā transporta un izvēlēties citus pārvietošanās veidus.

Šodien pēc grafika Francijā kursēs divas trešdaļas līdz trīs ceturtdaļas starptautisko vilcienu reisu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu