Japānā pat neliela iedzeršana paaugstina vēža risku

Cilvēki saskandina alus pudeles

FOTO: Pixabay

Japānas zinātnieki brīdina, ka pat ierobežota un samērīga alkohola lietošana var paaugstināt vēža risku.

Zinātnieki izpētīja datus, kas ievākti starp 2005. un 2016. gadu, un aptvēra 20 vai vairāk gadu vecus cilvēkus, kas bija uzņemti 33 lielākajās Japānas slimnīcās. Kopumā 63232 dalībniekiem bija vēzis, un tikpat cilvēkiem tā nebija. Tie pacienti, kuri no vēža necieta, tika salīdzināti ar citiem pacientiem pēc dzimuma, vecuma un datuma, kura laikā viņi tika hospitalizēti.

Pēc tam pētnieku komanda izpētīja, cik daudz alkohola dalībnieki savas dzīves laikā izdzēra, balstoties uz vidējiem datiem par to, cik daudz alkohola patērēts ikdienā, kā arī gadu skaitu, kas aizvadīts, lietojot alkoholu.

Viens dzēriens ir ekvivalents 23 gramiem etanola jeb puslitram alus, 0,17 litriem vīna vai 0,05 litriem viskija.

Pētnieki atklāja: jo vairāk cilvēks dzer, jo lielāka iespēja sasirgt ar vēzi, proti, 10 gadu regulāra, bet samērīga (viens dzēriens dienā) alkohola lietošana vēža risku palielina par 5%.

“Japānā primārais nāves cēlonis ir vēzis. Ņemot vērā, cik bieži sastopams ir vēzis mūsdienās, ir ļoti svarīgi sabiedrību izglītot par alkohola saistību ar šo slimību,” paziņojumā komentēja viens no pētījuma autoriem Masajoši Zaitsu.

Pētījums ir fokusēts uz Japānas populāciju, tāpēc šis atklājums var atšķirties citās valstīs.

Šis darbs ir jaunākais no veikumiem, kas parāda potenciālos dzeršanas riskus. Līdz ar vēzi alkohola lietošana ir saistīta arī ar paaugstinātu asinsspiedienu, sirdsslimībām, insultu, aknu slimībām, gremošanas problēmām un atkarības veidošanos. Turklāt alkohols negatīvi ietekmē cilvēka atmiņu un garīgo veselību, izraisot, piemēram, vecuma vājprātu, depresiju un trauksmi.

ASV alkohola lietošana ir katras desmitās nāves iemesls 20 līdz 64 gadu vecu cilvēku vidū. Savukārt pētījumā, kas pagājušajā gadā publicēts zinātniskajā žurnālā “The Lancet”, pētnieki brīdināja, ka cilvēka veselībai nav nekaitīga alkohola līmeņa.

Uz augšu