Krauze: "ZZS nenorobežosies no Lemberga, jo pret viņu notiek linča tiesa"

ZZS Saeimas deputāts, Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) neplāno norobežoties no ASV sankcijām pakļautā Aivara Lemberga, kā arī nepārskatīs sadarbību ar ZZS ietilpstošo partiju "Latvijai un Ventspilij", jo ar šādu soli ir notikusi linča tiesa, kas sākusies tikai tāpēc, ka atsevišķi valdības ministri ir nodevuši patiesu informāciju ASV un to maldinājuši, intervijā Latvijas Radio sacīja ZZS Saeimas deputāts, Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze.

Krauze sacīja, ka nekādu jaunu faktu par Lemberga pārkāpumiem nav, jo viss noticis tikai tāpēc, ka ar nepatiesu informāciju tika maldināta ASV, taču, ja ir zināmi jauni fakti, tad uz tiem ir jāreaģē tiesībsargājošajām institūcijām.

"Pagaidām viss izskatās pēc linča tiesas, jo nepatiesi apsūdzētam cilvēkam nav atstāta iespēja sevi aizstāvēt. Lembergs, atstājot Ventspils brīvostas valdi, izdarījis visu, lai viņš nebūtu saistīts ar Ventspils ostu, un pašlaik nav pamata tam, lai Ventspils brīvostas pārvalde būtu sankciju sarakstā. Līdz ar to nav atbalstāms valdības lēmums pārņemt ostas valsts kontrolē," sacīja Krauze.

Viņaprāt ir muļķīgi mainīt ostu pārvaldes modeli, kurš veiksmīgi darbojies vairākus gadus, jo jau tagad, lai gan uz pusēm, tās pārvalda gan valsts, gan pašvaldības, kuru īpašumā ir minēto ostu zeme. "Domāju, ka tas viss tiek darīts Jaunās konservatīvās partijas interesēs, proti, tiek maksimāli ātri īstenots partijas priekšvēlēšanu programmā izteiktais solījums, ka ostām ir jānonāk tikai valsts kontrolē," piebilda Krauze.

Jau iepriekš aģentūrai LETA ZZS līderis Edgars Tavars atturējās komentēt, vai varētu tikt pārtraukta sadarbība ar ASV sankcijām pakļautā Ventspils mēra Aivara Lemberga vadīto partiju "Latvijai un Ventspilij".

Vienlaikus viņš teica, ka pirms šīs situācijas pārrunāšanas ZZS valdē sīkākus komentārus pagaidām atturēsies sniegt.

Pērn oktobrī uz 13.Saeimas sasaukuma laiku tika pagarināts ZZS sadarbības līgums ar Lemberga vadīto partiju "Latvijai un Ventspilij".

Kā ziņots, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp pret Lembergu.

OFAC izdevusi Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas paredz 30 dienu periodu, lai pabeigtu darījumus ar sankcionētajām četrām juridiskajām personām - Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Attiecībā uz privātpersonām pašlaik ir jāpiemēro atturēšanās princips (temporary freezing), kura laikā jāsaprot, vai ir tiesisks pamats šos līdzekļus konfiscēt vai piemērot kādas citas sankcijas.

Lembergs uzskata, ka pret viņu ASV vērstās sankcijas ietekmi neatstās. Viņš aģentūrai LETA teica, ka ar OFAC lēmumu ir "ļoti pavirši" iepazinies un no atzinuma sapratis, ka tagad pasludināts "par diktatoru, kurš Latvijas cietumos ieslodzījis nevainīgus cilvēkus".

Pēc paziņojuma par sankciju piemērošanu Lembergs ir atkāpies no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļa amata. Viņš aģentūrai LETA skaidroja, ka to izdarījis, lai netraucētu Ventspils brīvostas pārvaldes darbību un tās konkurētspēju.

Uz augšu