Lai cīņas mākslā apmācītu bērnus, indiāņi izmantoja samazinātus ieročus

FOTO: Antiquity Publications Ltd; Croes 1995; Taylor & Caldwell 1954; E. Hull

Senatnē Amerikas pamatiedzīvotāji saviem bērniem cīņas un medību mākslu mācīja, izmantojot miniatūras populārāko ieroču versijas. Tā noskaidrots pavisam jaunā pētījumā.

Vairāk nekā pirms tūkstoš gadiem sališu un činuku valodā runājošie Amerikas pamatiedzīvotāji dzīvoja mūsdienu Oregonas ziemeļu piekrastē, kur viņi pārtika no jūras veltēm un izgatavoja rīkus un ieročus.

20. gadsimta 60. un 70. gados arheologi šajā reģionā veica izrakumus un atklāja vairākas apbedījuma vietas, pavardus un aptuveni 7000 dažādu rīku. Tomēr lielākā daļa no tiem palika neizanalizēta.

Jaunajā pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Antiquity”, pētnieku grupa izpētīja vairāk nekā 90 iepriekš neizanalizēto artefaktu – antīka ieroča, ko sauc par “atlal”, fragmentu.

Šis ierocis ir loka priekštecis, un ar to iespējams ar lielu spēku uz priekšu raidīt bultas. Tas tika izgatavots no vaļa kaula, un vienā tā pusē bija rokturis, bet otrā āķis bultai. Ierocis bija šīs pamatiedzīvotāju grupas izdzīvošanas atslēga, un cilvēkiem, kuri prata to lietot, bija lielas priekšrocības.

FOTO: Antiquity Publications Ltd; Croes 1995; Taylor & Caldwell 1954; E. Hull

“Spēja rīkoties ar tāda veida ieroci bija kritiska prasme, tomēr ne visiem tā padevās. Prasmīgākiem šā ieroča pārvaldītājiem bija lielāki panākumi medībās nekā tiem, kuri ar to rīkojās slikti. Turklāt cilvēki, kuri efektīvi izmantoja šo ieroci, visticamāk, daudz labāk cīnījās un pašaizsargājās. Tas beigās noveda pie atsevišķu grupu uzplaukuma,” pētījumā raksta zinātnieki.

Pētnieki atklāja, ka ieroču rokturu izmēri bija ļoti dažādi. Lielākais bija par 166% lielāks par mazāko, kas varētu nozīmēt to, ka mazākie ieroči bija paredzēti bērnu apmācīšanai šaušanā.

“Principā viņi samazināja ieroci, lai tas ērti ievietotos bērna mazajā plaukstā. Tādā veidā bērni varēja iemācīties, kā lietot un pārvaldīt šo ieroci,” komentēja pētījuma galvenais autors Roberts Losejs.

Visticamāk, šie mazākā izmēra ieroči nebija modeļi vai rotaļlietas, bet kalpoja kā īsti ieroči. Iepriekšējos eksperimentos jau noskaidrots, ka ar tāda veida ieroci bultu var raidīt pat 30 metru tālu.

Uz augšu
Back