Rīgā plāno auditu par velosipēdu satiksmes politiku pilsētā

Velosipēdisti brauc pa velojoslu FOTO: Rebeka Žeire / LETA

Rīgā decembrī plānots veikt auditu par velosipēdu satiksmes politiku pilsētā.

Šodien Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR) tikās ar Latvijas Riteņbraucēju apvienības (LatRit) valdes priekšsēdētāju Viesturu Silenieku, transporta infrastruktūras plānotāju, projektētāju Viesturu Lauru un ilgtspējīgās pilsētvides un mobilitātes eksperti Aneti Zvaigzni, aģentūru LETA informēja Rīgas dome. Tikšanās laikā panākta vienošanās par ciešāku pašvaldības un Latvijas Riteņbraucēju apvienības sadarbību un iezīmēti arī konkrēti sadarbības projekti. Puses arī vienojās parakstīt sadarbības līgumus starp Rīgas domi un LatRit.

"Daudzi domā, ka velosatiksme ir tikai Satiksmes departamenta jautājums, taču tā nav. Lai padarītu Rīgu draudzīgāku velosipēdistiem, un arī gājējiem, vajag lai sadarbotos praktiski visi Rīgas domes departamenti. Piemēram, velonovietnes pie skolām un bērnudārziem ir Īpašuma departamenta jautājums, Ceļu satiksmes noteikumu apmācības skolās - Izglītības, kultūras un sporta departamenta sfēra," norāda Burovs.

Burovs uzskata, ka ideja par semināru ciklu ir ļoti laba un vajadzīga, noteikti to pašvaldība realizēs. Lai sadarbība nebūtu tikai uz vienu projektu, bet ilgtspējīga, amatpersona rosināja pašvaldībai noslēgt sadarbības līgumu ar LatRit un turpmāk piesaistīt viņu ekspertus jautājumos, kas attiecas un satiksmi pilsētā.

Pirmais sadarbības projekts, kas jau ieplānots, ir semināru cikls par pilsētvidi, gājēju un velo infrastruktūru pašvaldības deputātiem, kā arī ar šo jomu saistīto departamentu un citu iestāžu un institūciju pārstāvjiem. Pirmais seminārs Rīgas domes departamentu pārstāvjiem notiks nākamā gada 20.janvārī Rīgas domē. 

"Bieži vien galvenā problēma ir nevis naudas, bet izpratnes trūkums gan tiem, kas lēmumus pieņem, gan tiem, kas strādā izpildvaras līmenī. Tāpēc šādi semināri palīdz parādīt velosatiksmi un pilsētas satiksmi no pavisam cita skatu punkta. Esam gatavi stāstīt, skaidrot un rādīt citu valstu piemērus, mums visiem kopīgi rastos labāka izpratne par velo un gājēju satiksmi," piebildis Silenieks.

LatRit vadītājs un eksperti arī iezīmējuši piecas vietas Rīgā, kurās būtu tuvākajā laikā jārisina satiksmes drošības jautājums un jāpilnveido vai jāierīko gājēju un veloinfrastruktūra. Šīs vietas ir Vanšu tilts - Krišjāņa Valdemāra - Pils laukuma gājēju pāreja, Mūkusalas aplis, pie Akmens tilta, uz Lāčplēša ielas un uz Gaisa tilta.

Šīs vietas ir definētas, analizējot iedzīvotāju tiešsaistes datus. Aptauju šā gada rudenī veica LatRit, un tajā piedalījās 500 cilvēki. Projektā arī izstrādāta platforma, kuru var izmantot turpmākai komunikācijai ar iedzīvotājiem un datu apkopošanai. Tikšanās laikā puses vienojās, ka Rīgas domes Satiksmes departaments izvērtēs iespēju pārņemt šo platformu un turpmāk to arī izmantot. 

Tikšanās dalībnieki arī aicināja pašvaldību deleģēt pārstāvjus dalībai īpašā auditā, kas ir starptautisks instruments, kas palīdz novērtēt velosipēdu satiksmes politiku pilsētā, reģionā, aglomerācijā. Līdz šim audits veikts vairāk nekā 250 pilsētās un reģionos. Plānotais audita norises laiks Rīgā ir šī gada decembris. 

Tāpat eksperti un aktīvisti nāca ar priekšlikumu veidot Rīgas domes Satiksmes departamentā vai Pilsētas attīstības departamentā atsevišķu amatu speciālistam, kurš nodarbotos tikai ar mikromobilitātes jautājumiem.

Uz augšu
Back