Jauna teorija – Andreju Saharovu noindēja
Papildināts

Akadēmiķis Andrejs Saharovs

FOTO: biografii.net

Visā pasaulē pazīstamais krievu disidents, akadēmiķis un cilvēktiesību aktīvists Andrejs Saharovs, iespējams, tomēr nav miris dabīgā nāvē, bet gan noindēts, šādi pieņēmumi izteikti bijušā Sanktpēterburgas mēra Anatolija Sobčaka rakstā, ko Andreja Saharova nāves 30 gadskārtas dienā šodien pārpublicējis laikraksts „Moskovskij Komsomoļec”.

Andreja Saharova klātbūtne PSRS politiskajā dzīvē ļoti tracināja viņa tā laika oponentus – komunistus. Tādēļ ļoti iespējams, ka viņu nogalināja, tā vēl 1998.gadā rakstīja Anatolijs Sobčaks. Savā publikācijā „Saharovs, Staravoitova, kurš nākamais?” bijušais Sanktpēterburgas mērs norāda, ka Saharova nāve bija ļoti izdevīga viņa politiskajiem pretiniekiem. 1989.gada decembrī bija plānots PSRS mēroga ogļraču streiks, bet akadēmiķis Andrejs Saharovs bija viens no tā iniciatoriem. Varasiestādes ļoti baidījās no šīs protesta akcijas. Turklāt disidents un cilvēktiesību aktīvists, pēc Anatolija Sobčaka rakstītā, nomira tieši pirms PSRS tautu deputātu kongresa, kurā komunisti vēlējās revanšēties par savu sagrāvi iepriekšējā kongresā, kur uzstājās Andrejs Saharovs un veiksmīgi pabeidza savu runu par spīti zālē klātesošo vairākuma mēģinājumiem viņu pārtraukt ar agresīviem aplausiem.

Saharova nāve padarīja vājākas demokrātisko spēku pozīcijas, ko savā labā izmantoja tā laika PSRS nomenklatūra.

Savā vēstulē bijušais Sanktpēterburgas mērs nenorāda, kā tieši varēja noindēt Andreju Saharovu. Sobčaka atraitne Ļudmila Narusova, kas šo rakstu nodeva „Moskovskij Komsomoļec” redakcijai, ir atkārtojusi versiju, kuru jau iepriekš bija izteicis kāds viņas dzīvesbiedra paziņa – ķīmiķis : pret akadēmiķi izmantota indīga viela, kas izraisa sirdsdarbības apstāšanos un pēc tam nav konstatējama organismā. Radio stacija "Echo Moskvi" apgalvo, ka Sobčaka atraitnes presei nodotā viņas dzīvesbiedra publikācija pie sievietes glabājusies 21 gadu, bet agrāk to publicēt neesot bijis iespējams. Tagad viņa to nolēmusi nodot atklātībā. Ļudmila Narusova šo sava vīra vēstuli savulaik jau piedāvājusi vairākiem preses izdevumiem, taču līdz šim neviens nebija piekritis to publicēt.

Par Andreja Saharova oficiālo nāves iemeslu tika uzskatīta sirds mazspēja.

Akadēmiķis un cilvēktiesību aktīvists Andrejs Saharovs no dzīves šķīrās 1989.gada 14.decembrī 68 gadu vecumā.

Uz augšu