VM: PVN likmes samazināšana zālēm nav efektīvākais atbalsts mazākturīgākajiem

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Foto: Reuters/ScanPix

Veselības ministrija (VM), atsaucoties uz Finanšu ministrijā (FM) secināto, neuzskata, ka pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšana zālēm ir efektīvākais atbalsta veids tiem, kas medikamentus nevar atļauties, informēja VM pārstāve Anna Strapcāne.

Viņa norādīja, ka tā vietā šo iedzīvotāju grupa ir atbalstāma ar tiešiem, kompensējamiem pasākumiem, piemēram, valstī noteiktā zāļu līdzmaksājumu segšana trūcīgām personām.

Savukārt, samazinot PVN, personas ar lielākiem ienākumiem no samazināto likmju piemērošanas gūst tādu pašu labumu, kādu gūst personas ar maziem ienākumiem.

Alternatīvi VM turpina darbu pie medikamentu cenu samazināšanas ar savādākām metodēm, proti, patlaban jau ieviestas izmaiņas, kas samazinās pacientu līdzmaksājumus par medikamentiem un mudinās zāļu ražotājus samazināt medikamentu cenas, vēstīja Strapcāne, kā piemēru minot izmaiņas kompensējamo medikamentu recepšu izrakstīšanas kārtībā. Proti, no šī gada 1.aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptēs ārsti norādīs zāļu aktīvās vielas starptautisko, nevis komerciālo nosaukumu, savukārt aptiekām būs pienākums izsniegt zāles ar iespējami zemāko pacienta līdzmaksājumu.

Ministrijas pārstāve stāstīja, ka vienlaicīgi notiek darbs pie zāļu cenu veidošanās principu pārskatīšanas. Pagājušā gada izskaņā notika pirmā Farmācijas jomas konsultatīvā padomes sēde, kurā nozares pārstāvji kopā ar veselības ministri Ilzi Viņķeli (AP) sprieda par medikamentu piecenojuma modeli.

Diskusijas izskaņā ministre lūdza nozares pārstāvjus līdz 17.janvārim iesniegt priekšlikumus zāļu piecenojuma modeļa reformai, jo veidojot jauno piecenojuma modeli, ir jāizvairās no scenārija, kura rezultātā tiktu negatīvi ietekmēti aptieku vai valsts budžeta ieņēmumi. Galvenais uzdevums ir nepieļaut medikamentu sadārdzināšanos.

Savukārt Strapcāne atgādināja, ka jau 2018.gada septembrī tika skatīts priekšlikums samazināt PVN likmi recepšu medikamentiem, tajā skaitā kompensējamiem medikamentiem, kas pašreiz ir 12%. Atsaucoties uz šo priekšlikumu, VM lūdza FM paust viedokli jautājumā par PVN likmes samazināšanas iespējām, jo nodokļu politika ir FM kompetencē, skaidroja Strapcāne.

Jau ziņots, Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aija Barča aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja, ka turpmākajās sarunās ar VM un Labklājības ministriju (LM) federācija mudinās amatpersonas pārskatīt pašreizējo PVN likmi medikamentiem, kā arī pieļaut priekšlaicīgu pensionēšanos cilvēkiem, kuri uzaudzinājuši bērnu.

Federācijas priekšsēdētāja skaidroja, ka Latvijā zālēm ir augstākais PVN Baltijā, proti, 12%, kamēr Igaunijā - 9%, bet Lietuvā - 5%. Barčas ieskatā šī problēma ir īpaši svarīga tiem, kuri saņem minimālo pensiju. Viņa arī norādīja uz faktu, ka konkrētu medikamentu gala cenas Latvijā ir augstākas nekā citur Baltijā. Nākotnē LPF plāno virzīt šo priekšlikumu tālākai izskatīšanai.

Viņa arī informēja, ka šomēnes LPF plāno tikties ar LM, lai pārrunātu pensiju indeksācijas kārtību un priekšlaicīgas pensionēšanās kritērijus. LPF jau pašlaik ir sagatavoti vairāki priekšlikumi. "Nākamās tikšanās mērķis būs vienoties par kopīgiem soļiem un pārspriest ministrijas prioritātes," sacīja Barča.

Tikmēr LM pārstāvis Egils Zariņš aģentūrai LETA pavēstīja, ka ministrijā pagaidām nesniegs komentārus par minētajiem LPF priekšlikumiem.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu