Provokāciju mazināšanai sagatavots jauns regulējums par karavīru formas tērpiem

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Provokāciju mazināšanai Aizsardzības ministrija (AM) sagatavojusi jaunu regulējuma projektu par karavīru formas tērpiem un atšķirības zīmēm.

Ministru kabineta noteikumi par karavīru formas tērpiem un atšķirības zīmēm sagatavoti, lai izpildītu Militārā dienesta likumā valdībai doto deleģējumu noteikt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīru kaujas, ikdienas, svētku un ceremoniālo formas tērpu aprakstu, šo formas tērpu komplektējošās sastāvdaļas un papildu elementus. Tāpat šajā regulējumā noteikts pie šiem formas tērpiem nēsājamo kokaržu, dienesta pakāpju un uzvārda atšķirības zīmju apraksts.

Patlaban Administratīvo pārkāpumu kodekss pienācīgi nenovērš pārkāpumus karavīru formas tērpa un atšķirības zīmju apritē. Papildus tika konstatēts, ka ik pa laikam tiek fiksēti gadījumi, kad personas, kurām nav šādu tiesību, valkā karavīru formas tērpu vai atsevišķas tās sastāvdaļas.

Kā norāda AM, šīs prettiesiskās darbības var radīt ļoti smagas sekas. Piemēram, personas, prettiesiski valkājot karavīru formas tērpu, var veikt provokācijas, kuras var tikt atspoguļotas plašsaziņas līdzekļos, tādējādi diskreditējot NBS un Latviju. Īstenojot valsts ārējo drošību, NBS jābūt pārliecinātiem, ka persona, kas valkā NBS karavīru formas tērpu, ir arī NBS piederīga persona.

Ņemot vērā minēto, Saeima jau pērn rudenī pieņēma grozījumus Militārā dienesta likumā, nosakot administratīvo atbildību par karavīru kaujas, ikdienas, svētku vai ceremoniālā formas tērpa vai tā komplektējošo sastāvdaļu, dienesta pakāpju vai uzvārda atšķirības zīmju prettiesisku apriti. Tāpat noteikta atbildība par karavīra kaujas, ikdienas, svētku vai ceremoniālā formas tērpa prettiesisku valkāšanu neatkarīgi no tā, vai tas tiek valkāts ar atšķirības zīmēm vai bez tām.

Minētie grozījumi stāsies spēkā šovasar vienlaikus ar Administratīvās atbildības likumu, jo beigs pastāvēt Administratīvo pārkāpumu kodekss.

Savukārt jaunie Ministru kabineta noteikumi sagatavoti, lai izpildītu minētos Militārā dienesta likuma grozījumus.

Šie noteikumi formas tērpu iedala šādos veidos: kaujas, ikdienas, Jūras spēku ikdienas, Gaisa spēku ikdienas, Sauszemes spēku ikdienas, Militārās policijas ikdienas, svētku, ceremoniālais formas tērps, parādes un viesību.

Jaunais regulējums, piemēram, paredz, ka karavīra kaujas formas tērpu un tā komplektējošās sastāvdaļas pilnībā vai daļēji izgatavo no auduma, kura apdruka ir patentēta. Kopumā tiek izšķirti trīs maskēšanās raksti - "LatPat", "MultiLatPat" un "WoodLatPat".

Par jaunā regulējuma pieņemšanu otrdien, 14.janvārī, lems valdība.

Uz augšu