Rinkēvičs aicina Indiju atvērt vēstniecību Latvijā

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un Indijas ārlietu ministrs Subrahmanjams Džaišankars,

FOTO: Twitter@edgarsrinkevics

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV), tiekoties ar Indijas ārlietu ministru Subrahmanjamu Džaišankaru, paudis cerību, ka Indija tuvākajā laikā Rīgā atvērs savu vēstniecību, pavēstīja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Ministrijā atzīmēja, ka amatpersonas pārrunāja abu valstu politisko dialogu, sadarbību ekonomikā un starptautiskajās organizācijās, kā arī starptautisko attiecību aktualitātes, tostarp situāciju Tuvajos Austrumos.

Rinkēvičs pauda gandarījumu par Latvijas un Indijas sadarbības aktivizēšanu kopš Latvijas vēstniecības atvēršanas Ņūdeli 2014.gadā un pauda cerību, ka Indija tuvākajā laikā Rīgā varētu atvērt savu vēstniecību. Ministrs norādīja, ka Latvija vēlās saglabāt uzsākto augsta līmeņa dialogu un turpināt vizīšu apmaiņu, kam par apliecinājumu arī bijusi pērn augustā notikusī Indijas viceprezidenta Venkaia Naidu vizīte Latvijā. Ministrs arī ielūdza Indijas ārlietu ministru vizītē apmeklēt Latviju.

Rinkēvičs vērsa uzmanību uz augošo studentu skaitu no Indijas, kuri par augstākās izglītības studiju vietu ir izvēlējušies Latviju. Turklāt Indijas studentu skaits Latvijā pastāvīgi pieaug, piemēram, 2018.- 2019.gadā sasniedzot 2070 studentus, kas ir 25% no visiem ārvalstu studentiem, uzsvēra ministrs.

Rinkēvičs arī norādīja, ka Latviju interesē sadarbības paplašināšana ar Indiju tādās tradicionālās jomās kā transports un loģistika, izglītība, vienlaikus saskatot ievērojamas perspektīvas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) sektorā.

Kā piemēru ministrs minēja "Latvijas Mobilo telefonu", kas 2019.gada nogalē aizvadīja veiksmīgu izpētes vizīti Ņūdeli un Bangalūrā, kā arī piedalījās Indijas-Eiropas 29.biznesa forumā. Rinkēvičs uzsvēra, ka Latvijas uzņēmumi ir gatavi piedāvāt plaša spektra IKT pakalpojumus un tehnoloģiskos risinājumus. Veiksmīgi īstenojot 5G tīkla palaišanu Latvijā, 5G jomā redzamas neskaitāmas sadarbības iespējas arī starptautiskā mērogā, uzsvēra ministrs.

Amatpersonas arī pārrunāja Eiropas Savienības (ES) un Indijas brīvās tirdzniecības nolīguma jautājumu. Rinkēvičs pauda cerību par nodomu atjaunot ES un Indijas Brīvās tirdzniecības nolīguma sarunas, kas vienlaikus ir ambiciozs, līdzsvarots un visaptverošs nolīgums. "Šāds nolīgums stiprinās arī Latvijas ekonomiskās saites ar Indiju. Uzlaboti tirgus pieejas un pārredzami investīciju aizsardzības noteikumi radīs jaunas tirdzniecības un uzņēmējdarbības iespējas, no kā iegūs abu valstu uzņēmēji un patērētāji," ministrs.

Tāpat puses pārrunāja ES nākotni, tostarp Apvienotās Karalistes aiziešanu no ES, klimata politiku, kā arī aktualitātes Dienvidāzijā un Āzijā kopumā, tostarp Ķīnā.

Uzsākot darba vizīti Indijas Republikā, Rinkēvičs 13. janvārī nolika ziedus Mahatmas Gandi memoriālā, sniedza intervijas laikrakstam "The Hindu" un "CNN India", kā arī Latvijas vēstniecībā Indijā atklāja profesores Sadhanas Naithani grāmatu "Folklora Baltijas vēsturē. Pretestība un augšāmcelšanās". Savukārt 14.janvārī ministrs tikās arī ar Latvijas goda konsuliem Indijā, Šrilankā un Nepālā, lai apspriestu ekonomiskās sadarbības veicināšanu starp Latviju un reģionu.

Uz augšu