Citplanētieši, sargieties! Ķīnieši iedarbinājuši gigantisku teleskopu

FOTO: AFP / Scanpix

Formāli darboties beidzot sācis pasaulē lielākais un jutīgākais radioteleskops, viens no kura mērķiem būs ārpuszemes dzīvības meklēšana.

Radioteleskops atrodas ieplakā Ķīnas dienvidrietumos un palīdzēs astronomiem atklāt jaunu informāciju par visuma evolūciju un meklēt inteliģentu dzīvību ārpus mūsu galaktikas, vēsta Ķīnas ziņu izdevums “Siņhua”.

Teleskops sastāv no 500 metru diametra antenas un kopumā aizņem teritoriju 30 futbola laukumu platībā. Radioteleskops ir 2,5 reizes jutīgāks par iepriekš lielāko radioteleskopu pasaulē Puertoriko, kura diametrs bija 300 metri, un sekundē spēj apstrādāt 38 gigabaitus informācijas.

FOTO: AFP / Scanpix

“Abi šie lielie radioteleskopi ir vienīgie tāda tipa teleskopi pasaulē, proti, tie ir būvēti lielās ieplakās un visu laiku ir pavērsti taisni. Puertoriko teleskops ir 300 metru diametrā liels, bet Ķīnas teleskops – 500 metru. Bet tehniskajā ziņā, cik man zināms, tie daudz neatšķiras, jo Puertoriko teleskops tika regulāri atjaunināts,” izdevumam “Newsweek” komentēja Amerikas astronomiskās biedrības runasvīrs Riks Steinbergs.

Par “debesu aci” nodēvētais radioteleskops var aptvert plašāku visuma telpu kā jebkad. Astronomiem tā ir vienreizēja iespēja pētīt dažādus astronomiskos fenomenus. Ar teleskopu tiks pētīti arī pulsāri – neiedomājami blīvas, relatīvi mazas zvaigznes ar spēcīgu magnētisko lauku, kas ļoti ātri rotē un izdala spēcīgas radiācijas šaltis.

Patiesībā Ķīnas radioteleskops pēdējo gadu laikā ir identificējis jau 102 jaunus pulsārus, jo kopš 2016. gada norisinājās tā izmēģinājuma periods.

Uz augšu