Kairišs: Teātrim atkal jākļūst par sabiedriski, politiski, mākslinieciski ietekmīgu kultūras vienību

Viesturs Kairišs FOTO: kadrs no video

Jāpanāk, ka Dailes teātris atkal nonāk uz Latvijas kartes kā sabiedriski, politiski un mākslinieciski ietekmīga kultūras vienība, sacīja teātra jaunā valdes locekļa Jura Žagara izvēlētais Dailes teātra mākslinieciskais direktors Viesturs Kairišs.

Runājot par pirmajiem darāmajiem darbiem, Kairišs norādīja, ka uzmanības centrā ir nākamās sezonas repertuārs. "Diemžēl pēdējais brīdis, kad vajadzēja koncentrēties uz jubilejas sezonas repertuāru, ir krietni iekavēts. Bet pie tā mēs esam strādājuši, sagatavojot projektu. Ja dos zaļo gaismu, pie tā izpildes uzreiz būs jāķeras klāt," sacīja režisors.

Šogad Dailes teātrim aprit 100 gadi kopš tā dibināšanas - 1920.gadā režisors - inscenētājs, jauna teātra virziena radītājs Latvijā Eduards Smiļģis kopā ar domubiedriem izveidoja Dailes teātri.

Kā pastāstīja Kairišs, teātra jubilejas gadā jāatgriežas pie Dailes teātra pamata, pie "smiļģiskā" pamata, jo Dailes teātris ir Latvijas kulta teātris. "Tas tā ir bijis vienmēr, Dailes teātris ir bijusi augstākā un spožākā virsotne mūsu teātra mākslā. Mūsu mērķis ir panākt, ka jaunā sezona būs simboliska atjaunošanās sezona, akcentējot Smiļģa vēsturisko mantojumu. Tas noteikti būs ļoti manāms," sacīja Kairišs.

Tāpat Dailes teātra mākslinieciskais direktors norādīja, ka viņam ir grūti spriest, kā viņu vērtē Dailes teātra kolektīvs. Viņam būtiskāks šķiet darbs, kas motivē uz izaugsmi gan kolektīvu, gan katru individuāli. "Man nav nepieciešams uzticības kredīts, esmu gatavs strādāt un strādāt ar pilnīgi citādāku perspektīvas izjūtu," teica Kairišs.

Gan aktieri, gan režisori nereti ir pieminējuši grūtības, kādas sagādā iestudējumu veidošana Dailes teātra Lielajā zāle, kurā ir līdz 980 sēdvietām, kā arī nepieciešamība pelnīt līdzekļus nereti ar komercizrādēm.

Kairišs apstiprināja, ka viņš kā mākslinieks ir ieinteresēts iestudēt komēdijas, bet ne klasiskā izpratnē. Savukārt, runājot par Lielo zāli, režisors akcentēja, ka tā ir labākā skatuve Latvijā, kas paģērē vērienīgus inscenējumus un spilgtu režiju. "Zināmā mērā tas ir liels izaicinājums. Mūsu mērķis ir izveidot sabalansētu repertuāru un padarīt teātri skatītājiem draudzīgu. Dailes teātri apmeklē brīnišķīga publika un mēs gribam attīstīt, padziļināt šīs attiecības," sacīja režisors.

Kairišs arī pieminēja, ka nākamajai sezonai viņam ir nopietni mērķi, tomēr plašāk par tiem paziņos laikam ejot.

Patlaban aktieri, kas pagājušā gada septembrī notikušajā Dailes teātra aktieru sapulcē bija deleģēti nodot ziņu Dailes teātra direktoram Andrim Vītolam par neuzticības izteikšanu mākslinieciskajam vadītājam Dž.Dž.Džilindžeram, nekomentē teātra jaunā mākslinieciskā direktora Kairiša izvirzīšanu šim amatam, aģentūrai LETA pavēstīja teātra sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Leimane. Deleģēto aktieru vidū bija tādi mākslinieki kā Artūrs Skrastiņš, Rēzija Kalniņa, Ilze Ķuzule-Skrastiņa un citi.

Kā ziņots, pagājušā gada septembra beigās Dailes teātra aktieri izteica neuzticību Dailes teātra mākslinieciskajam vadītājam un režisoram Dž.Dž.Džilindžeram un informēja par to teātra direktoru Vītolu. Pēcāk notika aktieru sapulce, ko iniciēja paši aktieri, lai izskatītu vienu jautājumu - Dž.Dž.Džilindžera kā mākslinieciskā vadītāja darbības izvērtējumu ilgākā laika periodā. Runāja un diskusijā iesaistījās ikviens sapulcē esošais aktieris, kopā 32 sapulcē klātesošie no 41 teātra aktieriem.

Tikai vienai balsij atturoties, tika pieņemts lēmums deleģēt aktieru grupu doties pie Dailes teātra direktora Vītola un nodot ziņu par neuzticības izteikšanu mākslinieciskajam vadītājam.

Oktobra sākumā Dž.Dž.Džilindžers parakstīja vienošanos ar teātra direktoru par atkāpšanos no amata un paziņoja, ka savā turpmākajā dzīvē ar teātri vairs nenodarbosies. Savukārt pāris nedēļas pēc tam, kad aktieru īstenotajā "apvērsumā" amatu pameta Dž.Dž.Džilindžers, atlūgumu iesniedza arī Dailes teātra direktors Vītols, kurš teātrī nostrādājis desmit gadus.

TVNET jau vēstīja, ka konkursā uz Dailes teātra valdes locekļa amatu 13 pretendentu konkurencē uzvarējis šī teātra aktieris un uzņēmējs Juris Žagars, kurš par teātra māksliniecisko direktoru ir izvēlējies Kairišu.

Žagars atzīmēja, ka Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju. Žagars arī norādīja, ka kopā ar Kairišu jau sācis strādāt pie nākotnes repertuāra.

Amata pienākumu pildīšanu Žagars no līdzšinējā teātra direktora Andra Vītola pārņems 2.martā.

Uz augšu
Back