Satura mārketings

Eksperts: jaunās tehnoloģijas ļauj būvēt labas ēkas par zemāku cenu

FOTO: Publicitātes foto

Mūsdienās būvniecības industrijā ienāk aizvien jaunas tehnoloģijas, kas dažādus procesus ļauj izpildīt precīzāk un efektīvāk. To izmantošana palīdz izvairīties no kļūdainiem aprēķiniem jau pirms būvniecības sākšanas un ietaupīt gan laiku, gan finanses, ko citādi tērētu pieļauto kļūdu labošanai, saka Latvijā vadošā mājokļu attīstītāja ‘’Bonava Latvija’’ ražošanas direktors Juris Ozoliņš.

Līdz šim nebijušas iespējas

Īpaši efektīvas inovācijas ir sastopamas projektēšanā. Arhitektiem tās ļauj ērti vizualizēt būvi pirms celtniecības sākšanas, izpildot arī nepieciešamos aprēķinus. Projektēšanā aizvien plašāk tiek izmantota tā saucamā BIM jeb būves informācijas modelēšanas (Building Information Modeling) tehnoloģija. Šo tehnoloģiju ‘’Bonava Latvija’’ mājokļu būvniecībā veiksmīgi izmanto kopš 2017.gada.

Parasti ar BIM saprot trīsdimensionālu projektēšanu, taču šī sistēma ir kas krietni vairāk. Tehnoloģijas iespējas ir plašas, tā ļauj precīzi plānot vajadzīgo materiālu daudzumu, noteikt un atdalīt atsevišķas darbu sfēras, kā arī savietot būvniecības dokumentus – rasējumus, detaļas, vides apstākļus un tehniskos noteikumus.

Sistēma palīdz novērst informācijas zudumu, projektu nododot no arhitektiem celtniekiem un tālāk ēkas īpašniekiem. Kopumā Latvijā BIM izmantošana ir vēl pirmsākumos, taču tā jau tagad ļauj laikus identificēt dažādas tehniskās kļūmes, ko vēlāk nevajadzēs labot būvlaukumā. Ieguvējs ir nekustamā īpašuma pircējs, kurš būvniecības procesu efektivizācijas rezultātā var iegādāties kvalitatīvu īpašumu par salīdzinoši zemāku cenu.

FOTO: Publicitātes foto

Latvijas tirgus izaicinājumi

Latvijā, salīdzinot ar lielajām pasaules valstīm, ir pietiekami maza un elastīga ekonomika, kas inovācijas spēj ieviest un pielietot ātri. BIM izmantošanā ‘’Bonava Latvija’’ salīdzinoši īsā laikā ir apsteigusi citus ‘’Bonava Grupa’’ uzņēmumu. Mēs esam pilnveidojuši jau izstrādātas programmas un ieviesuši inovācijas, kuras izmanto grupas uzņēmumi visās astoņās valstīs, kur tie darbojas. ‘’Bonava Latvija’’ gadījumā ieviešanu atvieglo arī apstāklis, ka projektus realizējam paši no sākuma līdz pat beigām.

Latvijā pašiem savu arhitektūras un projektēšanas programmu izstrādāšana pagaidām ir vēl pirmsākumos, taču tas ir tikai laika jautājums. Pagaidām Latvijā trūkst kvalificētu speciālistu, kas spēj strādāt ar šādām programmām, un viņu sagatavošana ir augstskolu tuvākās nākotnes uzdevums. Latvijā arī likumdošana neparedz tādu projektu detalizāciju, kas vairs neļautu iztikt bez jauno tehnoloģiju pielietošanas. Tomēr BIM nav kvantu fizika, to var apgūt arī uzņēmumā, ja vien ir pamata zināšanas un vēlme.

FOTO: Publicitātes foto

Kavē ilgtermiņa skatījuma trūkums

Būtisks šķērslis jaunu tehnoloģiju attīstībai Latvijā ir augstās sākotnējās izmaksas. Skaidrs, ka jaunie risinājumi atmaksājas ilgākā laikā, tāpēc daudzi uzņēmumi, īpaši jau mazie, nevēlas ieguldīt resursus. Tomēr tās kompānijas, kas vēlas nākotnē būt konkurētspējīgas, no šādām investīcijām nevarēs izvairīties. Konkurences rezultātā tehnoloģiju ieviešanas izmaksas pakāpeniski samazināsies, un inovatīvas programmas tiks izmantotas arvien plašāk.

Būvniecībā nākotne pieder digitalizācijai un procesu automatizācijai, un nepaies ilgs laiks, kad klienti paši uzņēmuma mājaslapā varēs izvēlēties materiālus un cenas bez saskaņošanas ar e-pastu palīdzību.

Kāpēc “Bonava Latvija” ievieš jaunākās tehnoloģijas un pievērš būtisku uzmanību efektīvai uzņēmuma darbībai un būvniecības procesam? Viena no Rīgas aktuālākajām problēmām ir saistīta ar dzīvojamo fondu – absolūtais vairākums mājokļu jeb 92% ir uzbūvēti padomju laikos un dramatiski trūkst jaunu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju, kuras finansiāli var atļauties plašs iedzīvotāju loks. Tas nozīmē, ka liela daļa galvaspilsētas iedzīvotāju spiesti dzīvot morāli un fiziski novecojošās dzīvesvietās un saskarties ar daudzām problēmām kā, piemēram, papildu izdevumiem ēku siltināšanai, kritiskā stāvoklī esošiem balkoniem. Ņemot to vērā, ”Bonava Latvija” mērķis ir nodrošināt iedzīvotāju pirktspējai un augstajiem skandināvu kvalitātes un funkcionalitātes standartiem atbilstošus mājokļu projektus. Tādējādi “Bonava Latvija” arī veic vienu no apjomīgākajiem un nozīmīgākajiem ieguldījumiem dzīvojamā fonda atjaunošanā galvaspilsētā.

"Bonava Latvija" īsteno gan ekonomiskā, gan biznesa segmenta mājokļu attīstīšanu, būvniecību un pārdošanu Rīgā saskaņā ar augstākajiem skandināvu kvalitātes un funkcionalitātes standartiem. Attīstot projektus tādās Rīgas apkaimēs kā Teika, Purvciems, Ķengarags, Dreiliņi un Centrs, "Bonava Latvija" nodrošina mūsdienīgu un Rīgas iedzīvotājiem pieejamu alternatīvu novecojušajam dzīvojamajam fondam. Kopumā būvniecības stadijā 2020. gadā būs 1100 dzīvokļi 6 projektos, no kuriem līdz gada nogalei plānots pabeigt 450 dzīvokļu būvniecību.

Uz augšu
Back