Par iespējamajiem pārkāpumiem SIA "Jelgavas tirgus" VARAM informējusi policiju

Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš FOTO: Paula Čurkste/LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sniegusi Valsts policijai (VP) informāciju par veikto pārbaudi saistībā ar iespējamajiem pārkāpumiem SIA "Jelgavas tirgus".

TVNET jau vēstīja, ka VARAM pagājušā gada izskaņā veica pārbaudi saistībā ar Jelgavas pilsētas domes amatpersonu darbību "Jelgavas tirgus" pārvaldībā, kā rezultātā pirmstiesas izmeklēšanas gaitā nosūtīja informāciju VP Zemgales reģiona pārvaldei.

Pērn novembrī ministrija saņēma informāciju par iespējamiem pārkāpumiem Jelgavas pilsētas domes un domes priekšsēdētāja darbībā, bez ekonomiska pamatojuma pieņemot lēmumu par jaunā tirgus būvniecības pagarinājumu, kā rezultātā, iespējams, pašvaldībai ir nodarīti būtiski zaudējumi. 

Pamatojoties uz to, ministrija pieprasīja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājam Andrim Rāviņam (ZZS) sniegt skaidrojumu par iespējamo pārkāpumu faktiem un apstākļiem. Decembrī ministrija saņēma Rāviņa vēstuli ar sniegto skaidrojumu un, izvērtējot saņemto informāciju, secināja, ka norādītie fakti, iespējams, satur noziedzīga nodarījuma pazīmes, līdz ar to pārbaudes veikšana saistībā ar iespējamajiem noziedzīgiem nodarījumiem ir izmeklēšanas iestāžu kompetencē.

Ministrija atgādina, ka atbilstoši Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumam par "Jelgavas tirgus" pārvaldību paredzētos kapitāla daļu turētāja lēmumus pieņem pašvaldības domes priekšsēdētājs. Savukārt saskaņā ar likumu "Par pašvaldībām" pašvaldības lēmumiem jāatbilst Satversmei un citiem likumiem, kā arī Ministru kabineta noteikumiem, līdz ar to par kapitāla piesaisti SIA "Jelgavas tirgus" ir atbildīga Jelgavas pilsētas dome. 

VARAM arī atgādina, ka ikvienas pašvaldības deputāti ir ievēlēti pārstāvēt sabiedrību un darboties tās interesēs, jebkuri lēmumi attiecībā uz pašvaldības kapitālsabiedrību pārraudzību ir jāpieņem iedzīvotāju interesēs un, ņemot vērā labas pārvaldības prakses principus kopumā. 

Jau ziņots, ka pērn novembrī ministrija saņēma informāciju, ka 2016.gada 26.maijā Jelgavas pilsētas dome nolēma bez jebkādas publiskas nomas tiesību izsoles rīkošanas uz 30 gadiem iznomāt pašvaldības uzņēmumam "Jelgavas tirgus" divus pašvaldības īpašumā esošus nekustamos īpašumus Sporta ielā 2b un Zemgales prospektā 19a, kur bija iecerēts attīstīt tirgu.

Pēc VARAM paustā, "Jelgavas tirgus" ilgstoši cieta finanšu zaudējumus un 2016.gada 28.jūlijā Jelgavas pilsētas dome nolēma tā pamatkapitāla palielināšanai piesaistīt SIA "ERA2K TT". Tas ticis darīts ar mērķi izbūvēt pārtikas un nepārtikas tirgu līdz šī gada 6.septembrim.

Saskaņā ar ministrijai sniegto informāciju, "ERA2K TT" šajā projektā bija jāiegulda 800 000 eiro, kaut firma nesen bija dibināta un tās pamatkapitāls bija 3000 eiro. Ieguldot pamatkapitālā līdzekļus, uzņēmums ieguva "Jelgavas tirgus" kontrolpaketi 51,57% apmērā un Jelgavas pilsētas pašvaldība zaudēja kontroli pār uzņēmumu.

Vēlāk, 2017.gadā, "Jelgavas tirgus", kurā pašvaldībai vairs nepiederēja kontrolpakete, par nesamērīgi zemu cenu pārdevis īpašumus Jelgavā, pieļāva ministrija. Savukārt šī gada 27.jūlijā Jelgavas pilsētas dome pieņēma lēmumu pagarināt jaunā tirgus būvniecības termiņu uz trim gadiem, bez ekonomiska pamatojuma, iespējams, nodarot pašvaldībai būtiskus zaudējumus, pauda VARAM.

Arī VP izmeklē kriminālprocesu, kas skar Jelgavas pašvaldībai daļēji piederošā "Jelgavas tirgus" pamatkapitāla palielināšanu. 

VP Zemgales reģiona pārvaldes pārstāve Arlita Dolgā aģentūrai LETA gan pauda viedokli, ka izmeklēšana kriminālprocesā, kas skar pilsētas domei daļēji piederošās SIA "Jelgavas tirgus" pamatkapitāla palielināšanu, būs ilga.

"Firmas.lv" dati liecina, ka "Jelgavas tirgus" pamatkapitāls pašlaik ir 1 551 245 eiro, bet investora "ERA2K TT" pamatkapitāls - 3000 eiro.

Uz augšu
Back