Dīvainie burbuļi pludmalēs izrādījušies “vaļa vēmekļi”

Valis

FOTO: pixabay.com

Pētnieki beidzot publicējuši jaunu informāciju par dīvainajiem, vaskam līdzīgajiem veidojumiem ar teju akmenim līdzīgu struktūru, kas dažreiz tiek izskaloti pludmalēs visā pasaulē.

Iepriekš tika pieņemts, ka šie burbuļi, kas var būt ārkārtīgi vērtīgas parfīma sastāvdaļas, bija dabisks produkts no spermas vaļiem. Tomēr līdz šim nebija atrasti tieši pierādījumi par to.

Zināms, ka pastāv nozīmīgas atšķirības šo burbuļu ķīmiskajā sastāvā. Piemēram, tie burbuļi, kas ir savākti pludmalēs atšķiras no tiem, kas iegūti tieši no spermas vaļiem.

Lai izpētītu šo veidojumu, kas reizēm tiek dēvēti par “vaļa vēmekļiem”, izcelsmi zinātnieku komanda izanalizēja Jaunzēlandes un Šrilankas pludmalēs atrastos burbuļus un salīdzināja tos ar DNS, kas iegūts no burbuļiem, kas paņemti no spermas vaļa Nīderlandē.

FOTO: Ruairidh Macleod/Biology Letters

Analīze atklāja, ka šie burbuļi, visticamāk, ir radušies spermas vaļu organismā. Lai arī rezultāti nav pārāk pārsteidzoši, tomēr šis pētījums, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Biology Letters”, sniedz pirmos tiešos pierādījumus par “vaļa vēmekļu” veidošanās procesiem, kā arī atklāj daudz ko jaunu par vaļu bioloģiju.

“Rezultāti demonstrē nozīmīgu informāciju par šo veidojumu izcelsmi, kas ļauj labāk saprast arī spermas vaļu vielmaiņu un uzturu,” raksta pētījuma autori.

Fakts, ka pētniekiem izdevās no šiem veidojumiem ekstrahēt augstas kvalitātes DNS ir īpaši vērā ņemams panākums, jo burbuļi pirms to nonākšanas krastā var okeānā pavadīt ļoti ilgu laiku, kur tie pakļauti dažādiem degradējošiem spēkiem.

Jaunajā pētījumā iegūtie rezultāti ir nozīmīgs solis šo burbuļu un arī pašu vaļu pētniecībā, kas sākās vismaz 18. gadsimtā.

“Visaizraujošākais priekš manis ir šī pētījuma sniegtais potenciāls vaļu ekoloģiskās vēstures pētniecībā,” izdevumam “Newsweek” komentēja pētnieku komandas vadītājs Rairids Makleods.

Uz augšu
Back