Sapņaina, ar sarežģītu raksturu, viegli uzticējās cilvēkiem, gribēja sākt “visu no jauna”. Tā tuvinieki raksturo pirms pusotra gada bez vēsts pazudušo, tobrīd 33 gadus veco Lāsmu Ločmeli. Sieviete ir izsludināta starptautiskā meklēšanā, bet joprojām trūkst kaut mazākā pavediena, kas norādītu, kas ar viņu varētu būt noticis. Tuvinieki neizslēdz ļaunāko: Lāsma kļuvusi par cilvēktirdzniecības upuri vai iekļuvusi negadījumā, kas ticis noslēpts.

TVNET turpina rakstu sēriju par bezvēsts pazudušiem cilvēkiem.

Tas viss izskatās pēc traģiska bestsellera, pēdējos gados ar meitu notikušo raksturo Lāsmas mamma Anita. Nav dienas, kad viņa nedomātu par meitu un to, kas varētu būt ar viņu noticis. “Es gribu ticēt, ka Lāsma ir dzīva, dzīvoju ar šo domu,” viņa saka. Tomēr, laikam ejot, mokošākais pārbaudījums izrādās tieši neziņa.

Ar Lāsmu nebija vienkārši – tuviniekus viņa sāpināja ne reizi vien. “Viņa gāja savu ceļu,” nosaka mamma, atzīstot, ka brīžam vienkārši vairs nav spēka. Vēl jo vairāk tāpēc, ka Lāsmai ir divi bērni, kuri nezina, kas noticis ar bez pēdām 2018. gada jūnija beigās pazudušo mammu.

Ar Lāsmu kaut kas nav kārtībā

Kas īsti notika 2018. gada karstajā vasarā? Pirms tam, vairāk nekā piecus gadus Lāsma dzīvoja Anglijā, Norfolkas reģionā, kur strādāja aprūpes centrā. Darīja fiziski smagu darbu, sākumā viņai patika. Bet tad Lāsmai sākās veselības problēmas...

Māsa Līga saka, ka Anglijā Lāsma atsāka lietot alkoholu. Līdz ar to saasinājās strīdi ar rumāņu tautības vīru. 2017. gadā abi atbrauca uz Latviju un dažus mēnešus dzīvoja Siguldā pie Lāsmas tēva. Novembrī tēvs nomira. Lāsma ar vīru pārcēlās uz Rīgu, lai, kā pati izteicās, sāktu dzīvi no jauna. Pāris īrēja dzīvokli Purvciemā, Ilūkstes ielā. Jūnijā no Vācijas Latvijā ieradās Lāsmas vecākā māsa Līga. Māsas draudzīgi satikās. Līga atceras, ka Lāsma bija labā noskaņojumā, viņai bija vīzija, kā dzīvot tālāk. Lāsma gribēja sākt kaut ko jaunu. “Iestājās miers. Vācijā atgriezos bez bažām, jo likās, ka ar Lāsmu viss ir kārtībā,” atceras Līga. Tikmēr Lāsmas attiecības ar rumāņu tautības dzīvesbiedru pasliktinājās. Lāsma pat aizgāja pie jurista, lai noskaidrotu, kā izšķirties.

Pienāca 26. jūnijs, kad pāris kārtējo reizi sastrīdējās. 27. jūnijā Lāsma sociālajos tīklos sazinājās ar draudzeni, pārmija dažas nebūtiskas frāzes un viss. No šī brīža par Lāsmu nekas vairs nav zināms. Sieviete pazuda - burtiski izkūpēja gaisā.

Drīz pēc konflikta rumānis atgriezās Anglijā, it kā steigā Latvijā pametot ģimenes automašīnu.

Kad pēc apmēram divām nedēļām Purvciema dzīvokļa durvis atvēra īpašnieks, viņš redzēja, ka īrnieki mantas ir daļēji izvākuši, atslēgas nolikuši uz galda. Viņam radās iespaids, ka īrnieki ir visu sakārtojuši, lai izvāktos no mājokļa.

Tuvinieki ar iesniegumu policijā vērsās ļoti vēlu - divus mēnešus pēc Lāsmas pazušanas, jo tā nebija pirmā reize, kad sieviete uz dažām nedēļām nozuda un nekontaktējās ar mammu un māsu. Tieši šis apstāklis un skopā informācija par Lāsmas pazušanas apstākļiem turpmāk apgrūtinās viņas meklēšanu. Policija nekavējoties sāka izmeklēšanu, ierosināja kriminālprocesu un izsludināja Lāsmu starptautiskā meklēšanā, jo viena no versijām bija, ka viņa atgriezusies Anglijā. Iesaistījās organizācijas Bezvēsts.lv brīvprātīgie, apkārtni ar suni pārmeklēja privātdetektīvs. Tomēr Lāsmas telefons bija izslēgts, meklēšanas pasākumi bija bez rezultāta. Pirms tam Lāsma aktīvi lietoja sociālos tīklus, bet tagad viņa bija izgaisusi arī no virtuālās pasaules. Un tas jau bija ļoti, ļoti satraucoši...

FOTO: No personīgā arhīva

"Esmu izdomājusi visus detektīvus..."

Meklējot kaut mazāko pavedienu, Līga sazinājās ar Lāsmas draugiem un paziņām, uzrunāja Anglijas latviešus interneta forumos, noskaidroja, kādās interneta vietnēs Lāsma bija reģistrējusies. Lāsma vairākiem paziņām bija teikusi, ka grasās sākt kaut ko jaunu, bet neko konkrētu nebija minējusi. “Draugu viņai bija maz, paziņu daudz,” raksturo Līga. 

“Lāsmai bija sarežģīts raksturs, jā,  ir bijuši konflikti, bet mēs esam viena ģimene un gribam zināt, kas ar viņu noticis,” turpina Vācijā dzīvojošā māsa. Viņa uzņēmusies rūpes par Lāsmas vecāko dēlu. Lāsmas meita dzīvo Anglijā pie tēva.

Bērniem ir svarīgi zināt, kur ir viņu mamma, kas ar viņu noticis.

"Situācija ir briesmīga, neko nevaram izslēgt - esam meklējuši visos virzienos, esmu pārdomājusi visus detektīvstāstus. Ja Lāsma negribētu ar mums kontaktēties, mēs visu akceptētu, tikai gribam zināt, vai viņa ir dzīva,” stāsta Līga. Sociālajos tīklos cilvēki bija atsaucīgi - piedāvāja palīdzību, tomēr, kur un kā meklēt Lāsmu,  nebija ne jausmas. Brīžam uzplaiksnīja mazs cerību stariņš. Piemēram, kāds cilvēks Līgai atrakstīja, ka Anglijas pilsētā Pīterboro redzējis Lāsmai līdzīgu sievieti. Citreiz kāds interneta forumā ieminējās, ka manījis Lāsmu kādā veikalā. Tomēr šī informācija nebija pārbaudāma. Lāsmas draugi viņas māsai regulāri jautā, vai kas zināms par meiteni. Viņa pati kopš liktenīgās jūnija nogales ne ar vienu nav kontaktējusies.

Pēc Lāsmas pazušanas Līga iztaujāja viņas vīru. Ar dažus gadus par sevi vecāko rumāni Lāsma apprecējās 2015. gadā. “Viņš bija ļoti  izvairīgs un atturīgs, teica, ka atgriezies Anglijā un neko nezina. Man šķiet aizdomīgi, ka viņš neinteresējas par Lāsmu, jo viņi taču ir precējušies.

Jā, viņi arī agrāk daudz strīdējās, bet viņš taču bija pēdējais, kas redzējis Lāsmu!

Lūdzu, lai viņš Anglijā vēršas policijā ar iesniegumu par sievas pazušanu, bet viņš to nedarīja.” Līga skaidro, ka viņš kā oficiāls vīrs, varēja panākt, ka sievas meklēšanā iesaistās Lielbritānijas policija. Vīrieša automašīna joprojām atrodas Latvijā, policijas autostāvvietā. Lāsmas bankas konts nav aiztikts.

FOTO: No personīgā arhīva

“Policija mums nesniedz informāciju par izmeklēšanas gaitu, bet, cik noprotam, nav pierādījumu, ka viņa būtu pametusi valsti. Robežas ir atvērtas un meklēšanu sarežģī personas datu aizsardzība. Mēs – tuvinieki – nesaņemam ne palīdzību, ne oficiālu informāciju par izmeklēšanas gaitu. Mokāmies neziņā - gribam ticēt, ka Lāsma ir dzīva, bet rēķināmies arī ar to, ka viņa nav starp dzīvajiem.”

Aizbēgt alkoholā

Lāsmai ir zilas acis, domīgs, it kā iekšupvērsts skatiens, sejas ovālu ieskauj tumši brūni, gari mati. Viņa ir slaida, 171 cm gara. Vēl Lāsmai ir panteras tetovējums muguras lejasdaļā.  “Lāsma ir izskatīga, un, lai gan viņa nebija veselīga dzīvesveida piekritēja, pēc bērnu piedzimšanas ātri atguva formu. Viņai patika fotografēties un saņemt komplimentus,” māsas tēlu iezīmē Līga.

Līgas un Lāsmas bērnība nebija viegla. Tēvs bija radošs cilvēks, dejotājs un mākslinieks, bet mēdza dzert, mamma meitas audzināja viena, ar dzīvi tika galā kā prata. Līga ir trīs gadus vecāka par Lāsmu. “Mēs esam ļoti atšķirīgas, bet bērnībā vienmēr turējāmies kopā, jo viegli mums nebija. Domāju, ka šādas problēmas ir bijušas daudzās ģimenēs.” Un tā ir tiesa - deviņdesmitajos gados, kad tika likvidēti padomju uzņēmumi, naudai vairs nebija vērtības un bija jāsāk dzīve no jauna, daudzi neizturēja un sāka neveiksmes slīcināt alkoholā.

FOTO: No personīgā arhīva

Meitenes auga, gāja skolā. Ģimene dzīvoja Siguldā. Līga agri saprata, ka viņai pašai dzīvē būs jātiek ar visu galā, turpretim Lāsma bija sapņotāja – ilgojās pēc kaut kā lielāka, labāka, skaistāka.  Skolotāji teica, ka Lāsma sēž stundā, skatās tālumā un sapņo. “Viņa vienmēr bija mīlīga, mazliet noslēgta, noslēpumaina. Viņa nemēdza runāt par savām problēmām, vienmēr atteica “viss ir okei!” - pat ja tā nebija.

Lāsma meklēja kontaktus ar citādi domājošiem.

Šķita, ka dzīve viņai likās garlaicīga, tāpēc Lāsma gribēja pārmaiņas. Jau no mazotnes Lāsma bija loti pievilcīga. Visi teica, ka viņai viss dzīvē nāks viegli, varbūt kļūs par modeli, bet es biju māsa, kurai nāksies smagi strādāt." 

FOTO: No personīgā arhīva

Lāsmas sekmes skolā bija vidējas, bet viņai padevās valodas. Pēc skolas beigšanas viņa mazliet apguva viesmīlības jomu, bet tad devās uz Angliju. Labā alga deva brīvības sajūtu un jaunas iespējas, taču problēmas tāpēc nepazuda. Iekšējo spriedzi Lāsma mazināja iedzerot. Un tad viņa kļuva atvērtāka, priecīgāka. Kādā brīdī Lāsma mēģināja veidot jaunu ģimeni.

“Lāsma meklēja veidu, kā tikt galā ar emocionālām problēmām - viņa visu laiku bēga, jau no agras jaunības - bēga no sevis, bēga uz citām valstīm, bēga alkoholā. Viņa neprata atrisināt problēmas, tāpēc visu laiku gribēja sākt kaut ko no jauna.”

Alkohols Lāsmu attālināja no tuviem cilvēkiem -  bērniem, mammas, māsas, draugiem.

“Mēs piedāvājām palīdzību, bet arī to viņa nespēja pieņemt - vainoja mūs. Mammai ar Lāsmu ir bijis ļoti grūti, viņa mūs ir daudz sāpinājusi. Beidzot teicām: “Okei, mēs parūpēsimies par bērniem, sakārto savu dzīvi.” Cerējām: ja blakus būs stabils vīrietis, Lāsma mainīsies.” 

“Man ir divas meitas – abām bija gandrīz vienāda bērnība, bet dzīves ceļi atšķirīgi,” nopūšas Lāsmas mamma Anita.  Jā, ir bijuši jauki brīži, bet “stutēja un bāra” viņa Lāsmu jau no 9.klases.

Līga turpina: “Kad iedzēra, Lāsmai patika drāmas, kā jau visiem dažreiz bija depresīvas domas, bet, kad tikāmies, nekas neliecināja, ka viņa būtu nomākta. Viņa izskatījās savākta, viņai bija mērķi, idejas, nākotnes vīzija.” Māsa izslēdz, ka Lāsmai būtu suicidālas tieksmes - nē, gluži otrādi, viņa par nākotni domāja pozitīvi.

Kad uzziedēs sniegpulkstenītes!

Mēnešiem ilgi kā puzli liekot kopā informācijas druskas, šķetinot notikumus, analizējot Lāsmas raksturu un noslieces, Līga secina, ka māsa, visticamāk, sapinusies ar sliktiem cilvēkiem. Pirms nozušanas Lāsmai bija profili vairākos iepazīšanās portālos. Bet protams! Viņa kārtējo reizi bija gatava “kaut kam jaunam”. Turklāt Lāsma bija romantiska sapņotāja - uzticējās cilvēkiem, spēja rīkoties impulsīvi. Līga prāto: ja Lāsmu apvārdotu, izteiktu viņai komplimentus un piedāvātu, piemēram, kļūt par modeli, meitene viegli uzķertos.  Ar saldiem glaimiem viņai varēja aizmiglot acis. “Cilvēks, kas ir ievainots un vīlies dzīvē, gaida komplimentus, kas vairo viņa pašapziņu. Ja kāds Lāsmai pateica to, ko viņa gribēja dzirdēt, viņai zuda kritikas spējas. Lāsma ātri iekaroja vīriešu simpātijas, un viņa to apzinājās.”

FOTO: No personīgā arhīva

Lāsma vienmēr pievērsa uzmanību izskatam - lietoja kosmētiku, krāsoja matus, pucējās, atceras māsa. Turklāt sieviete labi runāja angliski. “Ja viņai kāds būtu piedāvājis iespēju nopelnīt ar izskatu, viņa piekristu. Viņa sirdī aizvien bija naiva meitene.” Līga saka, ka ar “nepareizajiem” cilvēkiem Lāsmai gadījies sapīties jau tīņa gados. 

“Es negribu domāt par to, ka viņa varētu būt mirusi, bet fakti ir nežēlīgi,” saka Lāsmas mamma Anita. Viņa aizvien katru dienu gaida – un ja nu...

„Lāsmai ļoti patīk sniegpulkstenītes,“ saka Līga. Drīz tās atkal uzziedēs, un māsai martā paliks 35 gadi. “Mēs, tuvinieki un draugi, vienkārši gribam zināt un lūdzam nenosodīt, jo no malas viss vienmēr izskatās vienkārši. Neziņa ir nomācoša, bet cerība paliek...”

Ja jūsu rīcībā ir jebkāda informācija par Lāsmas Ločmeles atrašanās vietu vai cita viņas meklēšanai nozīmīga informācija, lūdzu, zvaniet uz tālruņa numuriem 67090900, 110 vai vērsieties tuvākajā policijas iecirknī.