ASV Senāts ierobežo Trampa militārās pilnvaras

Donalds Tramps

FOTO: JIM WATSON / AFP

ASV Senāts ceturtdien pieņēmis rezolūciju, ierobežojot prezidenta Donalda Trampa iespējas izmantot militāros spēkus pret Irānu.

Neskatoties uz to, ka republikāņu kontrolētais Senāts vēl pagājušajā nedēļā attaisnoja Trampu impīčmenta procesā, tagad astoņi senatori no republikāņu partijas ignorēja partijas vadības norādes un pievienojās demokrātiem, lai pieņemtu rezolūciju, kas aizliedz militārus pasākumus pret Irānu, ja par to nav balsojis Kongress.

Rezolūcija tagad tiks nodota demokrātu kontrolētajai Pārstāvju palātai, kas līdzīgu tekstu pieņēma pagājušajā mēnesī.

Tomēr sagaidāms, ka beigās Tramps rezolūcijai uzliks veto, bet likumdevējiem nav nepieciešamā divu trešdaļu balsu vairākuma veto noraidīšanai.

Rezolūcija tika ierosināta pēc tam, kad Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšana pēc Trampa rīkojuma un Irānas atbildes triecieni ASV spēkiem Irākā dramatiski palielināja saspīlējumu un radīja bažas par iespējama kara sākšanos starp ASV un Irānu.

Tramps uzstāj, ka viņam nav vajadzīga Kongresa piekrišana militāru uzbrukumu veikšanai.

Saskaņā ar 1973.gadā pieņemto Kara pilnvaru likumu Baltā nama administrācijai ir jāinformē Kongress par nozīmīgām militārām darbībām, bet Tramps neparastā kārtā ir paturējis slepenībā savu loģisko pamatojumu bezpilota lidaparāta raķešu triecienam, kurā janvāra sākumā pie Bagdādes lidostas tika nogalināts Soleimani.

Irāna uz to atbildēja, apšaudot ar ballistiskajām raķetēm divas Irākas aviobāzes, kurās ir izvietoti ASV spēki.

Uz augšu