Tiesa attaisno Norvēģijas valsti par izlūkdienestu rīcību spiegu vervēšanā

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Oslo tiesa otrdien attaisnojusi Norvēģijas valsti, kuru bija iesūdzējis betona ražotājs "Olen Betong", apgalvojot, ka izlūkdienestu neveiklība spiegu vervēšanā nodarījusi finansiālus zaudējumus uzņēmumam.

Uzņēmums Oslo apgabaltiesā apsūdzēja Norvēģijas iekšējās izlūkošanas un ārējās izlūkošanas dienestus par kontaktēšanos ar diviem "Olen Betong" darbiniekiem, kuri strādāja Krievijas Murmanskas apgabalā, ar mērķi padarīt viņus par ziņotājiem.

"Olen Betong", kam ir darījumi Krievijas ziemeļrietumos, apgalvo, ka izlūkdienesti pēdējos desmit gados vairākkārt atklāti sazinājušies ar uzņēmuma darbiniekiem. Tas piesaistījis Krievijas valdības aģentūru interesi un rezultātā "Olen Betong" zaudējis nozīmīgu līgumu Krievijā un uzņēmuma dibinātājam Atlem Bergem un darbiniekam Kurtam Sto radušās juridiska rakstura problēmas.

Berge un Sto tika aizturēti un nopratināti Murmanskā un pēc tam uz desmit gadiem pasludināti par nevēlamām personām Krievijā.

"Olen Betong" prasīja no valsts 140 miljonus Norvēģijas kronu (13,7 miljonus eiro) lielu kompensāciju par izlūkdienestu nodarītajiem zaudējumiem.

Valsts ir atzinusi, ka izlūkdienesti mēģinājuši kontaktēties ar uzņēmuma darbiniekiem, bet noliedza, ka dienesti būtu rīkojušies bezrūpīgi.

"Norvēģijas izlūkdienesti ir darījuši savu darbu," tiesā paziņoja Norvēģijas ģenerālprokurors Fredriks Sejersteds.

Tiesa piekrita valsts nostājai, secinot, ka nav pamata izlūkdienestu atbildībai, ne objektīvi, ne nolaidības dēļ.

Uz augšu