Endziņam vēl kāds laiks būs jāpavada aiz restēm

Par nepatiesu ziņu izgatavošanu un publicēšanu aizdomās turētais Niks Endziņš tiek konvojēts pēc Rīgas apgabaltiesas sēdes, kur atstāja spēkā viņam piemēroto drošības līdzekli - apcietinājumu.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Rīgas apgabaltiesa trešdien skatījusi Nika Endziņa drošības līdzekli. Viņš tika aizturēts par nacionālā un etniskā naida izraisīšanu sociālajos medijos. Tiesa lēmusi nemainīt viņam piemēroto drošības līdzekli - apcietinājumu.

Valsts policija (VP) sākts kriminālprocess saistībā ar Nika Endziņa publicētā video saturu, kas pagājušajā nedēļā ievietots sociālajā vietnē "Facebook". Pašlaik Endziņš ir apcietinājumā. Video viņa profilā vairs nav pieejams.

Minētajā video Endziņš apgalvoja, ka Latvijā ir nonācis pirmais ar jauno koronavīrusu inficētais pacients. Tāpat viņš video sacīja, ka "vispār tos ķīniešus [cenzēts] vajadzētu likvidēt, to valsti vajag likvidēt, no tās valsts nekāds labums nav".

Video izraisījis plašu rezonansi "Facebook" platformā, kur ar to dalījušies vairāk nekā 1100 cilvēki.

Valsts policijā portāls TVNET uzzināja, ka 31. janvārī Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1. nodaļas amatpersonas, veicot virkni neatliekamo izmeklēšanas darbību, par nacionālā un etniskā naida izraisīšanu sociālajos medijos aizturēja 1997. gadā dzimušu vīrieti. Aizturētais savā sociālās vietnes profilā bija ievietojis video, kas guva plašu sabiedrisko rezonansi. Minētajam vīrietim tiesa 2. februārī piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu.

Šā gada 31. janvārī Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1. nodaļas amatpersonas sadarbībā ar kolēģiem no Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas veica monitoringu sociālajos medijos un konstatēja kādas personas publicētu video, kurā, iespējams, tika minēta nepatiesa un etnisko naidu kurinoša informācija. Par minēto faktu tika sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 78. panta otrās daļas, proti, par darbību, kas vērsta uz nacionālā un etniskā naida un nesaticības izraisīšanu, kas izdarīts automatizētu datu apstrādes sistēmā.

Vīrietis savā video bija minējis, ka Latvijā ir nonācis pirmais ar jauno koronavīrusu inficētais pacients, kā arī par nepieciešamību uzskatījis “likvidēt” vienu no pasaules tautām un tās valsti.

Likumsargi noskaidroja publicētā video autora dzīvesvietas adresi, kurā ierodoties sastapa un aizturēja vīrieti. Tāpat likumsargi veica kratīšanu viņa dzīvesvietā, izņemot vairākus lietiskos pierādījumus – datu nesējus (datorus, mobilos telefonus un cietos diskus).

Šobrīd likumsargi turpina izvērtēt aizturētā vīrieša teikto par pirmā ar koronavīrusu inficētā pacienta konstatēšanu Latvijā.

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1. nodaļas priekšnieks Romāns Jašins atgādina: “Bieži cilvēki internetā neapdomīgi publisko informāciju, tādējādi dažreiz maldinot sabiedrību ar izdomātiem un neeksistējošiem faktiem, kas var izraisīt sabiedrībā nevajadzīgu satraukumu. Pirms kaut ko publicē, ir ļoti svarīgi izvērtēt teikto, jo, kā zināms, informācija nekur nepazūd un tās dēļ var nākties atbildēt likumā noteiktajā kārtībā.”

Par nacionālā un etniskā naida izraisīšanu Krimināllikumā paredzēts sods – brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

Endziņš jau iepriekš ir nonācis tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā, proti, Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā aiz slēgtām durvīm tiek skatīta krimināllieta, kurā viņš ir viens no trim apsūdzētajiem par viltus ziņu portāla uzturēšanu.

Savukārt Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško pirms kāda laika preses konferencē paziņoja, ka ir vērsusies tiesībsargājošajās institūcijās sakarā ar viltus paziņojumu, kas ir izplatījies sociālajos medijos, par koronavīrusa inficēto Latvijā.

Lai kliedētu iedzīvotāju bažas un novērstu nepatiesu ziņu izplatīšanos, VM sagatavos rekomendācijas iedzīvotājiem.

Tajās būs iztirzāts, kur vērsties aizdomu gadījumā un kādos gadījumos ir pamats šaubām.

Vienlaikus arī tiks izsūtītas rekomendācijas visiem ceļotājiem, kas atgriežas no Ķīnas. Viena no galvenajām rekomendācijām būs palikt mājās 14 dienas pēc atgriešanās no Ķīnas, informēja Mūrmane-Umbraško. Vienlaikus arī ieteikts sazināties ar ģimenes ārstu un Slimību profilakses un kontroles centru.

Patlaban Latvijā nav reģistrēts neviens koronavīrusa gadījums.

Jau ziņots, ka VM notika Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sanāksme, kurā sprieda par dienestu gatavību koronovīrusa atklāšanai un ārstēšanai Latvijā.

Turpretim Pasaules Veselības organizācijas (PVO) statistikas dati liecina, ka patlaban ir reģistrēti vairāki tūkstoši koronavīrusa saslimšanas gadījumu. 82 gadījumi no tiem konstatēti ārpus Ķīnas, kopumā 18 valstīs. No vīrusa mirušo skaits pārsniedz divus simtus.

Atbildīgie dienesti Latvijā, proti, Slimību profilakses un kontroles centrs, NMPD un universitātes slimnīcas, ir pastāvīgā saziņā par situācijas attīstību pasaulē saistībā ar jauno vīrusu un šobrīd strādā atbilstoši Katastrofu medicīnas plānā noteiktajam gatavības režīmam.

Ārstniecības iestādēm - NMPD brigāžu mediķiem, ģimenes ārstiem un slimnīcu personālam - ir sniegtas PVO rekomendācijas rīcībai, saskaroties ar iespējami inficētu pacientu ar koronovīrusu.

Tāpat ir apzināti pieejamie slimnīcu resursi infekcijas slimnieku ārstēšanai. Dienesti ir apliecinājuši, ka nepieciešamības gadījumā spēs nodrošināt veselības aprūpi pacientiem, kuriem pastāvēs aizdomas par inficēšanos ar šo vīrusu.

Ja Latvijā tiktu konstatēts Ķīnas jaunais koronavīruss, tad ar to saslimušie pieaugušie tiktu nogādāti RAKUS, bet bērni tiktu vesti uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, iepriekš Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē paziņoja NMPD direktore Cipule.

Uz augšu