Antisociāla uzvedība ir saistīta ar mazākām smadzenēm

Cietuma restes

FOTO: unsplash.com

Zinātnieki saka, ka tiem, kuri visu savu dzīvi zog, terorizē citus un melo, varētu būt mazākas smadzenes nekā citiem cilvēkiem.

Magnētiskās rezonanses uzņēmumos novērots, ka 45 gadus veciem cilvēkiem, kuri kopš bērnības ir ar antisociālu uzvedību, ir samazināta smadzeņu masa un plānāka to garoza vietās, kas ir saistītas ar tāda veida uzvedību.

Tomēr pagaidām nav skaidrs, vai tas ir iedzimtības dēļ, vai arī rodas narkotiku ietekmē, zema intelekta līmeņa vai garīgās veselības problēmu dēļ, vēsta "BBC".

Pētnieki pārbaudīja teju 700 brīvprātīgo smadzenes. Visus pētījuma dalībniekus zinātnieki bija sākuši pētīt jau kopš to dzimšanas un sadalīja viņus trīs grupās:

  • Tie, kuri nebija pastāvīgi antisociāli;
  • Tie, kuri antisociālu uzvedību izrādīja pusaudža gados;
  • Tie, kuri tā uzvesties turpināja visu dzīvi.

Pētnieki atklāja, ka 80 cilvēkiem pēdējā grupā, kurā bija arī nežēlīgus noziegumus pastrādājušie, smadzeņu struktūrā bija zīmīgas izmaiņas.

Atklājums, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Lancet Psychiatry”, sniedz pirmos virspusējos pierādījumus par to, ka cilvēkiem, kuri visu dzīvi ir kaitējuši sabiedrībai, ir neiropsiholoģiskas atšķirības.

Pusaudži, kas pastāvīgi izrāda antisociālu uzvedību un turpina to darīt arī vēlāk dzīvē, iespējams, zināmā mērā ir invalīdi, rakstīts pētījumā.

“Viņu smadzeņu struktūrā varētu būt izmaiņas, kas sarežģī viņu sociālās spējas. Tas savukārt var novest pie antisociālas uzvedības,” komentēja pētījuma galvenā autore Kristīna Karlisi.

Pētnieki arī saka, ka ir svarīgi “nedemonizēt” šo cilvēku grupu, bet uztvert tos kā cilvēkus, kuriem nepieciešama palīdzība.

Uz augšu